İnternete bağlı cihazlar böyle mi çalışıyor?

Başlatan Andromeda, 18 Şubat 2019, 22:24:46

Andromeda

Mesela IP kameralar...
Kameranın programını kuruyoruz(cep telefonuna yada herhangi bilgisayara..)
kurarken kameranın numarasını (mac adresi gibi kameraya özgü numara)
programa yazıyoruz.
kamerayı çalıştırınca internete bağlı modem kameraya dışarıdan ulaşılacak ip adresi veriyor.Kamera bu adresi internette bulunan bir siteye gönderiyor(ben şu numaralı kamerayım..adresimde bu!)
Bizde cep telefonumuzdaki programı çalıştırıyoruz..program aynı siteye bağlanıyor..'şu numaralı kameranın ip adresini ver'  diyor..site o adresi gönderiyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ByTEK

Hocam Kamera Sistemleri icin verdiğiniz ornegi vereceğim.

Nvr, dvr, İP kamera gibi cctv ürünler  kendi bulut sistemine internet üzerinden soket açar ve İd no, macaddres, seri no gibi bir numara ile register olur. Uygulama ayni sunucuya ilgili no ile gider ve uygulama sunucuda açılan soket aracılığı ile cihaza bağlanır.

Team viewer gibi uygulamalarda ayni mantıkta çalışır. Bu isin manual kısmı dış ip adresi üzerinden port açıp geçmektir. Ama bulut tabanlılar kendisi soket açıp port açmadan bağlanır.

Bulut tabanli Cctv sistemlerde güvenlik konusuna pek inanmıyorum. Adamlar hacklense tüm cihazlar gider.. tabi bu durum markasız Çin cihazları icin geçerli.

yas

Alıntı yapılan: SercanTEK - 18 Şubat 2019, 22:58:44Hocam Kamera Sistemleri icin verdiğiniz ornegi vereceğim.

Nvr, dvr, İP kamera gibi cctv ürünler  kendi bulut sistemine internet üzerinden soket açar ve İd no, macaddres, seri no gibi bir numara ile register olur. Uygulama ayni sunucuya ilgili no ile gider ve uygulama sunucuda açılan soket aracılığı ile cihaza bağlanır.

Team viewer gibi uygulamalarda ayni mantıkta çalışır. Bu isin manual kısmı dış ip adresi üzerinden port açıp geçmektir. Ama bulut tabanlılar kendisi soket açıp port açmadan bağlanır.

Bulut tabanli Cctv sistemlerde güvenlik konusuna pek inanmıyorum. Adamlar hacklense tüm cihazlar gider.. tabi bu durum markasız Çin cihazları icin geçerli.

Hocam bildiğimden değil de aklıma bir soru takıldı bu yöntemle bir server maksimum kaç soket açabilir? Söz konusu veri IP kamera görüntüsü olduğundan nasıl bir band genişliğine ihtiyaç hasıl olur. Milyon adet üzerinde üretim yapan firmaların bu yöntemi tercih etmiş olabilecekleri ihtimal dahilinde değil gibime geliyor.

Andromeda

..."bulut" denen sistem benim anlattığımdan farklı bir mantık mı?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ByTEK

@yas Hocam bu konuda net birsey söylemek mümkün degil. Ama emin olun ticari bir ürün olduğunda gereken büyüklükte sunucu, bandwidth gibi gereksinimler halledilir. Bu arada sunucu tarafı sadece gerekli datayi ilgili yere yönlendirmek için var. Üzerinde görüntü işleme filan olduğunu sanmıyorum.

Geçen delphi ile yazılan team viewer Benzeri uygulamayı inceledim. Client sunucuya soket açıyor. Server bilgileri ilgili clientler arası sadece yönlendiriyor. Bandwidth kullanımını incelemedim.

Mutlaka bir kısıtlamasi vardır ama max soket sayısı nedir bilmiyorum. Bilen birileri bizi aydınlatırsa sevinirim. Ben genel mantığından söz ettim teknoloji olarak mutlaka sınırları ve farklı yöntemleri vardır.

ByTEK

Alıntı yapılan: elek - 18 Şubat 2019, 23:30:33..."bulut" denen sistem benim anlattığımdan farklı bir mantık mı?

Bulut denen sistem aslında sistemin internette bağlı olduğu bir sunucudur. İnternet tabanlı çoğu sistem kendi sunucusuna bağlanır. Ornegimiz cctv olduğu icin bende o şekilde örnek verdim. Mesela ofis 365 gibi sistemlerde bulutta çalışır. Google drive gibi depolama sistemleride bulutta çalışır.

ilyas KAYA

Socket işini epey araştırdım. Bir server 500 taneye kadar açabiliyormuş. 1000 tane de açabilir ancak işlemci aşırı ısındığı için vermiyorlar. Socket bağlantıda direk cpu çalışıyor. Bu yüzden serverlar vermemek için diretiyor. 500 kullanıcıdan sonra başka bir servera geçiyorlar mış

ByTEK

Alıntı yapılan: cezeri - 19 Şubat 2019, 02:41:46Socket işini epey araştırdım. Bir server 500 taneye kadar açabiliyormuş. 1000 tane de açabilir ancak işlemci aşırı ısındığı için vermiyorlar. Socket bağlantıda direk cpu çalışıyor. Bu yüzden serverlar vermemek için diretiyor. 500 kullanıcıdan sonra başka bir servera geçiyorlar mış

Bende yüzeysel bakınca linux yaklaşım k 32720 kadar socket açabiliyormus diye okudum.

Win ve bsd icin bu linki inceleyin

https://stackoverflow.com/questions/22025623/how-many-tcp-sockets-can-i-open-at-once

Andromeda

..500 kişi ayrı ayrı yerlerden ip kameralarını izliyorsa veya evindeki lambayı açıyorsa aynı server veya sunucu üzerinde...bu durum 500 socket işlemimi oluyor?

yas

Sunucuya bağlanan her bir istemci makine bir soket açmış oluyor. IP kamerada bir sunucu aslında bir server a yönlenmeden kendisi istemcilere cevap verdiğinde genelde bu sınır 3 yada en fazla 10 ayrı soket aça bilmekle sınırlı oluyor. Teorik olarak çok daha fazlası yapılabilir gibi görünse de band genişliği ve işlem hızı yetersizliğinden donanımsal olarak bağlantı adeti yetersizleşiyor. Örnek olarak normalde tıkır tıkır çalışan serverlarda (e-devlet üzerinden) soyağacı uygulaması devreye sokulduğunda yoğun talepten ötürü alt yapı yetersiz hale gelmişti.

Andromeda

..aklıma birşey geldi..şimdi bende bir kamera var..
bu kameranın sunucusu olan site kime ait..yarın öbürgün bu site kapansa ne olacak..kamera çöpe mi gidecek..

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: elek - 19 Şubat 2019, 13:03:37..aklıma birşey geldi..şimdi bende bir kamera var..
bu kameranın sunucusu olan site kime ait..yarın öbürgün bu site kapansa ne olacak..kamera çöpe mi gidecek..

Genelde ücretli ddns sistemlerine bağlı ama çoğunda kendi ddns server ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Bim den aldığım cin mali kamera bile sıkıntı çıkarmıyor ancak her nasılsa çok nadir de olsa başka birinin kamerasına bağlanabiliyor
En son berberin birine bağlanmıştım birinde de adamın teki koltukta oturmuş elinde kumanda film izliyordu 
😂😂 yani öyle heryere koymamak lazım.