Pic i Lityum Lion ile besleme hakkında...

Başlatan elektroacemi, 16 Şubat 2019, 12:36:46

Andromeda

https://i.hizliresim.com/ZXBblz.jpg

korumalı ve korumasız iki modül..bağlantıları bu şekilde yapabilirmiyiz..
resim yan duruyor galiba
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Andromeda

..@elektroacemi
bağlantıları modül 1 deki gibi mi yapmıştın..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

elektroacemi

Modül 1 deki gibi yapmıştım, elektrik kesilince gerilim düşümü oluyor ancak picin çalışmasını etkilemiyor, sadece gerilim düşümünden dolayı genel devre etkilenmesi var.

Modül 2 yi de alıp inceledim.
*bat takılı değil iken
Gişine 5 V verildiği zaman
Out-,B- kısa devre
Out-,B+ kısa devre
Gişine 5 V verilmediği zaman
Out-,B- 3,5 Megaohm (açık devre)
Out-,B+ kısa devre

*bat takılı iken
Out çıkışından 2,7V aldım, 1-2 dakika sonra 2,9V aldım. pil doldukça arttı 10 dk sonra 4,2 v aldım. Girişin kesince direkt 3,7 V oluyor.

elektroacemi

Alıntı yapılan: ahuramazda - 20 Mart 2019, 17:01:47hangi pici kullandığınızdan bahsetmemişsiniz ama FVR(fixed voltage referance) donanımına sahip piclerle bu sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

Pic e tam karar vermedim. Aslında 18F4520 ye hakimim ama onun çalışma gerilimi uymuyor, denemelerimi 16F886 ile yaptım, ancak devrenin tamamına onunda pin sayısı yetmeye bilir şuan tasarım aşamasındayım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektroacemi - 22 Mart 2019, 12:42:50Modül 1 deki gibi yapmıştım, elektrik kesilince gerilim düşümü oluyor ancak picin çalışmasını etkilemiyor, sadece gerilim düşümünden dolayı genel devre etkilenmesi var.

Modül 2 yi de alıp inceledim.
*bat takılı değil iken
Gişine 5 V verildiği zaman
Out-,B- kısa devre
Out-,B+ kısa devre
Gişine 5 V verilmediği zaman
Out-,B- 3,5 Megaohm (açık devre)
Out-,B+ kısa devre

*bat takılı iken
Out çıkışından 2,7V aldım, 1-2 dakika sonra 2,9V aldım. pil doldukça arttı 10 dk sonra 4,2 v aldım. Girişin kesince direkt 3,7 V oluyor.
Bataryadaki değişimlerden etkilenmemek için Step-Up Switch mod kullanman gerekir.
Zamanında 3210 telefonda 2.4 bataryayla 3.3 işlemcileri besliyorlardı bu yöntemle.

elektroacemi

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Mart 2019, 13:47:46Bataryadaki değişimlerden etkilenmemek için Step-Up Switch mod kullanman gerekir.
Zamanında 3210 telefonda 2.4 bataryayla 3.3 işlemcileri besliyorlardı bu yöntemle.

Önerebileceğiniz Step-Up Switch mod entegresi var mı ? Araştırdım ama pek dişe dokunur bir şey bulamadım.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elektroacemi - 22 Mart 2019, 16:51:46Önerebileceğiniz Step-Up Switch mod entegresi var mı ? Araştırdım ama pek dişe dokunur bir şey bulamadım.

Kullanacağınız devrenin harcayacağı güce bağlı.
Mesela ekli resimdeki bir telefonu ani yüklenmelerde bile idare edebilecek bir çip.
telefon tamircilerindede hurdaları boldur.
Ama seri üretim yapacaksan piyasadakilere bakman lazım.
Özdisan ın sitesine bak derim.

Andromeda

..modül1 ve modül2 için diyod koymaya gerek yok değil mi?