Yem silosu'nun içindeki yemin miktarını nasıl ölçerdiniz?

Başlatan erdemontas, 11 Mart 2019, 19:57:15

erdemontas

Merhaba,

Bir proje ile ilgili ön araştırma yapıyorum da, resimdeki gibi büyük yem silolarının içindeki yem miktarını ölçmek için nasıl bir yöntem daha doğru ve maliyetsiz olur? Silolar hali hazırda yapılmış, yani siloyu baştan imal etmeyeceğiz.

Silodaki yem helozoik boru ile A noktasından B noktasına taşınıyor. Amaç siloda kalan yem miktarını belirli zamanlarda ölçmek. Siloyu tartmak ilk akla gelen yöntem fakat silolar kapalı alanda değiller ve rüzgar ölçümleri yanıltıyor. İçeri lazer veya akustik sensör koyarak ölçüm yapmayı düşündük fakat yem partiküllü bi yapıda ve toz ölçümleri yanıltır mı emin değilim.
Daha önce böyle bi işle uğraşan var mı ?

Andromeda

..hacimden bulunabilir.Yada gelen ve çıkan yem miktarından bulunacak.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

olcay54

Dilinin üstünden azalan yemin üst kısmının mesafesini birden fazla noktadan ölüp, bu ölçümlerin ortalamasını kullanarak boş olan hacmi hesaplayabilirsin. Sonrada yoğunluktan ağırlığı bulabilirsin. Yüksek doğruluk için, yemin iletildiği hattın başında kova ile otomatik dolum boşaltım yapan bir sistem koynan gerekebilir.

cezeri

En tepeye ultrasonic mesafe ölçer koyup ölçebilirsiniz diye düşünüyorum.

muuzoo

Benim aklıma ilk gelen sorun, yem alt kısımdan çıkarken içerde kalan yemlerin homojen şekilde azalıp azalmadığı. Yani sıvılar gibi tüm üst kısım aynı yükseklikte mi? Sanki huni biçiminde bir davranış sergiler gibime geliyor yem aktarıldığında dışarı. İçeride kalan yemin şekli ortası derin kenarları yüksek huni gibi bir yapıda olabilir. Sadece sesli düşündüm, gerçekte nasıl bir davranış sergiler bilmiyorum.
www.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Andromeda

..siloya gelen ürün zaten tartılarak gelir ve gider..içeridekini neden ölçmek istiyoruz?
ölçebiliriz de ayrıca..o ayrı mesele..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

fide

Mantığı çok güzel.
Topuzu yukarı kadar çekiyor. Yukarda bir ağırlık sensörü var. Cihazın ağırlığını sürekli ölçüyor. Telin tamamı sarılı olduğu için ağırlık değişmiyor. Topuz yavaş yavaş aşağı doğru inerken yeme dokununca cihazın toplam ağırlığı azalıyor. Bu azalmanın meydana geldiği uzunluk silodaki yem miktarını veriyor.
Harika.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Ersin

Üste monte edilen ölçüm yapan hazır sistemler var.

Amaç kendim yapacam diyor isen bu sistemler hangi mantıkta çalişiyor,mesafe olarak nedir , sendeki mesafe ye göre bir araştır ona göre yap.

mistek

Halatlı tip veya doğrudan radar seviye sensörleri ile ölçebilirsiniz. Malzeme temini için yardımcı olabilirim.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: fide - 11 Mart 2019, 22:55:31Mantığı çok güzel.
Topuzu yukarı kadar çekiyor. Yukarda bir ağırlık sensörü var. Cihazın ağırlığını sürekli ölçüyor. Telin tamamı sarılı olduğu için ağırlık değişmiyor. Topuz yavaş yavaş aşağı doğru inerken yeme dokununca cihazın toplam ağırlığı azalıyor. Bu azalmanın meydana geldiği uzunluk silodaki yem miktarını veriyor.
Harika.

Tozlu bir ortamda ne kadar iş görür mekanik aksam olması ne kadar ömür biçilir bilemem.. Ama en sağlıklısı ultrasonic..

Enjeksiyon makinelerine granül tankları vardı bizde de bu şekilde ultrasonic sensörler mevcuttu içinde..bitmesine yakın uyarı verdirip sipariş geçiliyodu

muhendisbey

Duvar kısmına yük hücresi bağlarım. Silo dolduğunda tahıl duvara da baskı yapar, yapılan baskı miktarı atıyorum 100gr olduğunda siloyu doldu kabul ederim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.