LDO (Low DropOut Regülatör) Üzerine (Her Bişeyisi)

Başlatan M.Salim GÜLLÜCE, 05 Mart 2019, 17:34:00

erkan614

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: erkan614 - 07 Mart 2019, 14:43:33@Mehmet Salim GÜLLÜCE o op-amp komparatör olarak çalışmıyor,
gerçekte ekli olan kazanç bölgelerini vs göstermemişlerbir nevi blok diagram gibi veya kazancı sabit op-amp gibi düşün
mesela
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Üstadım öyle olmadığını iddia etmiyorum.
Ama bunun temel elektroniksel bir karşılığı olmak zorunda.
Error Amplifikatör deyip bir blok olarak göstermek dışında yani..
Tabiiki insan herşeyi bilmek zorunda değil benimde öyle iddiam yok.
Ama öğrenmek gibi bir iddiam ve gereksinimim var.
Öğrenirkende inanmak gerek..
Araştırmaya da devam ediyorum.

Ayrıcada teşekkür ilgin için  ;)

hwdesigner

Katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler.
Oldukça öğretici oldu bu bilgiler.

hwdesigner

Analog hassas ölçümlerde TPS717, dijital devrelerde MCP1703 güzel duruyor. Bunları kullanacak gibiyim.

M.Salim GÜLLÜCE

Bulduğum kaynak
Teoride Buck Switch mode olduğundan dem vuruyor.
Banada mantık aynı gelmişti oysa.

Formüller Tamda Z'ye göre  ;)
https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/error-amplifier
Galiba fena taktım ErrorAmlificator'e  :(
Kurtulmam lazım..!!!

OptimusPrime

Hayir ondan dem vurmuyor oradada kullanılır diyor

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Error_amplifier_(electronics)

Error amplifier in takilinacak bir tarafı yok. Regulasyonu saglayan temel yapı aslinda bu. Hatta kutuplarinin ve sifirlarinin olduğundanda bahsediyor ki kapalı cevrimin olmazsa olmaz lakirtilarindan bunlar. Klasik pid yapısıda kullanabilirdi kompanzasyon icin ama bu kadar karmaşık birseye gerek yokmuş demekki. Boyle bir sistemin kararlılığıni hic incelemedigim için ne çeşit bir kapali cevrimin burada daha iyi is yapacagini bilemiyorum. Belkide daha iyileri de vardır ama error amplifier yapısı daha ucuza geliyordur. Kimbilir  ::)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

Error amplifier bildigimiz DC amplifikator devresi.

Peki neden error amplifier diye isimlendiriliyor?

Bunun icin regulator nedir hatta servo nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Servo sistem demek, cikis sinyali, referans girisindeki sinyali takip eden sistem demektir.

Eger servo sistemin referans girisine her degeri alabilen sinyal verilmez de sabit bir degerde sinyal verilirse bu sistem artik servo degil regulator adini alir.

Mesela voltaj regulatorlerinde referans giris genelde cipin disina cikmaz icerideki 1.25v vs referans unitesine baglidir.

Servo ve regulator sistemlerinde referans girisin hemen arkasinda cikartma devresi olur. Bu devreye error alici denir ve gorevi hata sinyali uretmektir.

Hata sinyali error amplifikatorune gider ve hata sinyali yukseltilir.

Iste meshur error amplifier terimi burdan geliyor. Bildigimiz DC amplifikator.

Yani klasik kontrol sistemlerindeki error amplifier ile voltaj regulatorlerindeki error amplifier ayni anlama geliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 08 Mart 2019, 12:05:25Error amplifier bildigimiz DC amplifikator devresi.

Peki neden error amplifier diye isimlendiriliyor?

Bunun icin regulator nedir hatta servo nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Servo sistem demek, cikis sinyali, referans girisindeki sinyali takip eden sistem demektir.

Eger servo sistemin referans girisine her degeri alabilen sinyal verilmez de sabit bir degerde sinyal verilirse bu sistem artik servo degil regulator adini alir.

Mesela voltaj regulatorlerinde referans giris genelde cipin disina cikmaz icerideki 1.25v vs referans unitesine baglidir.

Servo ve regulator sistemlerinde referans girisin hemen arkasinda cikartma devresi olur. Bu devreye error alici denir ve gorevi hata sinyali uretmektir.

Hata sinyali error amplifikatorune gider ve hata sinyali yukseltilir.

Iste meshur error amplifier terimi burdan geliyor. Bildigimiz DC amplifikator.

Yani klasik kontrol sistemlerindeki error amplifier ile voltaj regulatorlerindeki error amplifier ayni anlama geliyor.

Kesinlikle..
Devreyi oluşturdum simule ettim...
Hem N hem de P mos ile sürülebilir şekilde tasarladım.
Şaşırtıcı şekilde Lineer davranıyor...
Comparatörden daha ziyade integratör gibi Lineer davranıyor.
Püf noktası Sadece opamplardaki geribesleme kapasitörü
İlginç  :o  :o
Ekli resimde gerilim değişiklik talebi Mavi iZ'de DC
Devrenin ErrorAmpli tepkisi ise Sarı İZ'de AC olarak görülmektedir.

OptimusPrime

:D

Sasilacak birsey yok. Error amplifier in kendisi zaten amplifier. Semadanda gorunuyor negatif geri beslemesi. Kapasitelerin amaci sadece frekans cevabini degistirmek.

Asagidaki linkte opampli devlerin degisik amaclarda kullanimina dair bir uygulama notu mevcut
http://www.ti.com/lit/an/snla140c/snla140c.pdf

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||