STM32F103C8T6 muadili olarak CS32F103C8T6 iş görür mü?

Başlatan tekosis, 15 Şubat 2019, 19:45:35

tekosis

Acaba kullanacağım devrede başlıktaki gibi stm32F103C8T6 yerine bu CS32F103C8T6 nasıl iş yapar? Daha önce deneyen oldu mu?

muadil entegrenin adresi bu:

https://tr.aliexpress.com/item/CS32F103C8T6-Completely-replace-STM32F103C8T6-STM32F103-LQFP-48-In-Stock-ARM-based-32-bit-MCU-with-Flash/32952782064.html?spm=a2g10.10010108.1000016.1.ec90185fcfuHEd&isOrigTitle=true

Sitede olumlu yorumlar gelmiş ama bilemiyorum. Seri üretimde kullanılacak bir cihazda, sanayi ortamı olmayan, yaptığı işe göre ucuz sayılabilecek bir üründe tercih edilebilir mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Okan AKÇA

FullMetal

Yeni üretilen "Bluepill" üzerinde artık bunlardan (CS32 serisi) bulunuyor diyorlar. Hepsi öylemi bilmem.

https://www.cnx-software.com/2019/02/10/cs32-mcu-stm32-clone-bluepill-board/ konuyla ilgili bu sayfada bazı bilgilere ve enteresan yorumlara rastladım.

tekosis

@Okan AKÇA benim isteğim değil, kartı üretecek arkadaş entegre araştırması yaparken bu ürüne rastlamış bana sordu. Yapılacak cihaz öyle aman aman özellikli değil. Endüstriyel ve kritik ortamlarda çalışmayacağı için belki kullanılabilir diye yine de merak ettim. Sitede bir ürün için bu entegreyi kullanan var mı?

@FullMetal teşekkür ederim.

Ayrıca aşağıdaki linte stm32f103 ile gd32f103 kıyaslamasının yapıldığı bir makale serisi var.
https://smdprutser.nl/blog/stm32f103-vs-gd32f103/

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

Bu arada yabancı forumlarda çinden gelen ucuz stm32f103 deneme kartlarının aslında bu mcu'lar olabileceği, üstleri kazınıp stm yazıldığı söyleniyor.

Hatta bir ara forumda birisi yazmıştı şimdi kim olduğunu hatırlamıyorum stm32f103'ü 108Mhz de çalıştırdığından bahsetmişti. GD32F103C8T6 mcu'lar 108Mhz destekliyor. Buna göre çinden gelen kartlardaki stm olarak düşündüğümüz denetleyiciler aslında GD32F103C8T6 veya CS32F103C8T6 olabilir.

RaMu

ST ucuz dediklerinde hep söylerim ucuz değil diye,
ST nin kendi sitesinde toplu fiyattan daha ucuza satıyorlar aliexpress de.
Aliexpress den üzerinde ST yazsa bile
buna güvenerek dahi alıp iş yapmak bana delilik geliyor.
En fazla hobi olarak alınır evde oynanır.

Zaten STM32F103 den başka mcuları ucuza bulmak pek mümkün değil,
bu bile bir gösterge.

Bunun yanında zaten bu mcu ların orijinalide Çinde üretiliyor ve
kopyalama konusundada çok başarılı adamlar,
gerçekten çok iyi kopyalamış, gayet sağlam yapmışta olabilirler ama
riske girmeye yinede değmez.

Benimde geçen ay elime geçen Bluepill in üzerindeki mcu da ST yazmıyor,
CS32F103C8T6 NJYCS 1836 yazıyor ve altında CKS diye bir amblem var
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

tekosis

hocam bunlar doğrudan st-link ile programlanabiliyor değil mi?

yesilu

benzer bir durum arduino larda da var, ali de bazı satıcılar kendi 328p lerini üretmiş kullanıyor. wavgat dan avga328p işlemcili 4mhz kristalli aldım, satıcının link verdiği dosyaları ide ye ekleyip tanıttım, çalışıyor. mcu tamamen aynı ama farklı kristalden dolayı bu yükleme gerekiyor(diye tahmin ediyorum) . bu kart 3v a kadar çalışıyor ayrıca. cs32 stm32 nin tam kopyası, kopyalarına stm yazmaktan vazgeçmişler, belki de firmayla papaz oldular, st "tamam kopyala ama adımı yazma bari" dedi.

