Win10 USB sorunu USB 3.0 Portlar

Başlatan z, 04 Mart 2019, 02:43:32

z

Dün USB-HID yazılımı yüklü STM kartlarımı denemem gerektiğinde win10 makinemin usb kablonun takılıp çıkartılmasına hiç tepki vermediğini gördüm.

Aylar öncesinde bu makinede usb cihazlarım sorunsuz çalışıyorlardı. En son makinenin HDD'sini değiştirmiş ve yeniden win10 kurmuştum. Sanırım tek değişen durum bu. Makinemin usb portlarında sorun yok. (Mouse vs düzgün çalışıyor.)

Evde çalışmayan USB cihazlarımı iş yerindeki XP ve win10 makinelerde denediğimde sorunsuz çalıştıklarını gördüm.

3.3v üzerinden 1K5 ile usb hattını dürttüğümde USB cihazlarıma derhal sorgulama gelirken şimdi gelmiyor.

Evdeki makinenin usb portları 3.0. Acaba USB 3.0 portların usb 2.0 cihazlarla sorun çıkarmaması için bir ayar falan mı gerekiyor düşüncesiyle Google'da arama yaptığımda aynı sorunu yaşayan çok kişi olduğunu, çözüm olarak BIOS'dan "USB Legacy Support" seçeneğine göz atılması gerektiğinden bahsedilmiş.

(Fakat şöyle garip durum da var.

2 sene önce derleyip cipe yüklediğim bir proje bahsettiğim sorunu yaşatmadan evdeki makinenin 3.0 portlarında çalışıyor.

Fakat aynı yazılımı yeniden derleyip bir başka kite yüklersem çalışmıyor.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Tam tersi aslında. Usb 3.0 sürücüsü yüklenmemiş Usb 3.0 portları usb 2.0 olarak çalışır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Google cevaplarından anladığım kadarıyla USB3.0 portun USB2.0 gibi çalışabilmesi için Biosdan bununla ilgili ayarlamanın yapılmış olması gerekiyor.

Akşam eve gidince deneyeceğim.

Fakat dediğim gibi neden yıllar önce programladığım STM kart sorunsuz çalışıyor da aynı programı yeniden derleyip yeni bir karta yüklediğimde çalışmıyor bu ayrı bir muamma.

Bununla ilgili senaryolar. Sözkonusu şu anda çalışan kartı (ZScope) ben yapmıştım. Yani çipin STM32 olduğundan eminim.

Fakat şimdi yükleme yaptığım kartlar 2 dolarlık Çin malı kartlardan ve "MCU"sunun forumda bahsi geçen STM32F103C8'in tamamen yeniden tasarlanmiş Çin versiyonu olma ihtimali var. (Fakat bu kitler iş yerindeki Win10 makinelerde çalışıyor. Gerçi işyerindeki  makinelerdeki Win10, Mikrosoft'dan özal anlaşma ila alınan ve yetkileri sınırlandırılmış bir versiyon)

Ayrıca, daha önceleri yükleme yaptığım Çin malı kitlerdeki yazılımlarımın hiç biri çalışmıyor. Win10 altında çalışan USB Host, Slave cihazın VID ve PID bilgilerinden farklı olarak çipi de tanımanın yolunu biliyorsa (hiç duymadım) belki korsan çiplere karşı bir yasak da getirilmiş olabilir. Forumda FT232 çiplerde böyle bir durumdan sözediliyordu.

----------------------------------------------------------------------

Cevaplanması gereken bir diğer soru ise;

USB 3.0 porta usb 3.0 cihaz takıldığında Host bundan nasıl haberdar oluyor?

power20

Sanırım öncelikle USB aygıtı tanımak için,
USB sürümü en düşük olacak şekilde iletişim kurulur.
Bu esnada aygıt tanımlayıcıları (Descriptor) iletilir.

HOST, aygıt usb sürümünden, USB Descriptor içinde bcdUSB isimli field ile haberdar olur.
Burada usb sürümü belirtilir. 1.1 , 2.0 , 3.0  vs..
Örneğin bu iki bayt 0200  ise  aygıt, usb2.0  demektir.

power20

Asus ROG GL552VW  bilgisayara Windows 7 kurdum. Orijinali ( Windows 10 )
USB 3.0 sürücü yüklenmeden önce usb portları hiç çalışmadı.

USB 2.0 değil 1.1 olsa razıydım. Çünkü fare kullanılamadı.
Klavye ile güçlükle sürücüyü yükledim sonra USB portlar çalıştı.

Alıntı yapılan: muhendisbey - 04 Mart 2019, 03:12:11Tam tersi aslında. Usb 3.0 sürücüsü yüklenmemiş Usb 3.0 portları usb 2.0 olarak çalışır.

z

Alıntı yapılan: Kılıç - 04 Mart 2019, 08:38:20Sanırım öncelikle USB aygıtı tanımak için,
USB sürümü en düşük olacak şekilde iletişim kurulur.
Bu esnada aygıt tanımlayıcıları (Descriptor) iletilir.

HOST, aygıt usb sürümünden, USB Descriptor içinde bcdUSB isimli field ile haberdar olur.
Burada usb sürümü belirtilir. 1.1 , 2.0 , 3.0  vs..
Örneğin bu iki bayt 0200  ise  aygıt, usb2.0  demektir.

Bu dedikleriniz usb porta cihaz takildiktan sonra olur. PC porta cihaz takilimi takili degilmi bilmesi lazim ki sorgulama yapsin. Usb 2.0 da bu basitce 1K5 direncin varligi ile belli oluyordu. USB 3.0 da nasil oluyor bilmiyorum.

