Diferansiyel Opamp ve DC Bias

Başlatan Mucit23, 21 Şubat 2019, 12:32:15

Mucit23

Selamlar

Diferansiyel opamları daha önce birkaç defa kullanmıştım.

Transfer Fonksiyondan Temel bağıntının bu çıktığını biliyorum.

Normalde RG direncinin GND ye bağlanan ucunu GND den ayırıp DC ofset verebiliyoruz. Bu durumda Transfer fonksiyonunun nasıl hesaplandığını anlayamadım. Ordaki gerilimi nasıl hesaba katacağım. Kazanç dirençlerini öyle bir ayarlamalıyımki hem istediğim kazançta yükseltme yapsın hemde Örnek veriyorum RG direncine 5V bağlasam bile sabit 1.6V civarı bir ofset ekleyeyim.

Bunun hesabını nasıl yapacağım anlatabilecek olan var mı?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 21 Şubat 2019, 12:32:15Selamlar

Diferansiyel opamları daha önce birkaç defa kullanmıştım.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Transfer Fonksiyondan Temel bağıntının bu çıktığını biliyorum.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Normalde RG direncinin GND ye bağlanan ucunu GND den ayırıp DC ofset verebiliyoruz. Bu durumda Transfer fonksiyonunun nasıl hesaplandığını anlayamadım. Ordaki gerilimi nasıl hesaba katacağım. Kazanç dirençlerini öyle bir ayarlamalıyımki hem istediğim kazançta yükseltme yapsın hemde Örnek veriyorum RG direncine 5V bağlasam bile sabit 1.6V civarı bir ofset ekleyeyim.

Bunun hesabını nasıl yapacağım anlatabilecek olan var mı?

kısa yoldan android kullanıyorsan
yükleyip kestirmeden kullanabilirsin.

Ama sonuçta giren gerilimin oransalının çıkan gerilim kazancı kadar orantılanmasına bağlıdır.
Sıkça kullanırım.

Erol YILMAZ

Opamp dc analizi yapicaksiniz...
Sinyal + dan girecek ve  + daki gerilim seviyesinin aynisini - de olacak sekilde akim cevireceksiniz...

Aslinda gayet basit

Mucit23

Hocam aynı yazılım bende var ama VREF ile ilgili birşey yok. Anlayamadım hala. İstiyorumki Yükselteç kısmının kazancı 10 olsun. Aynı zamanda VREF girişine 3.3V uyguladığım zaman çıkışa 1.6V ofset eklesin. Bunun hesabını yapamadım.

Baştan sona DC analiz yapmam gerekiyor sanırım. En temel yöntemlerle.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 21 Şubat 2019, 13:05:59Hocam aynı yazılım bende var ama VREF ile ilgili birşey yok. Anlayamadım hala. İstiyorumki Yükselteç kısmının kazancı 10 olsun. Aynı zamanda VREF girişine 3.3V uyguladığım zaman çıkışa 1.6V ofset eklesin. Bunun hesabını yapamadım.

Baştan sona DC analiz yapmam gerekiyor sanırım. En temel yöntemlerle.
Haaa ofset dersen o iş başka mucit
+ girişe hiç bir voltaj vermesen dahi çıkıştan 1.6 volt istiyosun.
o halde + girişe + VCC den bir direnç ile bir gerilim bölücü kullanman gerekir.
Sana bir örnek devre ekleyebilirim.
Lem sensorlar için tasarlamıştım. Malum akımın sıfır olduğu noktada 2.5 volt çıkış veriyor +-625 milivolt 25 amper için ekliyor..
+2.5 voltu sıfır kabul eden devre tasarlamıştım.
TS924 ün A bölümü senin aradığın devre. Ancak ben işareti -girişli kullanmıştım sen +girişli kullanacaksın.

M.Salim GÜLLÜCE

bir ipucu verem sana..
Opamp geri negatif beslemede -girişini +girişe eşitler her zaman.
çıkışı da ona göre kompanze eder.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 21 Şubat 2019, 13:24:26Haaa ofset dersen o iş başka mucit
+ girişe hiç bir voltaj vermesen dahi çıkıştan 1.6 volt istiyosun.
o halde + girişe + VCC den bir direnç ile bir gerilim bölücü kullanman gerekir.
Sana bir örnek devre ekleyebilirim.
Lem sensorlar için tasarlamıştım. Malum akımın sıfır olduğu noktada 2.5 volt çıkış veriyor +-625 milivolt 25 amper için ekliyor..
+2.5 voltu sıfır kabul eden devre tasarlamıştım.
TS924 ün A bölümü senin aradığın devre. Ancak ben işareti -girişli kullanmıştım sen +girişli kullanacaksın.
B devresini ise senin fark amplifikatörü devrenle değiştirebilirsin.

M.Salim GÜLLÜCE

Buda başka bir örnek devre.
3.2 volt ile 4.5 volt arasında kapan kuran bir devre

z

(V+)=V2-R2*(V2-Vref)/(R2+Rg)

(V+)-(V1-V+)(Rf/R1)=vo

(V+) opampin + girisindeki voltaj anlaminda.

Devamini yaparsin artik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Mehmet Abi @z teşekkür ederim

Z şimdi hesabını anladım. Ya aslında V1 ve V2 yi 0 kabul edince sistem Non Inverting Amplifier oluyor. Ordan yola çıkarak da bulunabiliyor. Ama senin yöntemde daha basit.

Kazan Her zaman RF/R1. Kazancı 10 olarak kabul edip(R1=1K,RF=10K) işlemlere başladım. VREF=5V Vo=1.6V olması gerektiğine göre V+ doğrudan 0.145V çıkıyor. Opamp V+ ve V- girişindeki voltajları eşitlemek isteyeceğine göre V- girişindeki gerilimi de 0.145V olduğunu kabul edip gerilim bölücü hesabıyla RG ve R2 dirençlerinin değerini hesapladım. (Sizin 1. vermiş olduğunuz denklem aslında buraya çıkıyor. Sizin denklemlerle de yaptım aynı kapıya çıktı. )

Şimdi kafama yattı olay. Teşekkürler.