Atmega328p yandı, hatam nerede.

Başlatan startirrek704250, 14 Şubat 2019, 14:58:46

startirrek704250

14 Şubat 2019, 14:58:46 Son düzenlenme: 14 Şubat 2019, 15:01:50 mustafa704250
Sevgili forum ahalisi.
Arduino ile bir proje hazırladım ve projem tamamlandı. Ben bu projeyi arduino olmadan kurmak istedim ve internetten atmega328p dip kilifindan 2 adet siparis verdim. Tabiki bunun yaninda 7805 voltaj regülatöru kristal ve diger komponentlerden de siparis vermistim.
Dun devreyi su hintli kardesimizin anlattığı sekilde kurdum
( https://m.youtube.com/watch?v=npc3uzEVvc0) ve voltaj regulatorune 5v adaptorden guc verdim. Isik yanmadi.
Sonra zaten bu adaptor 5v neden regulator koyuyorum deyip adaptoru direkt atmega328p ye bagladim sonra isik bir anligina da olsa bir daha yanmamak uzere sondu. Atmega328p ye parmagimla dokundugumda eli yakacak derecede isindigini hissettim.

Sabahleyin regulatoru ve adaptoru olctum. Adaptor kendisi 4.9v cikis veriyor ve 7805 e bagladigim zaman regulatorden 4.1v cikis aliyorum.

Acaba direkt adaptoru bagladigimda 4.9v ile atmega328p neden yandi.

Acaba regulator le bagladigimda atmega328p neden acilmadi.

Ya da acildida ben mi fafketmedim. Cunku atmega328p ye ne bootloader yukledim ne de program yukledim cunku bilmiyorum.

Not. Atmegayi aldigim sitede altta soyle bir ibare var 'atmega328p mikro denetleyicilerde boot loader yüklü gelmektedir.'
Bu ne anlama geliyor.

Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim

Gümülcine

Merhaba söylediklerinize göre hatanız yok gibi vcc ile reset pinine 10k direnç dışında ışığın yanmaması buna bağlı olabilir videoda tek pinden beslemiş arkadaş benim bildiğim 7 ve 20 nolu pinlere 5v aynı şekilde 10k direnç ile reset yani 1 nolu pine de bağlantı yapılmalı
Adaptörünüzde sorun olabilir mi bilmiyorum onun için resimdeki gibi bir kondansatör de bağlayın.


'atmega328p mikro denetleyicilerde bootloader yüklü gelmektedir.' denildiyse botloader yüklü demek kısaca bu entegreyi bir arduino kartına veya USB TTL dönüştürücüye takıp doğrudan programınızı yükleyebilirsiniz aksi durumda önce bootloader yüklenir sonra program bootloader olmayan entegreye program yüklenmez

mehmet

nothing

muhendisbey

4.9v ölçseniz bile adaptör çıkışında pik gerilimleri olabilir. 9v adaptör kullanıp 7805 ya da 1117 5v kullanabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Kabil ATICI

Öncelikle programlama bilginiz yoksa ve işlemciye program yüklemeden LED'in yanıp sönmesini bekliyorsanız (özellikle işlemcide program yoksa) boşuna böyle bir şey olmaz. Çünkü işlemci boş bir defter sayfası gibidir.

Öncelikle çalışır durumdaki bir Arduino üzerinden programlama inceliklerini öğrenmeniz yerinde olacaktır.

Normalde ATmega328p ISP olarak bilinen (spi veri yolun paylaşan) bağlantılar üzerinden bir programlayıcı üzerinden programlanabilir. BU kesinlikle bir programlayıcı gerektirir.

Ama Arduino kartları ile birlikte programlama kelime dağarcığımıza bootloader kavramı girdi. (bu yüksek güçlü işlemcilerde kullanılan bir yöntemdir) Burada ek bir programlayıcı cihaza ihtiyaç duymadan işlemci üzerine bilgisayardan yaptığımız programı yüklememizi sağlayacaktır. Atmega328p üzerinde usb portu olmadığı için usb-seri dönüştürücü üzerinden (UART) bilgisayardaki programı işlemciye yüklemek mümkün olmakta. (Bootloader yüklemek için bir programlayıcı kullanılabildiği gibi, bir başka arduino kartı da bu iş için kullanılabilmektedir.

daha fazla ayrıntı bilgi için İstanbul hackerspace yapılan bir çalıştaydan
http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2014/09/atmega328p-ile-bootloader-yukleme.html

Sizin sorunuzu tam olarak bilemem, ama beslemeyi ters verme ihtimaliniz yüksek.
Bu işlemci 2.5V ile 6.5(kısa süreli) aralığında çalışabilecek yapıdadır.
Arkadaşlarınızın belirttiği gibi adaptörünüzün hatası (besleme dalgalanması) gibi birçok sorunu beraberinde getirebiliyor.
ambar7

startirrek704250

sevgili forumdaşlar öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkür eder ve sorun ve çözüm yolumu izninizle aktarmak isterim.

şimdi efendim benim sorunumun temelinde yatan unsur atmega328p yi programlayamamaktı. atmega328p yi programlayamadığım için çalışıp çalışmadığını bilemedim ve sürekli regülatör, adaptör ve bağlantı değişikliği yaparak işlemciye zarar verdim ve sonunda yaktım. en sonunda youtube da bulduğum bir videoda bootloader yüklerken yükleyici kartın arduino uno olmasına rağmen ayarlar kısmından kartı arduino nano seçip yüklediğini gördüm ve aynısını denedim. sonunda ön yükleyiciyi çıplak işlemciye yüklemeyi başardım.

ardından 13. pini  yakıp söndüren taslak olan blink taslağını atmega 328p ye yükledim ve çalıştı.
üstelik hem direkt adaptörü bağladığımda 4.9v ile çalıştı hem de regülatörü bağladığımda 4.1v ile çalıştı.
sıra konunun açılış amacında ki iki sorunun cevabını almaya geldi.


soru 1: Acaba direkt adaptoru bagladigimda 4.9v ile atmega328p neden yandi.

cevap: bağlantı hatası.

soru 2: Acaba regulator le bagladigimda atmega328p neden acilmadi.

cevap: bunun cevabı ilk sorudan biraz daha farklı olabilir. aslında atmega328p açılmış olabilir ancak proğram yükleyemediğim için ben hiç açılmadığını sanıp kartı yakma sürecine girmiş olabirim.


tavsiye: yeni bir atmega 328p mikro çip aldıysanız ve içerisine ön yükleyiciyi yükleme sırasında hata alıyorsanız yükleme sırasında kullandığınız kart arduino uno olsa bile araçlar> kart> arduino nano seçeneğini seçin ve birde böyle deneyin.

arkadaşlar yardımlarınız için tekrar teşekkür eder gecenizin güzel geçmesini dilerim.

hoşçakalın.