24 Ekim 2019, 10:34:20

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


Yedekleme onerisi

Başlatan Endorfin35+, 23 Şubat 2019, 15:04:04

Endorfin35+

Merhaba arkadaslar.

Calistigim firmanin kendi icerisinde server ı bulunmakta. Sistemin hardiski arizalandi. Sistem yeni hardisk e kurularak Yedeklenmis veriler ile sistem aktif duruma geldi. Simdi sorum soyle. Sistemin komple yedegini otomatik olarak almak istiyorum ( isletim sistemi ile ) sistemin yedegi olmayince bastan kurmak tam bir iskence oluyor. Versiyonlar tutmuyor vs.

Aklima raid 1 geldi. Anakartin raid destegi var. 2 tane ssd ile raid yaparsam ilerde disklerden biri arizalnirsa ne olur? Yeni disk alir takarim kaldigi yerden devam edermi?

Anakart yanarsa raid disklerin icindeki veriye baska bir pcya baglayatak rahatca ulasabilirmiyim.

Yada en pratik ne onerirsiniz.

fide

Raid 0, raid 1 ve 5 ve 10 gibi versionları var. Ustası daha ayrıntılı bilgi verir ama bildiğim raidin bir versiyonunda diskler klon alınıyor. Biri giderse diğeri kullanılıyor.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

polleme

Eğer RAID1 yaparsanız diskler birbirinin kopyası gibi olur, birine yazılan tüm veriler diğer diske de yazılır. Bu durumda disklerden biri kaybedilirse system diğer disk üzerinden devam eder. Arızalı disk yerine boş yeni bir disk takılırsa tüm veriler yeni diske de replike edilir ve iki disk bir süre sonra birbirinin aynısı olur, RAID1 yapısı kaldığı yerden devam eder. RAID1 disk yedekliliği sağlar ama tüm disk kapasitesinin yarısı kaybedilir. Ayrıca bu disk verilerine başka bir makine üzerinden de erişebilirsiniz. RAID5'te böyle bir şansınız yoktur.

Sozuak

Sistemi komple kurunca imaj alın. Verileri de sürekli yedekleyin. Raid ile  bahsedilen olasılıklar kullanılabilir ama dert program kurmak ise ve yedekler belli bir yerde durup  rahatça arşivlenebiliyorsa imajdan 20 dk içinde sistemi tam kurulu hale getirip verileri de yükleyebilirsiniz.
İlle de ssd alacaksanız samsung pro serisi gibi  birşey alın ucuz olanları değil.