Toluen mi, Ksilen mi yoksa Hegzan mı?

Başlatan mehmet, 12 Şubat 2019, 16:35:22

mehmet

Selamlar;

Elektronik kart temizliğinde; Toluen mi,
Ksilen mi yoksa Hegzan mı tercih
ediyorsunuz?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

M.Salim GÜLLÜCE

etkilenecek plastik aksam yoksa selülozik tiner favorimdir.

mustafa_cmbz

en masumu Toluen gibi geldi bana oda artık bırakıyormuş sanırım..

Diğerleri hem zehirli hemde şahışlara satışı yasak gibi şeyler okudum özellikle hegzan için..

hwdesigner

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 12 Şubat 2019, 17:00:57etkilenecek plastik aksam yoksa selülozik tiner favorimdir.

+1

Sonrasında alkol ile arındırmak gerekli

Epsilon

Toluen devrelerinin ele geçirilmemesini isteyen ,bunun için devrelerini bir kutuya koyup reçine türevi birşeyler basıp "Korumaya alanların" devrelerine ulaşmak için kullanılan eriticidir.Parlayıcı bir kimyasaldır.

PCB temizlemekte tiner ve/veya  IPA (İzo Propil Alkol) kullanılıyor

sezgin05

IzoPropilAlkol ve  ressamların kullandığı kokusuz selulozik tiner tavsiye ederim

SB7

Hocam konu dışı olacak ama siz böyle yazınca aklıma bir fikir geldi. Bu tür paylaşımlar için anket tarzında bir seçenek de olsaydı nasıl olurdu? Örneğin:

İsteyen alternatif seçenekleri de ekleyebilirdi, bunun yanında yorum yapmak isteyen yine yapabilirdi.
-SB7

yas

İzopropil alkol bence en zararsız olanı fakat hızlı etki göstermiyor. Kap içerisinde bekletmek gerekiyor. İyi tarafı fazla uçucu değil. Yukarıda bahsi geçtiği gibi etkilenecek kompanent yoksa selilozik tiner en bulunabilir ve ekonomik olanı. Bir kaç defa (yaklaşık toplamda 5 lt civarı) Tetraklorür kullanmışlığım var oda selilozik tiner gibi hızlı fakat efsane temizlik yapıyor. Selilozik tinerde olduğu gibi etkilenecek malzeme yoksa kullanılmalı özellikle plastik yüzeyler resmen eriyor. Fiyat performansta tercihim selilozik.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: yas - 12 Şubat 2019, 23:37:47İzopropil alkol bence en zararsız olanı fakat hızlı etki göstermiyor. Kap içerisinde bekletmek gerekiyor. İyi tarafı fazla uçucu değil. Yukarıda bahsi geçtiği gibi etkilenecek kompanent yoksa selilozik tiner en bulunabilir ve ekonomik olanı. Bir kaç defa (yaklaşık toplamda 5 lt civarı) Tetraklorür kullanmışlığım var oda selilozik tiner gibi hızlı fakat efsane temizlik yapıyor. Selilozik tinerde olduğu gibi etkilenecek malzeme yoksa kullanılmalı özellikle plastik yüzeyler resmen eriyor. Fiyat performansta tercihim selilozik.

Hocam yaşıyo olman sevindirici ama yakın zamanda karaciğer ile böbreklere baktır..resmen ölüme yürümüşsün..

Tiner iyidir tiner..ben ara sıra balkonda temizliyorum kartları mutfakta hanım la valide yemek yaparken kafayı buluyorlar  :D

Mucit23

Selülozik tiner ve İzopropil alkol kullandım. Bence Alkol Tinere göre daha iyi temizliyor.  ::ok

satilla

Selülozik tiner veya İPA kullanıyorum, sağlık açısından İPA kullanmaya özen gösteriyorum. İkisi içinde uygulamadan sonra basınçlı hava kullanıyorum, kartlar tertemiz oluyor.
Tacky flux kullandığımda ne yaparsam yapayım entegre pinlerinin arka tarafından flux temizlenmiyor, yani temizlemek istenen flux, pasta vs de önemli.

yas

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 13 Şubat 2019, 00:04:06Hocam yaşıyo olman sevindirici ama yakın zamanda karaciğer ile böbreklere baktır..resmen ölüme yürümüşsün..

Biz pahallı diye kullanmaktan vazgeçmiştik. Hakikatten çok uçucu kokusu hemen yayılıyor, direk ele temas ettiğinde bir süre sonra soyulmaya sebep veriyordu. Geçmiş zaman belkide 15 yıl olmuştur. O zaman Ankara daki modern çarşıda (yıkılan) bulunan kimyacılardan temin ediyorduk. Belkide saf olmayabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Hasaneginn - 12 Şubat 2019, 21:34:22+1

Sonrasında alkol ile arındırmak gerekli
Dandik olmayan Selülozik tiner kalıntı bırakmaz. Ayrıca asıl etken bölümü Solvent olduğundan çok ta güzel bir kokusu vardır. Dandiklerde ise solvent çok az miktarda barındırır. Diğer katkı maddeleri daha fazladır. Kötü kokar ve temizleme unsuru daha zayıftır. Benim 45 yıllık elektronik hayatım boyunca hiç bir zararına rastlamadım.

Alkol ise içinde kısmi su barındırdığından tercih etmiyorum. %100 herzaman bulunmuyor.
Mavi ispirto ise iz bırakıyor. Ayrıca bezle vs. temizlemek gerekiyor.

Kartlar temizlendikten sonra yeni keşfettiğim bir vernikle kaplayıp fırınlamak çevreye dayanıklılığını artıran bir unsurdur.

hwdesigner

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 13 Şubat 2019, 17:01:02Dandik olmayan Selülozik tiner kalıntı bırakmaz. Ayrıca asıl etken bölümü Solvent olduğundan çok ta güzel bir kokusu vardır. Dandiklerde ise solvent çok az miktarda barındırır. Diğer katkı maddeleri daha fazladır. Kötü kokar ve temizleme unsuru daha zayıftır. Benim 45 yıllık elektronik hayatım boyunca hiç bir zararına rastlamadım.

Alkol ise içinde kısmi su barındırdığından tercih etmiyorum. %100 herzaman bulunmuyor.
Mavi ispirto ise iz bırakıyor. Ayrıca bezle vs. temizlemek gerekiyor.

Kartlar temizlendikten sonra yeni keşfettiğim bir vernikle kaplayıp fırınlamak çevreye dayanıklılığını artıran bir unsurdur.

Tinerde marka önerebilir misiniz ? Alkol sonrası bende basınçlı hava ile bitirişi yapıyorum. Hemen tüm sıvıları uzaklaştırıyor. Özel değilse verniği de öğrenmek isterim. Sprey kaplamalara bir türlü ısınamadım.

hwdesigner

Tüm seçenekler bir yana olmazsa olmaz bir konu var ki sağlık. Tiner, alkol, flux cidden bir süre sonra ciğerlerde tahribata sebep oluyor. Kanserden bahsetmiyorum. Sonuçta tüm bu kimyasallar aşındırıcı özellikli. Doğal olarak buharları da aşındırıcı. Organik bileşenlere etkisi çok daha kuvvetli. Mutlaka dışarıda yada havanın dışarıya tahliye edildiği yerlerde yapılmalı bu işlemler.