XP eskidi artık yerine win10 alacağım

Başlatan kudretuzuner, 24 Şubat 2019, 13:13:23

kudretuzuner

Merhaba,
Arkadaşlar ilk laptobun işletim sistemi winXP eskidi geçenlerde de çöktü.Tekrar orijinal CD ile HD e yükledim.(bunu en az 10 defa yapıp kullanmıştım)ama bu sefer internete girecek tarayıcı bile bulamadım.win10 alacağım ama kararsız kaldım.Linkteki USB nedir aklıma pek yatmadı.USB devamlı PC'de kalacak yoksa C\:klasörü oluşturup normal yükleme mi yapıyor.Ayrıca bu USB devamlı kullanabilir miyim.Yoksa bir seferlik mi?Teşekkürler.
https://www.vatanbilgisayar.com/isletim-sistemleri/
Amatör

Erol YILMAZ

Windows 7 ye gecebilirsin...

asma

Merhaba
Piyasada oem için üretilmiş MS un keyleri satılıyor.
30-50Liraya ürün anahtarı satın alınıp yasal kullanıcı olabiliyorsunuz.
Ancak program yok.  :D  İnternetten ve bir başkasından alacağınız programı kurarken lisans numarasını siz gireceksiniz.
Ne kadar güvenilir?
Satıcı hile yapmazsa , bu yöntemde sorun görmedim. Sanırım güvenilir.
Kolay gelsin.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: asma - 24 Şubat 2019, 13:43:42Merhaba
Ancak program yok.  :D  İnternetten ve bir başkasından alacağınız programı kurarken lisans numarasını siz gireceksiniz.
Ne kadar güvenilir?
Kolay gelsin.
Merhaba,yok direk program alacağım da USB ile CD arasında kaldım.
Amatör

ziyaretci

Alıntı yapılan: asma - 24 Şubat 2019, 13:43:42Merhaba
Ne kadar güvenilir?
Kolay gelsin.

Aynısını 2 yıl önce yapmıştım. Yasal windows kullanmak hoşuma gidiyordu. Acı tecrübeyi 2 ay önce deneyimledim.  Tek kullanımlık oluyor uyandırayım. Şimdi crack'li kullanıyorum. Alem çakal olmuş. Zengin oluncaya kadar kaçağa devam.

Sozuak

Oem ve retail iki versiyon var. Retail olanı kendi hesabınıza (...@hotmail.com gibi) tanımladığınızda  istediğiniz pc ye aktarabilirsiniz. Oem olursa o pc ye çakılı kalır. orijinalde de 5 defaya kadar kurma hakkınız var sonra telefon açıp  destek almalısınız o da sıkıntı. Sağlam kurup imaj alırsınız. Yenileme gerekince imajdan aktifleştirilmiş kullanırsınız aktifleştirme hakkınız dolmaz.

Iso dosyalarını ms den direkt indirebiliyorsunuz yani içine birşey katamazlar. Bir çok pcm de kullanıyorum ofis ve işletim sistemi olarak. Crack yok trojan yok bankacılık, çevrim içi alışveriş her işte kafam rahat.

XP çalıştıran sisteme win 7 kurup görsel öğeleri kapatırsanız (performans için ayarla) gayet iyi olur. win 10 için gerekli sürücüleri özellikle grafik kartı için bulamazsınız pişman olursunuz.

asma

Ben oem ifadesi kullandım ama PC ye (anakarta) çakılı kalan türünü biliyordum. Ayrıntıyı öğrendiğim iyi oldu.

Sozuak

Çok çok özür oem çakılı kalır retail taşınabilir. Mesajımda düzelttim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 24 Şubat 2019, 13:51:03Merhaba,yok direk program alacağım da USB ile CD arasında kaldım.

