STM32F4 High Speed USB ULPI

Başlatan bymrz, 12 Mart 2019, 17:45:19

bymrz

Arkadaşlar Merhaba,

Daha önce STM32F407 ve 429 ile ULPI PHY kullanarak USB Device çalışması yapan oldu mu?

Ben STM32F429 Discovery board üzerinden USB3300 modülünü kullanarak bağlantı yaptım. Cube MX ile örnek proje oluşturdum fakat hiç bir aktivite olmadı. Bunu, 429 Discovery boarddaki mevcut bulunun SDRAM ile ULPI 'nin aynı pinlerini kullanmasına bağladım.

Daha sonra elimdeki STM32F4 Discovery kartı ile USB3300 modül arasında bağlantı yapıp yine Cube MX üzerinden örnek CDC(Sanal Port) uygulaması oluşturdum.
Burada  USB haberleşme sağlandı fakat, çoğu zaman hata vererek USB bağlantı işlemleri tamamlanamadı." Aygıt düzgün yüklenemedi, vs" şeklinde hatalar verdi. Bir kaç kere de gayet düzgün hatasız çalıştı.

Discovery kart ile USB3300 modül arasındaki bağlantıyı kablolar ile yaptım. Disc board üzerinde ULPI nin kullandığı pinleri tamamen boşalttım. Hiç bir yere bağlı değil.
Projede USB HS yi sadece Device olarak kullanıyorum.

Önerileriniz, yorumlarınız nedir?

bymrz

Kendim yazdım, kendim cevaplayayım bari :)

ULPI çalışıyor şu an. Tahmin ettiğim üzere MCU ile ULPI PHY arasındaki kablo mesafesinden kaynaklandı sorun. Daha doğrusu gelişi güzel bağlantıdan... Kabloları kısalttım, uçlarını lehimledim, çalıştı.

PCByi çizerken empedans hesabını gözardı eden arkadaşlara ders olsun bu da :)

Tagli

Şu sıralar ben de bu konuda bir deneme yapmaya niyetlendim. Ben kendi kartımı çizmeye çalışacağım. ULPI 60 MHz ile çalışıyor. Dışarıdan kablo bağlayarak çalışabilmesine hiç ihtimal vermezdim, şaşırdım açıkçası.
Gökçe Tağlıoğlu