GSM Web Client

Başlatan Mucit23, 13 Şubat 2019, 09:52:49

Mucit23

Selamlar

GSM Modül ile internete bağlı cihazıma sabit bir Web server üzerinden String tabanlı mesajlar göndermek istersem GSM aygıt üzerinde Web Client'mi çalışması gerekli? Prosedür nasıl işliyor?

satilla

Gsm modül client olarak TCP veya UDP olarak bağlanmalı. En yaygını TCP IP.
Kullanacağınız modülün application manual'ı mutlaka vardır. Oradaki örnekten istifade edip server'a bağlanıp data gönderebilirsiniz.

MrDarK

Internette sabit bir sunucu var ise Server o oluyor. Server'a bağlanan her node'a istemci (Client) ismi verilmektedir. Zaten APN almadığın taktirde cihazı server yapmanın yolu yok. Çünkü mobil cihazların ip'lerine dış dünyadan direkt erişim mümkün değil.

satilla'nın da dediği gibi o noktadan sonra TCP / UDP'den birini seçip yoluna devam edebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

APN dediğiniz GSM şebekesinde Sabit IP alma işlemi mi? Sonuç olarak benim kaç tane cihazım var ise bunların hepsi Client olacak. Merkezi server'ın göndermiş olduğu TCP paketlerini alacak. Her bir Client'in Sabit IP'si olması gerekiyor.

satilla

Her bir client'in IP'sinin sabit olması gerekmiyor. TCP/IP stack'i server'a bağlanan cihaza tekrar veri gönderimi sağlıyor. APN tanımlaması modülde tek bir komut ile yapılabiliyor.

Mucit23

APN Dediğimiz olay 3G modemin internete bağlanması için gerekli bir dizi işlem sanırım. Anladığım kadarıyla APN isteği ile GSM operatörü bize sanal bir ağ kurmuş oluyor. Bunda sıkıntı yok.

Benim anlamadığım bağlantının nasıl gerçekleştirileceği. Dediğine göre GSM Web Client çalışan aygıtımın sabit IP almansına gerek yok. Client uygulaması Zaten IP'si ve Portu belli olan bir Server'a bağlanacak.

APN Bağlantısında 3 Parametre var sanırım

GPRS APN kodu
GPRS LOGIN ve
GPRS PASSWORLD

Bu 3 parametreyi Operatör aracılığıyla mı elde edeceğim? Cep telefonlarında nasıl oluyor?

Ayrıca TCP-IP Bağlantısında anladığımızla IP'lerle pek işimiz olmuyor. Bir Serverin Web adresi var. Bu Web adresi üzerinden Client'ler bağlantı kuracak. Doğru değilmi?

satilla

Türkiyedeki operatörlerin APN'i "INTERNET". Bugüne kadar parolaya vs de ihtiyaç duymadım.

IP veya web adresi (domain) aynı şey sayılır. Domainler NS üzerinden IP'lere erişir. Bazı modüllerde bağlanacağınız adres IP veya domain ise bir flag'ı set etmeniz gerekebiliyor.

Serverınızın IP adresi sabit olduğu için IP'ye tanımlanan domain server'ıza ulaşabilmektedir. Server'a bağlanacak cihazı kendi PC'niz gibi düşünün. PCnizin IP'si değişse dahi siz internet sitelerine bağlabiliyor veri-alışverişi yapabiliyorusunuz.

GSM modül ile veri-alıp gönderirken aynı mantıkla düşünebilirsiniz. Kullanacağınız modülü söylerseniz daha net bilgiler verebilirim.

Mucit23

Daha önce Telit M95 ile sms tabanlı uygulamalar yapmıştım. Az çok modülü biliyorum ama web işleriyle ilgili hiç bilgim yok

satilla

Alıntı yapılan: Mucit23 - 13 Şubat 2019, 19:06:37Daha önce Telit M95 ile sms tabanlı uygulamalar yapmıştım. Az çok modülü biliyorum ama web işleriyle ilgili hiç bilgim yok

M95 olduğuna emin misiniz? Telit'de M95 adında bir modül duymadım.

Mucit23

Quectel olacaktı pardon  ::op  Quectel M95. Telit GL865 ile karıştırdım sanırım.

eeburakdemir

Merhaba,
HTTP yöntemi ile bir link üzerinden direkt olarak datalarını gönderebilirsin. Yani sadece data göndereceksen. Sim800c kullanıyorum; kolay,kullanışlı ve devreye almak çok basit. 2G de bile çok rahat kullanabilirsin.
Diğer bahsettiğin olaylarda, APN operatorlerin senin internete bağlanman icin gerekli bir altyapı parametresi. Ben turkcell ve vodafone icin kullandım ikisindede "internet" 'di APN ismi.
Asla pes etme...

brandice5

Bu işin jargonunda APN almak demek operatör ile anlaşılıp "internet" dışında bir APN kullanmak demektir. Internet tüm dünyaya yayılmış global bir ağdır. "internet" APN i adından da anlaşıldığı gibi modül üzerinden bizim aşina olduğumuz internet ağına bağlanmak için kullanılan default APN dir.

Kendinize özel APN almadan da "internet" APN inini kullanarak dışarından modüllerinize ulaşabilirsiniz. Doğru olan bunun tam tersinin mümkün olmadığıdır. Yani "internet" dışında bir APN kullanırsanız, o APN in sahibi size izin vermedikçe (VPN vs.) internet üzerinden modüle ulaşamazsınız.

Özetlersek, sizin "özel" bir APN almanıza gerek yok. "internet" APN ini kullanacaksınız.
Web client dediğiniz şey aslında http 80 veya https 443 TCP portu üzerinden yapılan haberleşmedir. Artık günümüzde çoğu GSM modül içerisinde gömülü TCP/IP stack mevcut. Yapmanız gereken sadece server tarafta dinleme yapan porta TCP socket bağlantısı yapıp veri gönderip almak.

Bu yapıda modülün hangi IP yi aldığının çok önemi yok, yani modül tarafında statik IP ihtiyacınız yok. Server adresi sabit olduğu sürece tüm modüller aynı servera bağlanır. Siz server üzerinden size bağlanan modülerrin IP adresini öğrenebilirsiniz.

fide

Serverdan gsme veri göndermek istiyorsun ama tersini yapmak hem daha basit hem de daha ucuz.

Gsm modül belirli aralıklarla serverdan veri çeksin. Http request ile bunu ister get, ister post ile yaparsın. Eğer server gsm veri gönderecek ise response olarak veriyi, göndermeyecekse ok gibi bir stringi cevap olarak gönder.
Bu sayede sabit ip almana da gerek kalmaz. (sabit ip için aylık ayrı para ödemen gerekir)
Gsm clientlar request yaparken id bildirirse her bir gsm modüle ayrı veri de gönderebilirsin.

Quectel m95, mc60, telit gl865 hepsinde en basit kullanım http request yöntemi.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Mucit23

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Aklımda birşeyler canlandı şimdi.