Merhaba kudret abi..
1.Açıkçası CD tawsiye ederim. Flash bellekler genelde uzun ömürlü olmuyorlar. Bir şekilde fena bozuluyorlar.
Lakin arkadaşların dediği gibi MSDN kaynaklı download yapıp ISO dosyayı CD ye yazdırmanız dahada iyi olur kanaatindeyim.
2. Windows 10 biraz başbelası dır. Sürekli sniff yaptığından herkes şikayetçi. Önü alınamayan trafik oluşturuyor nette. Windows 7 daha güvenli bu açıdan. Lakin microsoft 2020 den sonra win7 desteğini tamamen bitirecek deniyor.
Döve döve herkesi (Babalarının hayrına değil tabii) win10 a geçirmeye çalışıyorlar.
Bilgin olsun.

Sozuak

Fiziksel ürün olarak almanın da bir esprisi yok.  örneğin 1 yıl önce üretilmiş paket, üzerine bir sürü yama çıkmış kurduktan sonra yıllar geçtikçe daha çok yama, paket indirip kuruyorsunuz oysa güncel isoyu indirip direkt usbye kuran ms nin indirme aracı var. Güncel indirip usb den kuruyorsunuz. İsterseniz kendiniz indirip  dvd ye yazarsınız. Ama ille de çok para vereyim derseniz cd olanı alabilirsiniz :)

Sonuçta donanım ve yazılım piyasası beraber yürüyor. Win 10 geforce 8xxx serisinden önceki kartları desteklemiyor, Ati yi ise oldum olası sevemedim hep sürücü sorunlu bilmiyorum hangi seriden sonrasını desteklemiyor ama xp li bir bilgisayarda her halükarda sürücü desteği olmayacağına eminim win 10 için. Hele hele 3gb ve altı bellek varsa ki xp de en fazla 2 gb bellek vardır  win 7 32 bit kurup sürücü problemi ile de uğraşmayın derim.

sinus

Ben geçenlerde win 7 home olan labtopa ultimate keyi satın aldım 40 TL mi neydi. Aynı bilgisayarda farklı harddisklere kurulum yapıp kullandım bir sorun olmadı.

Microsoft artık Win10 kurulmasına zorluyor. Win7 İSO imajlarını sitesinden kaldırmış.

Win10 yeni bilgisayarda bile çok yavaş açılıyor. Arayüzüde hoşuma gitmiyor. Çok sosyetik.

Neden performans odaklı stabillik önplanda işletim sistemi yapmazlar anlamıyorum.

Sozuak

Doğru SSD ile  eski pc de bile oldukça iyi çalışıyor win 10.

power20

Windows server 2003 vb.  kurabilirsiniz.
Windows Server sürümleri özellikle stabilite için.

Alıntı yapılan: manipulator - 24 Şubat 2019, 15:49:27Neden performans odaklı stabillik önplanda işletim sistemi yapmazlar anlamıyorum.

gevv

Xpde tarayıcılar güncellemeleri yüklemiyordu sorun değil idare ettim en son githubda edit yapılmayınca win7 kurmak zorunda kaldım malum githubuda mikrosoft aldı

https://tb.rg-adguard.net/index.php?lang=en

Bu siteden orjinal win sürümlerini indirebilirsiniz direkt mikrosoftdan çekiyor

Bazen çalışmıyor

Sozuak

Alıntı yapılan: Kılıç - 24 Şubat 2019, 16:21:41Windows server 2003 vb.  kurabilirsiniz.
Windows Server sürümleri özellikle stabilite için.

Güzel de windows server kurarsanız bazı programlarınız yanlış işletim sistemi diye çalışmayacaktır. Üstelik sürücü problemleri de başlı başına dert. Güvenlik ön planda olduğu için özellikle server işletim sistemlerine uygun sürücü programlarını bulamazsınız. Eskiden nt 4.0 gibi işletim sistemleri windows clientlere daha yakındı ama ara çok açıldı. Ancak uyumlu donanım ve işletim sistemi ile  win server altında sanal win 7 , xp, 10 kullanırsanız güzel. Kaldı ki bu eski pc.