iyonizasyon elektrodu

Başlatan ~ENES~, 09 Şubat 2019, 20:24:48

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Şubat 2019, 09:58:18Ateş ortamdaki iyonları artırır. Yani ateş havaya göre daha iletkendir. Bu demektir ki bir devreyi tamamlayan bağlantısı kopuk iki elektrot arasında ateş yandığında daha fazla elektron sizin elektrotunuza ulaşacaktır. Yani devre açık devre iken büyük bir direnç bu iki noktaya bağlanmış gibi olur. Bu da sinyal oluşturan bir durum olduğu için bu sinyali kuvvetlendirerek ateşin varlığı ya da yokluğu algılanabilir.

Ateşi algılamanın tek bir metodu yoktur. Isınan teldeki direnç değişimi, thermocouple, kızıl ötesi fotodiyot, ntc, sıcaklık sensörü... ile algılanabilir.
Valla J fet Amfilerle yapabilirsin dedim ama kimse kaale almadı azizim  :(

~ENES~

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Şubat 2019, 10:07:44Valla J fet Amfilerle yapabilirsin dedim ama kimse kaale almadı azizim  :(

Üstadım gerçekten çok özür dilerim şemaya aklım takılınca mesajınızı fark edemedim. JFET opampların kazancı daha mı yüksek oluyor diğer op amp'lara nazaran ? Önerebileceğiniz bir şema var mı hocam ?

@mühendisbey hocam bilgiler için teşekkür ederim. Cihazda metal gövde topraklamaya bağlı.Bende kapasitörlerle şebekeden lokal toprak hattı oluşturup gövdeye versem devrenin gnd hattı ile toprak hattını yüksek omajlı dirençle birbirine bağlayıp probuda opampa alçak geçiren filtre ile girmeyi ddüşünüyorum lakin aklımdaki soru şu. Alev yanarken gövdedeki toprak  hattını prob ile kısa devre ederken tam olarak kaç Mohm seviyesinde iletir ? 3-50 Mohm arasında diye okudum nette ama bu aralık çok fazla olduğundan opamp bu durumda sürekli çıkış vermez mi ? Aklımı kurcalıyor bu sorular :du:  :du:

ferit06

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 14 Şubat 2019, 15:33:033-50 mohm arasında

Buradaki ifade ; mili ohm ise yazdığınız doğru, eğer megaohm ise Mohm olarak yazarmısınız?

~ENES~

Alıntı yapılan: ferit06 - 14 Şubat 2019, 15:57:01Buradaki ifade ; mili ohm ise yazdığınız doğru, eğer megaohm ise Mohm olarak yazarmısınız?
Düzelttim usta.

z

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Şubat 2019, 10:07:44Valla J fet Amfilerle yapabilirsin dedim ama kimse kaale almadı azizim  :(

JFET amplifikator ile yapacagin isi JFET ile yap iste.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

LF347 50 Piko Amper biasla uyarılabiliyor.
Dual 15 voltla besleniyor ama daha düşük voltajlada kullanabilirsin.
negatif Geri besleme direncini biraz büyük tutarsan oldukça yüksek duyarlılığa sahip olur sensorun.
Benim endişem alev içinde düşük voltajla iyonlaşmayı sağılayamaman. Birkaç yüz volt gerekebilir.

~ENES~

Alıntı yapılan: z - 14 Şubat 2019, 17:06:37JFET amplifikator ile yapacagin isi JFET ile yap iste.

@z hocam her türlü denemeyi yaptım transistör ile kararlı bir yapı oluşturamadım 10Mohm direnci 1k ya kadar kademeli olarak düşürüyorum ama yok ya hiç algılamıyor yada kabloya bile dokununca algılıyor.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE  hocam çok teşekkür ederim deneyeceğim.

z

Blendajli kablo denedinmi?

Bunu denemediysen devreyi nasil kurarsan kur hangi devre elemanini kullanirsan kullan kabloya dokununca devre elinden etkilenecektir.

Sanki havanda su dovuyorsun gibime geliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

~ENES~

Alıntı yapılan: z - 14 Şubat 2019, 18:35:05Sanki havanda su dovuyorsun gibime geliyor.
Yeni bir tabir öğrettiniz hocam alemsiniz :) hocam problar standart kablosu ile geliyor dışı normal ip dokuma dolayısı ile ekranlama yapma şansım yok. Ki piyasadaki bütün kombi kartları bu şekilde algılama yapıyor.

muhendisbey

İki prob arasında ark yapamayacak ancak okunması da zor olmayacak bir gerilim kullanmak işini kolaylaştırır. Mesela 5V ya da 12V değil de 48V kullanırsan nispeten kuvvetlendiricin daha az gürültüden etkilenir. Bunun için boost diğer adıyla step up converter kullanabilirsin. Bant geçiren filtre, kuvvetlendirici ve schmitt trigger devresi ile sinyali dijital forma dönüştürebilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

~ENES~

Alıntı yapılan: muhendisbey - 14 Şubat 2019, 19:54:28İki prob arasında ark yapamayacak ancak okunması da zor olmayacak bir gerilim kullanmak işini kolaylaştırır. Mesela 5V ya da 12V değil de 48V kullanırsan nispeten kuvvetlendiricin daha az gürültüden etkilenir. Bunun için boost diğer adıyla step up converter kullanabilirsin. Bant geçiren filtre, kuvvetlendirici ve schmitt trigger devresi ile sinyali dijital forma dönüştürebilirsin.
Tesekkur ederim hocam bende öyle yapiyorum simdi akim gerekmedigi için gerilimi şebekeden temin edip cikisi smiht trigger ile digitale cevirip optoya verecegim.

ferit06

şurayı bir inceleyin uygulacak gerilimle ilgili fikir verebilir.

https://www.pjrc.com/pilot-light-flame-sensor-for-burning-man-art/

~ENES~

Alıntı yapılan: ferit06 - 15 Şubat 2019, 13:38:22şurayı bir inceleyin uygulacak gerilimle ilgili fikir verebilir.

https://www.pjrc.com/pilot-light-flame-sensor-for-burning-man-art/

Üstadim teşekkur ederim. Bu sistemlerde genelde ac akim kullaniyorlar ben adc ile okunuyor diye biliyordum ama sanirim pulse saydiriliyor. Cunku adc okuyacak kadar bir degisim olmuyor alevin varliginda heleki dusuk voltajlarda nA civari bir akim geçiyor ki mehmet hocamin verdigi semada bunun için ama o devrede birçok sebepten nem kapabiliyor (atesleme trafosu gibi) bu yuzden opampla yapmaktansa transistörle yapmak daha mantikli geliyor. Bitirince çalismayi paylasacagim inşallah.

devrecii

Ateşe bir sinyal verilmesi gerekir diye düşünüyorum. Yoksa yükselteç herşeyden etkilenir.

Fikir vermesi açısından çizdim. opampa da gerek yok

Kondansatör deşarj edilir
kare dalga verilir
kondansatör ne kadar sürede dolmuş bakılır ateş yandığında süre değişir.

M.Salim GÜLLÜCE

İbo alev içinde iyonlaşma iletimi olabilmesi için gerilimin belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. yoksa değişimleri algılşayamazsınız. zira iyon akımı sıfır seviyesinde gerçekleşir.