STM32F1 RTC Pil ile Yavaş Sayma Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

Başlatan drak61, 23 Şubat 2019, 14:17:43

drak61

Merhabalar Konu açmadan önce sorunla alakalı forumda cevap bulamadım.

STM32F103C8'in meşhur kartlarında RTC çalışması yapmaktayım. Araştırmalarım neticesinde çekirdeğin içerinde bulunan power switch ile RTC, VDD beslemesi kesildiğinde VBAT üzerinden çalışıyor. Benim problemime gelecek olursak VBAT pinini VDD ile beslediğimde sayma ile ilgili bir problem yok kayma,şaşma yok. Fakat VBAT pinine pil bağladığım vakit kaymalar başlıyor ve zaman sapıtıyor(Normal zaman 2 sn sayarken bu durumda RTC 1 sn sayıyor gibi..). Devreye el ile temas ettiğimde sanki düzelir gibi bir izlenim alıyorum fakat sorunun kaynağını tam olarak bulabilmiş değilim. Önerileriniz veya tecrübeleriniz varsa çok memnun olurum...

Lojik analizör ile kristal frekanslarını ölçtüğümde 8 MHz de problem yok fakat probu 32768 Hz ye değdirdiğimde kristal susuyor ve dolayısıyla RTC de saymayı bırakıyor. Lojik analizörü çektiğimde ise sayamya kaldığı yerden devam ediyor.
Ayrıca pil ile beslerken ilk açılışta resimdeki gibi ayznı zamanı iki sefer sayıyor. zaman basma işlemi RTC_IT_SEC ile yapılmakta. Anlam veremedim... Cevapalrınız için şimdiden teşekkür ederim.

drak61

Sorun Çözülmüştür. Hazır karttaki OSC_32 pinleri aynı zamanda GPIO olarak kullanılmak üzere resimdeki gibi header pinlerine aktarılmıştır. Delikli plakete yaptığım devreye oturttuğum için o pinlerden doğrudan parazit kaptığı için osilatör düzgün çalışmıyormuş.İlgili pinlerin headerdan ayırdığım vakit düzgün çalışmaya başladı...