Pic i Lityum Lion ile besleme hakkında...

Başlatan elektroacemi, 16 Şubat 2019, 12:36:46

elektroacemi

Merhabalar.
3.7V lityum lion pil ile pic besleyeceğim. Çalışma gerilimi buna uygun picler ile birkaç deneme yaptım sorunsuz çalıştı. Devre şebekeden beslenecek elektrik kesilince pil ile bir süre daha çalışacak.
TP4056 gibi pil şarj devresinin girişine 5V , çıkışına da pil ve pic in beslemesini bağladığım zaman sorunsuz çalışıyor ama şarj çıkışından pic i beslediğim için pil dolsa da şarj devresinden sürekli akım akacak, dolayısı ile şarj devresi görevini yapamamış olacak. Başka nasıl bir çözüm olabilir.

Elektrik kesilince sürülen bir transistör (bc337) ile falan yapsam sağlıklı olur mu ?

marecrisium

PIC beslemesini bir regülatör ile direk 5V'den al. Pil çıkışına da bir regülatör at ve çıkışları diğer regülatör ile birleştir. Belki araya bir diyot atman gerekebilir.

RaMu

5V -> Şarj Devresi -> Pil -> Diyot -> Devre
5V -> Devre
Şeklinde basitçe yapabilirsin.
0.3V luk bir diyot kullanırsın.

Veya bir transistör ile 5V var iken pil ile devre arasını kesen,
5V yok iken pil ile devre arasını iletime alan bir bağlantı oluşturabilirsin.
Mosfet ile güzel olur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

tekosis

http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/01149c.pdf

Bu uygulama notunda @RaMu 'nun bahsettiği konu ile ilgili bir çalışma var.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

elektroacemi

Teşekkür ederim. Denemelere başlayayım.

piyasada sürekliliği olan 0.3 V luk diyota örnek verebilir misiniz ?

Mucit23

ismail kaya

Hocam MCP73812 yerine tp4056 'yı kullanabilirsin. D2,R3 ve Q1 (MOSFET) ile battery backup yapabilirsin

elektroacemi

Merhabalar.

MCP1603 ,MCP73812 , tp4056 hiç birini piyasada bulamadım. tp4056 i satılan hazır modullerden söküp kullanabilirim denemek için.
MCP1603 yerine ne kullanabilirim. LF33CV gibi regulatörlerin giriş gerilimi daha yüksek olması gerektiğinden kullanamıyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektroacemi - 19 Mart 2019, 10:48:12Merhabalar.

MCP1603 ,MCP73812 , tp4056 hiç birini piyasada bulamadım. tp4056 i satılan hazır modullerden söküp kullanabilirim denemek için.
MCP1603 yerine ne kullanabilirim. LF33CV gibi regulatörlerin giriş gerilimi daha yüksek olması gerektiğinden kullanamıyorum.
Buraya bir göz at sana uyan bişeyler bulabilirsin.
https://www.ozdisan.com/Product/Index/ic-batarya-yonetimi-entegreleri-210?SearchText=Battery+Charge

cevat1

Alıntı yapılan: elektroacemi - 16 Şubat 2019, 12:36:46Merhabalar.
3.7V lityum lion pil ile pic besleyeceğim. Çalışma gerilimi buna uygun picler ile birkaç deneme yaptım sorunsuz çalıştı. Devre şebekeden beslenecek elektrik kesilince pil ile bir süre daha çalışacak.
TP4056 gibi pil şarj devresinin girişine 5V , çıkışına da pil ve pic in beslemesini bağladığım zaman sorunsuz çalışıyor ama şarj çıkışından pic i beslediğim için pil dolsa da şarj devresinden sürekli akım akacak, dolayısı ile şarj devresi görevini yapamamış olacak. Başka nasıl bir çözüm olabilir.

Elektrik kesilince sürülen bir transistör (bc337) ile falan yapsam sağlıklı olur mu ?

TP4056 korumalı modül/devre 18650 pili 4V2-2V7 arası izler. Tam şarjda (4V2)akımı keser. voltaj sabitlenir yeşil/mavi ışık yanar. 18650 pil 2V7 altında şarj akımı vererek pili şarj etmeye başlar.

Bu veriler devreniz için uygun dur. Ayrıca devre hazırlamaya gerek var mı?
Bir kaç TP4056 modül var. Anlatmak istediğim modül bu

UPS gibi düşünün. Devamlı devrede. Elektrik kesilince UPS devreye girer. Sizin hazırlayacağınız devre de bu görev TP4056 korumalı modülde...

yesilu

...TP4056 gibi pil şarj devresinin girişine 5V , çıkışına da pil ve pic in beslemesini bağladığım zaman sorunsuz çalışıyor ama şarj çıkışından pic i beslediğim için pil dolsa da şarj devresinden sürekli akım akacak, dolayısı ile şarj devresi görevini yapamamış olacak...
yazdığın şekilde direk bağla kullan, tek sorunun şarj doldu ledinin hiç yanmaması olur, şarj modülü 4.2v regülatör gibi çalışır, görevini yapmaması söz konusu değil. bu şarj modüllerinin out ve battery çıkışı olanlarda (yukarıdaki resimdeki modelinde) aşırı deşarj koruması var, uzun süre elektrik kesilse de bataryayı korur. biraz daha ucuz modelde çıkış tek, 4.2v üst sınır var ama alt sınır yok, dibine kadar boşaltıyor lipo bataryayı.

elektroacemi

Her durumda MCP1603 gibi bir regulatör kullansam fena olmaz galiba. ADC kullanacağım için pic beslemesinde ki dalgalanma ölçüm sonucunu etkiler diye düşünüyorum.

MCP1603  yerine MIC29312  veya Başka bir LDO Regülator iş görür mü ?

ahuramazda

Alıntı yapılan: elektroacemi - 20 Mart 2019, 15:19:03Her durumda MCP1603 gibi bir regulatör kullansam fena olmaz galiba. ADC kullanacağım için pic beslemesinde ki dalgalanma ölçüm sonucunu etkiler diye düşünüyorum.

MCP1603  yerine MIC29312  veya Başka bir LDO Regülator iş görür mü ?

hangi pici kullandığınızdan bahsetmemişsiniz ama FVR(fixed voltage referance) donanımına sahip piclerle bu sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

Andromeda

..yukarıdaki modül bendekinden farklı..
bunun ayrıca out çıkışı var....doğrudan girişe mi bağlı yoksa giriş beslemesi kesilince pil out çıkışına mı bağlanıyor?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

yesilu

o kartta çıkış girişe de pile de doğrudan bağlı değil, pil gerilimi düşünce çıkışı kapatıyor, overdischarge protection sağlıyor.