Flash Belelkteki firmware nasil kopyalanar?

Başlatan vedo35, 31 Ocak 2019, 12:46:53

vedo35

Arkadaslar Aliexpresten aldigim 8GB lik Oled gostergeli mp3 un kulaklik cikis soketi arizali idi. Tamir ettik bu defada mcu su arizalandi(havyada topraklama sorunu olma ihtimali vardi belki) onuda degistirdik bu defa 8GB lik flash bellek arizali gorunuyor. Bilgisayara usb kablo ile baglandigimda 0B hafiza gorunuyor. Mp3 calar aslinda cok ucuz birsey. Ama ben biraz birseyler ogrenmek adina bunu deneme kartina donusturdum. Bendeki universal eprom/flash programalyici bu kapasitedeki bir flash'i tanimiyor. Kutuphanesinde bunu destekleyen dosya yok. Uyumlu baktim oda yok.
 Sorum su: Bu buyuklukteki bir Flash bellekteki Boot sektorundeki firmware bilgisi nasil okunup bilgisayara kopyelenebilir? Bu mumkunmudur? Mumkunse nasil?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

satilla

Aklıma gelen iki yöntemi paylaşayım;

Flashın koduna bakıp çalıştığı protokole göre başka bir devreye takıp içeriğini öğrenebilirsiniz. Linux SBC'lerin büyük bir kısmı eMMC, NAND hem de SPI flash'ı destekliyor. Cihazınızın NAND flash'ı olduğunu varsayıyorum, (çünkü 8GB için en ucuz çözüm) bir çok SBC'de NAND desteği mevcut. USB'den bağlanarak veya SD üzerinden boot ederek NAND'a erişebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise herhangi bir NAND flash okuyucu devre ile iöage alıp, aldığınız imajı WinHEX gibi uygulamalar ile tamamen kopyalayabilrsiniz. Sektörleri vs inceleyebilir, bölüm bölüm taşıma yapabilirsiniz.

RaMu

Flash entegre nin adı var mı? Datasheet i bulunabilir belki.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Tagli

Tüm gömülü yazılım MCU içinde de olabilir. Bence flash'ın içinin boş olma ihtimali yüksek.
Gökçe Tağlıoğlu

vedo35

Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Flash adi: MT29F64G08CBAAA
Daha once mcu degisti displaye bilgiler geliyordu. Muzik caldi yani. Daha sonra ekran donup kaliyordu. Orami burami derken bu sorunlari yasadim. Mcu adi: ATJ2127
 Bu arada NANDFLASH okuyucuyu nereden bulabilirim? Aliexpress?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

TL866 programlayabiliyor diye biliyorum. Bir ara benim bu tip flaslar ile  uğraşmam gerekmişti.

Ama 48 bacak flasları programlayabilmesi için özel bir adaptör ve ek kartı gerekiyor.

Ya da full set olarak alabilirsiniz.
ambar7

vedo35

Yok simdi o cihazin cihaz listesine baktim( device list: 116 ureticinin 7786 cihazi programliyor ) icinde o yok. Zaten boyle kucuk cihazlarin ( ogrenci/amator/ kucuk firmalar icin) cihaz listesi cok zengin degil. Ben xeltek 610p kullaniyorum 33700 cihazi destekliyor. Ama oda yeni urunler icin eski model oldu. Bende Tsop48 flash adaptoru var. Ancak bu buyuklukteki entegreyi program desteklemiyor.  :(