Opamp hakkında

Başlatan secretagent, 15 Şubat 2019, 08:19:39

secretagent

Lm741 opampda girişte hiçbir
 sinyal bağlamama rağmen çıkışta uyguladıım voltajı görüyorum. 3 farklı opamp denedim aynı besleme tek kaynaktan yapıyorum - besleme vermiyorum. Neden kaynaklı olabilir....

M.Salim GÜLLÜCE

Giriş uçlarını boş bırakamazsın.
En azından şaseye (GND) ye bağlaman gerek.
Ayrıca dual voltajda + - ve GND kullanılır.
Eğer tek kaynakla besleyeceksen + ve - Beslemelerini kullanmak zorundasın. GND uygulamasını kendin sanal şase oluşturarak yapmalısın. Aşağıdaki gibi.
Ancak Sanal GND bir kabul olayıdır. Giriş işaretleriyle çıkış işaretleri arasında pozitif yada negatif bozulma (Distorisyon) olmaması için aşağıdaki devre uygundur. Normalde - Beslemeyide GND kabul edebilirsin. Lakin eksi (-) değerlikli sinyalleri işlem yapamazsın.

secretagent

Doğru söylüyorsunuzda giriş uçlarını bbir direnç ile GND bağladım yine çıkışta voltaj görüyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: secretagent - 15 Şubat 2019, 09:22:25Doğru söylüyorsunuzda giriş uçlarını bbir direnç ile GND bağladım yine çıkışta voltaj görüyorum.
Geribesleme koy bakalım..
en azından çıkışı eksi işaret girişine bağla şemadaki gibi ;)

Melih1802

z

Bir opampin kazanci 100 Binler civarindadir.

Siz her iki girisi de GND'ye baglasaniz 100uV ofset hatasi bile cikista 100E-6*100E3=10v gibi bir cikis voltajina denk gelir.

Kaldi ki ofset hatasi cogu opampta mV lar mertebesindedir.

- girisi opamp cikisina baglayip + girisi de GNDye baglarsaniz cikista sifira yakin bir deger okursunuz. Bu durumda okuyacaginiz deger opampinizin ofset voltajidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Opamp ın girişleri GND ye bağlanarak Ofset yapılmayacakmıydı

https://goo.gl/images/DMmK1X

z

Ofset sifirlamak ayri sey ofset degerini ogrenmek ayri sey.

Bahsettigin sekilde ofset degerini sifirlarsin. Dedigim sekilde ofset voltajini olcersin.

Eger birim geri besleme yapmayip kazanc devresi kurarsan bu defa mV metre olmadan da cikis voltajini olcup  kazanca bolup ofset degerini hesaplayabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com