Kutuplu-Kutupsuz kondansatör hakkında

Başlatan ziyaretci, 12 Şubat 2019, 13:33:54

ziyaretci

• Kutuplu kondansatörleri kutuplu yapan özelliği nedir?
  • 100uF kutuplu çok rahat bulunuyor ama aynı değerde kutupsuz neden bulun muyor?
  • Kutuplu kondansatör tek yönlü şarj olurken kutupsuz çift yönlü olabiliyor, bu nasıl sağlanıyor?
  • Temel mantık aynıysa neden yüksek değerli kutupsuz kondansatör bulun muyor?

Hepsi farklı yollardan benzer soru, merakımı doyurur musunuz?

ankyra

Her değerde kutupsuz kondansatör üretilebilseydi eğer hiç kutuplu kondansatör üretilmezdi diye biliyor/düşünüyorum.

sinus

Malzeme sınırları buna engel oluyor olabilir.

z

Eskiden ihtiyac duyulan degerin iki kati degerde kapasitor ters seri baglanirsa kutupsuz kapasitor elde edilir denirdi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sozuak

Bildiğim kadarı ile non polar olanların içinde  çift sarım yani 2 tane ters bağlı polar kondansatör var. Seri bağlı kondansatörlerde kapasite azaliyor formülle hesaplandığı üzere yada aynı kapasitede 2 polardan  tek non polar yapınca yarı değerine düşüyor. Buna mukabil voltaj  dayanımı bir tanesinin voltajına eşit oluyor.
Yani 2 adet 100uf 100 Volttan nonpolar yapınca elinize 50uf 100V kapasite geçiyor.
Haliyle nonpolar 10.000uF demek 2 adet 20.000Uf demek. Sanırım kapasite arttıkça hacim de artmak zorunda (2 adet kondansatör içinde ters bağlı sarılmış olduğundan) Dolayısıyla kapasite arttıkça boyut anormal arttığından yapmıyorlar.

yesilu

bence istense yüksek sığalı kutupsuz üretilebilir ama kullanım yeri yok, o nedenle üretilmiyor. kutuplularda iki metal şerit birbirinden farklı, biri parlak, biri gri. gri olan üzeri oksitlenmiş alüminyum, parlak normal al. muş.ve de yalıtkan olan aradaki elektrolitle (borik asit) ıslanmış kağıt değil oksit tabakasıymış. oksit tabakası delinirse (tersine bağlanınca olabilir), borik asit (doğru polarlamada) oksit tabakasını tekrar oluşturuyormuş (belki de varoluş amacı temelde budur)

M.Salim GÜLLÜCE

Zeten bahsettiğiniz elektrolitik..
Yani içinde yağ izolasyon depolanmış.
Ancak kutupların iyonlaşma teknolojisi + ve - kutuplarda farklı kimyasal yapıya sahip.
Bir nevi kurşun akü gibi. Kurşun aküde de her iki kuyup kurşun olmasına rağmen ters şarj edilemez.
Kutuplarda farklı kimyasal yapı oluşturulmuştur sülfür ve hidrojen üzerinden kutuplaşabilmesi için bir kutba oksit kaplanır.

Elektrolitiklerdede öyledir. Lakin kutupsuz kapasitörlerde kapasite azalması nedeniyle ihtiyaç duyulmadıkça kutupsuz elektrolitik üretilmez. Yoksa yüksek kapasite üretime engel gir durum yoktur. Mesela biz ürünlerimizde 104 µF kutupsuz 3000 volt elektrolitik kapasitör kullanmaktayız. Ama boyutları ve fiyatları devasa olduğundan sadece endüstriyel alana hitabetmektedir.

ziyaretci

Yani temelde kutuplu kondansatör var. Ben tam tersini düşünüyordum, bize öğretilen "iki levha arası yalıtılmış..."  bilgiye göre. Tahtaya hep kutupsuz çiziyorlardı çünkü.

Bilgiler için teşekkürler.