SMD lehimlerken/sökerken yaşadığım problemler

Başlatan clonex, 03 Şubat 2019, 14:33:25

clonex

Merhabalar, hayatımda ilk defa SMD lehim sökme ve başka yere lehimle yaptım fakat bazı sorunlar yaşadım bu konuda ne yapmam gerekiyor yönlendirirseniz sevinirim.

1- Sıcak Hava istasyonu kaç derecede olmalı? Ben 350 derecede kullandım lehim anca o sıcaklıkta eridi. Sanki komponent bu şekilde zarar görüyor gibi hissetmeye başladım. 0402 kapasitörler zarar görür mü bu şekilde?

2- Yeni başladığım için, YİHUA 852D+ kullanıyordum. Ben sökme işlemimi yaparken, Makine bir anda LCD ekranında rastgele şeyler çıkmaya başladı. Sıcaklığını düşünüyorum nafile, üfleme hızını düşüyüorum nafile, düşmedi bir türlü. Sonra Sıcaklık 500'e geldi. Bakıyorum soğuk buz gibi hava üflüyor. Arızalandı mı diye düşündüm. Sabah tekrar kontrol ettim, kendisine gelmiş. Neden böyle bir şey yaşadım anlamadım. Ne yapmam gerekir bu gibi durumlarda ?

3- Bir tane modül satın almıştım, modül üzerinden sökme işlemi yaparken bakır tabakanında kalktığını gördüm. :( Çok sıcak üfleme yaptığım için mi kalkıyor bu? Sonra başka yerde lehimlerkende aynısı oldu. Bu benim için çok büyük bir dezavantaj. Böyle olmaması için ne yapmam gerekir ?

4- Kapasasitörler zarar görür mü demiştim, Kapasitörü ilk ölçtüğümde 125nF gösterirken lehimledikten sonra ölçtüğümde 100nF değerini gösterdi Niye böyle oldu anlamadım. Sonra tekrar söktüm 80nF gösterdi. (UNI-T 61E kullanıyorum.)

5- Ben lehimleme işlemi yaparken, krem lehim değil, normal lehim kullandım o çok mu risk oluştuyor bu gibi devreler için?

Teşekkürler değerli cevaplarınız için.

gevv

ısıya göre malzeme bozulma olayında bir şey söyleyemem üretici o bilgileri veriyor. fakat kart üzerinde  bir çok malzemenin markasını anlamak zor 

sökme işlerinde ön ısıtma yapmak ve flux kullanmak işi çok kolaylaştırır  direkt sökmeye çalışmak çok fazla ısı, süre  istiyor malzeme ve karta zarar verebiliyor

ısıtma için hazır çihazlar var kendinizde basit bir şeyler yapabilirsiniz: Ütü Tabanı İle Ön Isıtma Tezgahı

uğraşmak istemezseniz  pratik olarak  sac kurutma makinesinin ikinci kademesinde ısıtma iyi sonuç veriyor

smd malzeme lehimlerken normal lehim kullanmanın bir sakıncası yok ama lehimleme sonrası iyi kontrol etmeli

Kabil ATICI

Kullandığınız lehimleme araçları, pcb (kalınlığı, bakır alanların yoğunluğu, bakır kalınlığı, çift yüz/çift yüz veya çok katlı olma durumu),lehim, pcb'nin kullanım süresi-dolayısı ile lehim üzerindeki oksit durumu,malzemelerin ısıl sürüklenme katsayısı, ortamın sıcaklığı, ortamdaki hava hareketliliği gibi birçok faktör sözünü ettiğiniz sorunlara neden olabilir. O nedenle bu işin sihirli bir değneği yoktur.

Örneğin, kurşunsuz lehim kullanılmış ise lehimin erime  sıcaklığı yükselir ve elemanları sökmek için ısıtmanız gerekir.

Aynı şekilde PCB üzerinde bakır alanlar çok veya çok katlı pcb yapılmış ise lehim kolayca erime sıcaklığına erişemeyebilir. Bir elemanı sökene kadar tüm kartın ısındığını görebilirsiniz.

Sökülmek istenen eleman civarında metal kılıflı bir eleman varsa, tamamı ısınmadan istediğiniz elemanı sökemeyebilirsiniz.

eğer sökmek istediğiniz eleman büyük bir bakır alan üzerinde ise, bu elemanı sökene kadar yakınındaki daha küçük bakır pad üzerindeki elemanlar uçuşmaya başlar.

Bunun için sökme takma işlemine geçmeden pcb üzerine bir göz atmak yerinde olur.

Elemanlar üzerinde ısıl sürüklenme katsayısı yüksek olan elemanların farklı sıcaklıklarda farklı değerler gösterebilir.

Krem lehim endüstriyel smd pcb montajında daha verimli olduğu için kullanımı var. Birkaç tane eleman veya elle montaj için normal lehim kullanımı sıkıntı olmaz.

Bu arada her kart için elbette sıcak hava istasyonu uygun olmayabilir, örneğin bazılarında IR ısıtma kullanılır.Özellikle sökülmek istenen eleman çok bacaklı bir entegre ise.

Sıcak hava ile pcb pad'ler kalmaz, eğer sökme esnasında entegrenin bacak lehimleri tamamen erimez ise, ve entegre söküm için zorlanırsa bu yol kalkmasına sebep olabilir.

Kullandığınız lehimleme araçlarına her şekilde güvenebilmeniz gerekir, aksi durumda hatalar kaçınılmaz olur.

Giderek olay endüstriyele kaysa da, Lehim bir sanattır.
Bu sanattan ekmek yiyenlere, saygılarımla.
ambar7

coco

Misal olarak 64 bacak smd çip sökülecek ve etrafında ufak smd direnç ve kondansatörler var

Sökmeden önce etrafdaki bu parçaların üzerine yanmaz bant yapıştırın ortada entege kalsın sonra ısıtıp cınbızla kaldırın

bu smd parçalar bazen kartın alt kısmındada oluyor yerlerinden oynamasın diye oralarıda bantlayın