STM32F429 RGB VGA Dönüştürücü

Başlatan Mucit23, 01 Mart 2019, 16:36:51

Mucit23

Selamlar

STM32F429 ve LTDC donanımını kullanarak VGA monitör sürecek bir donanım yapma niyetindeyim. Bunu daha önce yapanlar ve çok iyi sonuçlar alanlar var. Şurdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.
http://www.dasrotemopped.de/index.php?var=projekte&nr=21

Bu arkadaş STM32F429Discovery kullanmış ama bu çok pahalı kaçıyor bu iş için. Aliexpress de STM32F429 için üzerinde SDRAM bulunan Min Konfigürasyon board'ları var.

Bu mcu kartlarının altına geçecek Üzerinde VGA çıkışı ve gerekli elemanlar olacak bir kart yapılsa bence oldukça iş görür diye düşünüyorum.

STM32F429 üzerindeki LTDC donanımı 18bit RGB yi destekliyor ve anladığım kadarıyla Bu RGB çıkışlarına dirençlerle yapılmış bir DAC çevirip VGA pinlerinde RGB girişlerine bağlamak aradaki dönüşüm için yeterli oluyor.
Linkteki çalışmayı yapan arkadaş böyle bir dirençli dönüştürücü kullanmış.

Bunun mantığını anlayamadım. Direç değerleri sanki oldukça kritik. Bu direçleri bulmak biraz problem olabilir.

Analog VGA daki RGB sinyallerinin 1V pik değere sahip olduğunu biliyorum ama aradaki paralel RGB datasından analog'a dönüşümün mantığı anlayamadım. Neden ekstra seri olarak diyot kullanmış? Direnç değerleri daha standart bulunabilir değerler olmazmıydı? Bunları merak ediyorum. Nasıl çalıştığını anlayamadım.

Bu konuda bilgisi olan varmı?

z

VGA goruntuleme cihazinin giris empedansi belli. Bu girise seri direnc uzerinden gerilim uygularsan VGA ic direncindeki gerilim dusumu VGA cihaza uygulanan gerilim olmus olur.

Dolayisi ile basit bir DAC yapilmis olur.

Direnc degerleri onemli. Yakin degerler koyarsan renkler kayar. Atiyorum kirmizi ciksin istedigin resim pembe cikar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

VGA giriş empedansı sanırım 75ohm. Düşünüce dediğiniz gibi çokda bir seçenek olmayacağı açık. Dirençlere baktım  Özdisandan temin edebilirim.

Bu iş için hazır bir DAC varmıdır?

leblebitozu

640x480 rezülasyon yeterliyse sorun yok, 800x600'de problemler başlıyor.

Mucit23

Alıntı yapılan: leblebitozu - 02 Mart 2019, 19:16:42640x480 rezülasyon yeterliyse sorun yok, 800x600'de problemler başlıyor.
Ne gibi sorunlar oluşuyor. Daha önce denediniz sanırım? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

leblebitozu

@Mucit23

VGA'nin tazeleme hızları yüksek olduğu için random bozulmalar oluyor görüntüde, 640x480'de sorun yok. Yıllar önce 429Discovery ile ethernet üzerinden bitmap aktaran bişiler yazmıştım. 16 bit olarak resistor dac yapıp denemiştim, görüntü iyiydi. Deneyimlerim bu şekilde.