Hangi mikrodenetleyiciyi seçmeliyim?

Başlatan Kuytaks, 17 Şubat 2019, 20:56:22

Kuytaks

Herkese merhaba,
3 butonluk bilgisayara bağlamak için makro tuşlu klavye yapmam gerekiyor. Butonların ve dirençlerin siparişlerini verdim ancak bu projeye uygun mikrodenetleyiciyi bulamadım. İlk defa mikrodenetleyiciler ile uğraşacağım ve bu tamamiyle bir hobi projesi olacak. Ama sizlerden ricam, fiyatı gerçekten uygun smd versiyonu bulunan mikrodenetleyici önermeniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu arada "Malzeme Bilgisi" başlığı altında oluşturulan "PIC MIKROİŞLEMCİ SEÇİM PROGRAMI" konusunu gördüm ancak çok detaylı bilgi istediği ve ben de yeni bir başlayan olduğum için orayı kullanamadım.

sadogan

Bilgisayara bağlantı hangi yolla olacak, bu belirleyici.

94onur94

ATMEGA8, 48, 168 istediğini seçebilirsin. Fiyatları uygun 8-10TL.

Kuytaks

Alıntı yapılan: sadogan - 18 Şubat 2019, 19:54:35Bilgisayara bağlantı hangi yolla olacak, bu belirleyici.

Proje aslında bir klavye projesi olduğundan, bilgisayara bağlantıyı USB kablo üzerinden sağlamayı düşünüyorum.

Alıntı yapılan: 94onur94 - 18 Şubat 2019, 23:36:54ATMEGA8, 48, 168 istediğini seçebilirsin. Fiyatları uygun 8-10TL.

Tavsiyen için çok teşekkür ederim.

Peki bir şey daha sormak istiyorum; benim projemde 12 buton ve 2 potansiyometre var. Tüm bu elemanların bilgisayar ile haberleşmesi için tek mikrodenetleyici yeter mi? Galiba birde projede ch340 gibi bir çip de kullanmam lazım.

Bu arada yanıtlarınız için tekrardan teşekkürler.

RaMu

Hobi proje için ben olsam usb keypad alıp
donanımsal olarak modifiye ederdim.
Mcu programlamamış birisi için usb projesi ileri seviye olur.
Yada hazır örneği olan ne varsa onu kullanırdım.
Arduino için kesin örnek vardır.
Stm32F103 bluepill ilede örnek olabilir,
bu iş için yeterinden fazla bir mcu.
Pic ilede tabiki örnekler var,
usb modülü bulunan 18F2550 18F4550 birde 16F14xx yaygın kullanılanlar.
https://www.microchip.com/design-centers/usb/usb-mcus-dspic-dsc
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Murat Mert

Alıntı yapılan: RaMu - 19 Şubat 2019, 01:25:01Hobi proje için ben olsam usb keypad alıp
donanımsal olarak modifiye ederdim.
Mcu programlamamış birisi için usb projesi ileri seviye olur.
Yada hazır örneği olan ne varsa onu kullanırdım.
Arduino için kesin örnek vardır.
Stm32F103 bluepill ilede örnek olabilir,
bu iş için yeterinden fazla bir mcu.
Pic ilede tabiki örnekler var,
usb modülü bulunan 18F2550 18F4550 birde 16F14xx yaygın kullanılanlar.
https://www.microchip.com/design-centers/usb/usb-mcus-dspic-dsc

STM32F103, STM32F072 VE STM32F042 Serilerininde usb standart fiyatlarıda uygun size uygun olanı seçmek kalıyor. Keil ağır gelirse MikroC kullanabilirsiniz örnekler nette mevcut.
mert07

tbt777

Alıntı yapılan: Kuytaks - 19 Şubat 2019, 01:06:16Peki bir şey daha sormak istiyorum; benim projemde 12 buton ve 2 potansiyometre var. Tüm bu elemanların bilgisayar ile haberleşmesi için tek mikrodenetleyici yeter mi? Galiba birde projede ch340 gibi bir çip de kullanmam lazım.
STM32F103 bluepill yeterli olur, bolca örnek de bulabilirsin.
ch340, usb - seri dönüştürücü entegresidir. Bu entegreyi kullanarak, mikrodenetleyicinin USART donanımı ile bilgisayarla haberleşmeyi kotarabilirsin. USB protokolü-driverı ile uğraşmaktan çok daha kolay olacaktır. Yine internette bolca örnek var.
İllaki USB protokolü ile yapmak istiyorum dersen ST'nin sitesinde driver ve örnek var. Bu örneği kendine göre düzenleyerek kullanabilirsin.

Kuytaks

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. :)

Şuanda buton, potansiyometre, direnç, led gibi temel elemanların siparişini verdim. Gelince projenin amacına uygun PCB tasarımını bilgisayar üzerinden yapmaya başlayacağım. Yine o zaman da sizlere danışırım. Ön fikir olsun diye sormuştum. Bu arada zoru severim ve bir işi zordan başlayarak öğrenmeyi seviyorum. :) Benim için daha verimli olduğunu düşünüyorum.

RaMu

Bir iki tanede Bluepill siparişi ver öyleyse.
CubeMx ve keil ile çözersin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

94onur94

STM'in USB iletişimi olan entegrelerini virtual com port olarak ayarlayabilirsin. CH340 gibi USB-TTL dönüştürücü olmadan COM port olarak bilgisayarda gözükür. COM port ile uğraşmayayım USByi taktığım anda iletişim başlasın dersen USB HID işini görür ama virtual com porta göre biraz complextir.

Kuytaks

Alıntı yapılan: RaMu - 20 Şubat 2019, 01:53:09Bir iki tanede Bluepill siparişi ver öyleyse.
CubeMx ve keil ile çözersin.

Dün gece 1 tane STM32F103 siparişi vermiştim. :)

Alıntı yapılan: 94onur94 - 20 Şubat 2019, 08:18:49STM'in USB iletişimi olan entegrelerini virtual com port olarak ayarlayabilirsin. CH340 gibi USB-TTL dönüştürücü olmadan COM port olarak bilgisayarda gözükür. COM port ile uğraşmayayım USByi taktığım anda iletişim başlasın dersen USB HID işini görür ama virtual com porta göre biraz complextir.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. :) Sabırsızlanıyorum, parçalar bir an önce gelse de hemen yapmaya başlasam diye. :))

cripple

Stm32f103 cubemx ile yapilmis usb uygulamalari youtube da mevcut kolaylikla yapabilirsiniz