27 Mayıs 2020, 15:00:20

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Raspberry pi endüstriyel kullanım

Başlatan fofo, 28 Şubat 2019, 14:25:40

fofo

Raspberry pi endüstriyel uygulamalarda kullanılabilirmi? Kullanılırsa nekadar stabil çalışır? (Elektriksel gürültülerden arındırlsa bile)

ogy

Kullanmanızı pek tavsiye etmem. 3 temel sebebi var.

1- Bu tür kartlar (orange pi, beaglebone, raspberry pi vb. ) geliştirme/hobi amaçlı üretilip piyasaya sürüldüğü için EMC/EMI, kısa devre koruma, filtreler vb. konularda zayıftırlar.

2- Harici donanımlar gerektiğinde bunun için ek kartlar yapmanız gerekecek ve kablo ile taşıma, üst üste kart takma gibi yollara gireceksiniz. Hem ekstra maliyetler olacak hem de yine gürültüye açık olacak sisteminiz.

3- Kullandığınız kartın yeni versiyonu çıktığında kısa süre sonra piyasada eskisini bulamayacaksınız ve eğer yeni versiyonda kullandığınız bir donanım veya konektör iptal edilir/değiştirilirse sıkıntılar yaşayacaksınız.

Bu durumda 2 yol öneririm;

1- Raspberry Pi yerine sisteminize uygun endüstriyel sbc seçip kullanırsınız. Hem teknik destek konusunda yalnız kalmazsınız. Hem de ürünün güvenilirliği, sürekliliği ve tedariği konusunda problem yaşamazsınız.

2- Aşağıda örnek olarak linkini verdiğim gibi bir SOM modül tedarik edip çevre birimlerini (Ethernet, USB, HDMI vb.) endüstriyel şartlara uygun olarak kendiniz tasarlayabilirsiniz.

https://www.iwavesystems.com/iwave-to-launch-a-new-freescale-vybrid-based-system-on-module

OptimusPrime

Sanirim forumda urunleri icerisinde bu tip sbc ler kullananlar vardi. Bende merak ettim dogrusu bu tur sorunlara nasil mucadele etmisler.  :du:
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

gtekdemir

Raspberry pi nin EMI kaynaklı olası problemleri bir tarafa, özellikle 7/24 çalışacak uygulamalarda SD card hafıza tipi nedeniyle sorun çıkarma ihtimalinin çok yüksek bir sbc olduğunu düşünüyorum. Okuma yazma denetimlerinin çok iyi yapılması lazım aksi halde baş ağrıtabilir.