Torsan TS 806 79 radyo tamiri

Başlatan Sdttn, 19 Şubat 2019, 22:01:24

Sdttn

Merhaba,
Radyoda statik var ancak hiçbir istasyon yakalayamıor. Ayar yaparken gürültü farklılaşıyor yani ayara kısmen tepki veriyor. AM anten bobinlerinin birinin kablosu kopuk nereden koptuğunu bilmiyorum.
Radyonun içinden çıkan devre şeması gerçek devre ile birebir aynı değil.
Dinozorlardan Yaşlı kurtlardan yardım bekliyorum :)

fide

Adamlara peşin peşin dinozor dersen biraz zor yardım ederler. İhtiyar kurt desen belki :)
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Sdttn - 19 Şubat 2019, 22:01:24Merhaba,
Radyoda statik var ancak hiçbir istasyon yakalayamıor. Ayar yaparken gürültü farklılaşıyor yani ayara kısmen tepki veriyor. AM anten bobinlerinin birinin kablosu kopuk nereden koptuğunu bilmiyorum.
Radyonun içinden çıkan devre şeması gerçek devre ile birebir aynı değil.
Dinozorlardan yardım bekliyorum :)

Zamanında çok tamir etmişliğimiz war.
Ama ne yazıkki çok uzun zaman oldu rahat hatırlayamam.
Fakat anladığım kadarıyla uzun dalga anten bobinini koparmışsınız.
Uzun dalga dışında diğer bantlar çalışır olmalı.
Kısa dalga için dışarda teleskopik (çubuk) anten olmadan istasyon alamayabilirsin.
sıralama da zaten şemada yazmış yukarıdan aşağıya uzun orta kısa diye.
Arkada bulunan sürgülü switch bant seçimi yapar.
bildiğim kadarıyla uzun dalga vericileri tamamen kapandı.
kısa dalgada kesin istasyon bulursun ama anten bağlamak şartıyla.
Orta dalga yayınlardan emin değilim.

Kopan ucun hangisi olduğuna bir bakman lazım.
Her bandın anten bobini 3 uçludur. orta ucu GND dir. Birisi mixer swicine bağlıdır ve kısa olan sargıdır. Uzun olan sargı ise variable swicine bağlıdır frekans akordu için kullanılır.

Anlattıklarım yardımcı oldumu bilmem
Biraz fazlaca dinazor kalmışım sanırım :)

Sdttn

Alıntı yapılan: fide - 19 Şubat 2019, 22:07:35Adamlara peşin peşin dinozor dersen biraz zor yardım ederler. İhtiyar kurt desen belki :)
Dinozorlar alınmaz, alınanlar dinozor değildir. :)
@Mehmet Salim GÜLLÜCE
Devre şemasında 5 adet trimmer varken gerçek devrede 1 adet trimmer var.
anten boini şemada hangisi? En soldaki mi yoksa sağdaki mi?

ferit06

1 tane dediğiniz trimer de 4 tane trimer var, ayrıca 1 adet te seramik trimer var.

asma

Merhaba
varyabıl kondansatörün üzerinde 4 adet trimer var. Bunlar aynı. Farklı olan trimer ayrı (40p)
Toplamda 5 trimer.

Sdttn

cevat1

Çok ayıp; Tanımadınız insanlardan yardım isterken, Edep dışı "Dinozor " ifadesini kullandığınız için, sizi kınıyorum.

Yardım etmek için sorunu okurken, ukala bir ifade ile karşılaşınca, yardımı hak etmediğinizi düşünüyorum.

Sdttn

Dün fazla ilgilenemedim. Devre şemasında 4 bağımsız sargı var anten bobininde ancak gerçek devrede iki adet görünüyor?