Zero cross detector

Başlatan secretagent, 14 Şubat 2019, 10:37:50

secretagent

Merhaba opamp ile sıfır geçiş noktasını algılatıp cosFi bulmak istiyorum. Analog olarak devreyi kurdum ve çıkışta kare dalga alabiliyorum. Bunu açıya nasıl dönüştürmem gerekli? Mikroişlemcideki mantık ne olacak? 1 ve 0 ları saydırıp matemtaiksel işlem nasıl olmalıdır ?

Cemre.

Hem gerilim hem de akım sinyalinin sıfır geçiş noktalarını bulup aralarındaki süreden açıyı hesaplayabilirsiniz.

Aynı zamanda gerilim sinyalinin frekansını da ölçerseniz 50Hz sabit şebeke yerine değişken frekanslı sistemlerde de çalışabilirsiniz. Frekanstan periyodu hesaplayıp periyot ile gerilim-akım sıfır geçiş anları arasında geçen süre ile periyodun oranı açısal olarak bilgi verecektir.

secretagent

Süreyi şu şekildemi hesaplamam gerek; bir timer başlatıcam ve opamp çıkışım 1 olduğu an timerı durdurup bir değişkene attığım zzaman o süre benim sıfır geçiş sürem olacak demektir değil mi?
Daha sonra aynı işlemi akım içinde yapıp iki süreyi birbirinden çıkartıcam ve elde ettiğim süreyi ;

elde edilen süre x frekans x 360*(3.14/180); bu formule tabi tutsam yeterli olacak mıdır ?

sadogan

Akın ve gerilim için ayrı 2 adet mi yaptınız, eğer böyle ise 2 kare dalganın yükselen kenarlarında ki zaman farkını
ölçmeniz gerekiyor.

secretagent

Aşağıdaki devreyi kullancam fakat çıkıştaki or kapısını kullanmıcam...

SB7

Çıkıstaki kapı XOR kapısı. Sadece 2 opampın çıkışında farklı bir işaret varsa; yani faz farkı varsa çıkışta puls göreceksiniz.Yazılımda işlerinizi çok hafifletebilir.
-SB7

naschibo

Merhaba,

LOAD degeri yukseldikce cikista pulse gorülür.

http://tinyurl.com/y5sfzckf

saygilar

z

Alıntı yapılan: secretagent - 14 Şubat 2019, 11:45:24Aşağıdaki devreyi kullancam fakat çıkıştaki or kapısını kullanmıcam...

Yuk cok cok kisa sureligine bile kisa devre olsa muhtemelen komple devre cop olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

quarko

Akım ve gerilimde harmonik varsa bu devre hiçbir işe yaramaz. Sadece frekans ölçersin. Cos fi ölçmek istiyorsan anahtar kelime "kompleks fft".
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Andromeda

...fft bir algoritmamı yoksa bir devre mi?yani fft ye özgü bir sıfır geçiş dedektörü devresi mi var?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

quarko

Alıntı yapılan: elek - 25 Mart 2019, 13:34:08...fft bir algoritmamı yoksa bir devre mi?yani fft ye özgü bir sıfır geçiş dedektörü devresi mi var?

FFT tabiki de bir algoritma. Arkadaş sıfır geçiş devreleri ile cos fi hesaplamaya çalışıyor ya, bende diyorum ki akım ve gerilimden alınan sıfır geçiş sinyalleri arasındaki zaman farkı ölçülerek cos fi hesaplamak sağlıksız bir yöntem. Bunun yerine complex fft yi araştırırsa karşısına güzel bir çözüm çıkacak.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

Andromeda

..bu devreyi veya herhangi bir basit devreyi kullanabilir o zaman..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"