yesilu

çinden blue pill aldım işlemcisi cs32 çıktı.elimdeki stm32 den bazı farkları var:
1-stm flash loader demo programı ile st ye sorunsuz .bin atabiliyorum, A9 ve A10 u RX TX e bağlayarak, cs de olmuyor, bootloader başlatılamadı diyor.
2-st-linkv2 ile stm32 utility programında st olanın hafızasını 128KB gösteriyor, cs ninkini 64KB. 70kb lık programı st ye atabiliyorum, cs hafıza hatası veriyor. ancak programın adres satırından 128kb a ulaşabiliyorum gibi görünüyor, 0x0801FFFF de bitiyor görünüyor, yazmak istediğimde 0x0800FFFF den sonrası uyuşmuyor hafızayla programı karşılaştırınca. bence bunun flashı 128K olduğu halde stlink utility buna 64k muamelesi yapıyor. belki de 1. maddede yaptığım seial yükleme işlemi st nin hafızasını açtı, cs ye yapamadığımdan güdük kaldı. fikri olan aydınlatsın ltf...

Murat Mert

Alıntı yapılan: yesilu - 21 Mart 2019, 14:13:19çinden blue pill aldım işlemcisi cs32 çıktı.elimdeki stm32 den bazı farkları var:
1-stm flash loader demo programı ile st ye sorunsuz .bin atabiliyorum, A9 ve A10 u RX TX e bağlayarak, cs de olmuyor, bootloader başlatılamadı diyor.
2-st-linkv2 ile stm32 utility programında st olanın hafızasını 128KB gösteriyor, cs ninkini 64KB. 70kb lık programı st ye atabiliyorum, cs hafıza hatası veriyor. ancak programın adres satırından 128kb a ulaşabiliyorum gibi görünüyor, 0x0801FFFF de bitiyor görünüyor, yazmak istediğimde 0x0800FFFF den sonrası uyuşmuyor hafızayla programı karşılaştırınca. bence bunun flashı 128K olduğu halde stlink utility buna 64k muamelesi yapıyor. belki de 1. maddede yaptığım seial yükleme işlemi st nin hafızasını açtı, cs ye yapamadığımdan güdük kaldı. fikri olan aydınlatsın ltf...

Bluepill stm32f10c8t6 64 kb zaten farklı işlemcili olanı var mı ki? stm32f103cbt 128kb olması lazım acaba yanlış mı biliyorum bakayım...
mert07

yesilu

c8t6 stm tarafından 64k denilse de 128k flash belleği var. satış politikası veya teknik bir durum olabilir, rivayete göre cbt ile aynı üretim hattından çıkıyor, testte hafızasının ilk 64k ında kusur olanlar çöpe, ikinci kısımda olanlar c8t6, kusursuz olanlar cbt olarak piyasaya sürülüyormuş.

yesilu

birşey daha farkettim, hafızanın ilk 64k dan sonrası uyuşmuyor dedim ya, o sonrasındaki kodlar kodun baştan yazılması şeklinde. yani ben ona yesilugur@yahoo.com yazmaya çalışıyorum, hafıza hatası veriyor, ne yazılmış diye baktığımda yesilugur@yayesilug yazılmış görünüyor 64k yı 12 harf gibi düşünürsek 

ibocakir

Bildiğim kadarıyla GD32F103'ler çakma değil. Giga Device Firması ST Microelectronics'ten STM32 serisinin haklarını üzerine GD32 basacağım diye satın almış. Sadece ucuz silisyum kullandıkları için malzemenin kendisi daha ucuza geliyor. Yoksa ortada kopyalama diye bir mevzu yok.

Ama yine de kesinlikle tercih edilmemesi gereken ürün grubu.

Murat Mert

Alıntı yapılan: yesilu - 21 Mart 2019, 18:20:47c8t6 stm tarafından 64k denilse de 128k flash belleği var. satış politikası veya teknik bir durum olabilir, rivayete göre cbt ile aynı üretim hattından çıkıyor, testte hafızasının ilk 64k ında kusur olanlar çöpe, ikinci kısımda olanlar c8t6, kusursuz olanlar cbt olarak piyasaya sürülüyormuş.

Vay vay
stm32f103c8t6  cbt nin defolusu gibi bir şey 2. kalite ürün yani. Diğer 64kb - 128 kb ürünlere göre cbt c8t6 neredeyse 2 katı fiyatı.
mert07

tekosis

geliştireceğim numune ticari ürünler için kullanmayacağım kesin.