Beslemeden cekilen akima bakmak da cozum degil kendinden beslemeli cihazlar var cunku.

Neyse benim sorun cozuldu. Nasil cozuldu bilmiyorum. Eve gelince bios ayarlarinda usb ile ilgili ayarlara baktim ve 2.0 ile ilgili hic bir ayar goremedim. Mecburen degisiklik yapmadan ciktim.

Fakat bilgisayar acildiktan sonra usb cihazlarim calisir hale geldiler.

Neden boyle bir sorun yasadim bilmiyorum.

brandice5

USB 3.0 cihazlar 9 pinli. Dolayısıyla host kolayca anlayabiliyor çünkü RX ve TX pinleri ayrı full duplex iletişim yapılıyor.

ilyas KAYA

Anakartınızda uefi desteği var ise (ki son 10 yıldaki kartlarda genelde var ) windows 10 direk olarak bios a müdahale edebiliyor. Windows bios ayarlarınıza müdahale etti ve siz bios a girip tekrar kayıt etti iseniz bu durumdan dolayı düzelmiş olabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 04 Mart 2019, 09:11:01Bu dedikleriniz usb porta cihaz takildiktan sonra olur. PC porta cihaz takilimi takili degilmi bilmesi lazim ki sorgulama yapsin. Usb 2.0 da bu basitce 1K5 direncin varligi ile belli oluyordu. USB 3.0 da nasil oluyor bilmiyorum.

Beslemeden cekilen akima bakmak da cozum degil kendinden beslemeli cihazlar var cunku.

Neyse benim sorun cozuldu. Nasil cozuldu bilmiyorum. Eve gelince bios ayarlarinda usb ile ilgili ayarlara baktim ve 2.0 ile ilgili hic bir ayar goremedim. Mecburen degisiklik yapmadan ciktim.

Fakat bilgisayar acildiktan sonra usb cihazlarim calisir hale geldiler.

Neden boyle bir sorun yasadim bilmiyorum.
Zaman zaman bios ta veri kayıpları olabiliyor.
Çok büyük kayıplar olursa boot ta bios ayarları için kullanıcıyı uyarıyor.
Kullanıcı müdahil olmayınca default set ile boot edebiliyor.

Bu veri kayıpları bazı programlar tarafından yapılabildiği gibi...
Battery backup üniteden kaynaklı yada bataryadan kaynaklı da olabiliyor.

Sonuçta refresh ile düzelmiş.  ;)

power20

Alıntı yapılan: brandice5 - 04 Mart 2019, 09:23:54USB 3.0 cihazlar 9 pinli.
Laptopun usb 3.0 portu normal tip görünüyor. 4pin. Yani 2.0 veya 1.1 gibi. Acaba usb 3.0 olarak çalışmıyor diyebilir miyiz? Normal soketli usb 3.0 port olmaz mı?

z

Sacma sapan bir sorun yuzunden dun sabahlamis arizayi cok yanlis yerlerde aramisim.

JTAG cihazi ve STM kartim iki ayri usb kablo uzerinden PC'ye bagli. STM karta bagli olan kablonun D+/- pinlerinde sorun olmali ki USB cihaz haberlesemiyor.

Is yerine goturdugumde sans eseri saglam kablo ile deneme yapmisim. Eve gelince de oyle.

Ne zaman ki kod atmaya kalktim bu kez de JTAG cihazi bulunamiyor oldu. Kablolari swap edince bu kez jtag calisti ama STM kitim usb cihazlar arasindan kayboldu.

Kusura bakmayin zamaninizi aldim ve tam  gunume maloldu.

Bir fikra ile telafi edeyim.

Temel idam cezasina carptirilmis. Sabah olmus, onde Temel arkada gardiyanlar daragacina dogru ilerlerlerken Temel kendi kendine mirildaniyormus. Bu da bana ders olsun, bu da bana ders olsun.

brandice5

Alıntı yapılan: Kılıç - 04 Mart 2019, 12:34:03Laptopun usb 3.0 portu normal tip görünüyor. 4pin. Yani 2.0 veya 1.1 gibi. Acaba usb 3.0 olarak çalışmıyor diyebilir miyiz? Normal soketli usb 3.0 port olmaz mı?

USB 3.0 port geriye uyumluluk olsun diye dış görünüş ve yapı olarak aynı ancak soketin içindeki USB 2.0 için olan 4 lü pin yapısına ek 5 adet daha pin var. Portun içine dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 04 Mart 2019, 12:44:48Sacma sapan bir sorun yuzunden dun sabahlamis arizayi cok yanlis yerlerde aramisim.

JTAG cihazi ve STM kartim iki ayri usb kablo uzerinden PC'ye bagli. STM karta bagli olan kablonun D+/- pinlerinde sorun olmali ki USB cihaz haberlesemiyor.

Is yerine goturdugumde sans eseri saglam kablo ile deneme yapmisim. Eve gelince de oyle.

Ne zaman ki kod atmaya kalktim bu kez de JTAG cihazi bulunamiyor oldu. Kablolari swap edince bu kez jtag calisti ama STM kitim usb cihazlar arasindan kayboldu.

Kusura bakmayin zamaninizi aldim ve tam  gunume maloldu.

İlahi  ::ok

power20

Evet usb 3.0 soketin içi farklıymış

fide

Soketin içi farklı ama öncekine uyumlu yapacağız diye geriye ekledikleri pinler bazen temas etmeyip usb3.0 cihazların çalışmamasına sebep oluyor. Bu yönüyle çok kötü bit tasarım. Sanırım bu sıkıntıyı gördüler ki type C yi çıkardılar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com