74HC595 input/output

Başlatan gokhannsahin, 05 Mart 2019, 22:16:00

yas

Buton okumada şöyle bir yöntem daha var. Çokça da kullanılıyor. Tekbir analog kanal üzerinden değişik değerlerdeki dirençler butonlar basılarak devreye sokuluyor. Analog ölçüme göre hangi butonun basıldığı bulunabiliyor. Bu mantıkla 595 in çıkışına bağlı dirençlerle ve 595 in lojik durumuna göre analog kanal üzerinden hangi butona basıldığı algılanabilir. Sonuçta buton okuması analog olarak okunamaz diye hakkında ayet yok  :)

dursuncemal

evet tek pinden analog okumak mumkun fakat ayni anda iki veya daha fazla butona basıldıgında sonucu degerlendirmede sikinti yasanacagini dusunuyorum.
tarama seklinde diyot ile geri donusu engeledigimizde daha sikintisiz bir okuma olur diye dusunurum
:=

yas

Bence aynı anda birden fazla butona basılma ile işleyecek bir kombinasyonu yazılıma dahil etmemek lazım ve direnç değerleri seçilirken aynı anda birden fazla butona basıldığında oluşacak olan eşdeğer direnç diğer hiç bir buton devreye sokacağı direnç ile uyuşmayacak şekilde seçim yapılırsa herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum.
Mesela motorola nın bu ürününde bütün butonlar tek bir hat üzerinden çalışıyor. Hiç bir şekilde karışıklık oluşturmuyor.

dursuncemal

01 Nisan 2019, 04:33:07 #18 Son düzenlenme: 01 Nisan 2019, 04:38:31 dursuncemal
12 butolu bir tasarimda butonlarin fonksiyonlarinin hayati onemini goz ardi edersek haklisiniz
benim soylemek istedigin karisiklik degil bir buton takili kalsa digerlerini degerlendireremek ama
cok onemi yok


:=

yas

Butonun takılı kalması bir arıza durumu 4x3 taramada da olsa aynı risk oluşur. Bu durumda her bir buton için bir input kullanmak şart olur. Devre üzerinden seri metotla okuyarak buton değerlendirmesi yaptığımızı varsayalım bu seferde hadi seri iletişim koparsa hadi oradaki butonda takılı kalırsa hadi halamın bıyığı çıkarsa gibi paronayalarla hiç bir zaman devrenin güvenliği çalıştığı varsayılmaz. Muhtemelen sizin bu yapmak istediğiniz devre asansör butonyer takımı görevi görecek bir devre, eğer öyleyse ucuza üreteyim derken giriş çıkış izolasyonun gibi asıl önemli kısımları atlıyorsunuz gibi geliyor bana. Ayrıca analog okuma yönteminde de butonun takılı kaldığı mcu tarafından değerlendirilip diğer butonlar için oluşacak olan yeni analog değerler mcu tarafından hesaplanarak güncellenebilir.