RDA5807m FM Radyo Yapımı Yardım Lütfen

Başlatan thenorthstar, 16 Mart 2019, 13:04:24

ipek

ilk resime dikkatlice baktım A4 boş görünüyor,düzeltiysen problem yok,mini maceramı aktarayım Arduino ile onbeş devre falan yaptım,kendim zerre birşey bilmeden GitHub'tan bulduğum dosyalar ile ,yazarlar ego'larını bir yere koymuş,aklı başında insanlar,tek kusurları Library'i paylaşmamaları.deneme yanılma ile Compass modülümü ETE hocanın sayesinde çalıştırdım,bir soru sorulmuş DSxx Realtime çalışmıyor diye,i2C hattına bağlı hoca'da iki uctada 4k7K PulluP direnci takılımı diye,o konuyu birdaha merak etmedim,fakat Compas modülüne baktım iki adet direnç takılacak yer var fakat takılmamış,nit kadar direnci bulamayacım için Ardu tarafına iki direnç attım,devrem kusursuz çalıştı...
ikinci saç yolduranda tft ekranlı bir proje idi ne yaptımsa çalıştıramadım,bir şekilde yazara ulaştım,ben onu yazalı baya oldu güncel derleyici değilde eski versiyonları ile dene diye öneride bulundu,sonuç harika idi.neden niçin nasıl önemli değildi.

muratdu

Antenden olduğunu sanmıyorum. Bulunduğunuz bölgede normal radyo dinleyebiliyorsanız, problem olmaz. Ben biraz uzağım şehir merkezine ama yine de çekiyor, hatta anteni çıkarıyorum cızırtılı bile olsa çekiyor. Bredboardu değiştirseniz veya farklı bir tarafına kurun derim.

Epsilon

Birde şu var ilk mesajınızdaki örnek kod ile 5.mesajdaki ekran kodları farklı.
ilkinde frekans,ses ,bass artırma vb ayarlar klavyedeki  bazı tuşlardan yapılıyor.
Siz frekansı nasıl değiştiriyorsunuz?

yesilu

sonunda rda veya ardu bozuk çıkacak

thenorthstar

Alıntı yapılan: muratdu - 17 Mart 2019, 22:24:01Antenden olduğunu sanmıyorum. Bulunduğunuz bölgede normal radyo dinleyebiliyorsanız, problem olmaz. Ben biraz uzağım şehir merkezine ama yine de çekiyor, hatta anteni çıkarıyorum cızırtılı bile olsa çekiyor. Bredboardu değiştirseniz veya farklı bir tarafına kurun derim.

Hocam eve kıytırık 25 TL ye aldığım küçük çin malı radyolar var ya o tüm kanalları çeliyor hemen hemen tüm frekanslar dolu ve ucunda 15cm anten var, Ben buna 75cm taktım nafile  ;D

@Epsilon Hocam, 1. mesajda ki kod da klavyeden değiştiriyordum kanalları, diğer kod ise sizin gönderdiğiniz linkteki kod bunda ise sabit frekans var, evdeki radyoda güzel çeken bir kanalıbuldum onun frekansını ( #define FIX_STATION  9460            //Station Tuned = 94.60 MHz.) buraya yazdım.

Şöyle bir enteresanlık var, kulaklığı direk RDA5807 çıkışına bağlayınca Hışırtı giderek azalıyor ve bir süre sonra hiç ses gelmiyor ama RSSI sinyal seviyesi 34-35 lerde geziyor, RDA5807 çıkışını ses sistemine takınca hışırtı sürekligeliyor ve RSSI sinyal seviyesi 1-2 seviyelerine düşüyor. sinyal seviyesi düştüğü içinmi çalışmıyor acaba?

RDA5807 SDA ve SCL uçlarına 4k7 PULLUP direncine gerek var mı?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: thenorthstar - 18 Mart 2019, 09:51:49...RDA5807 SDA ve SCL uçlarına 4k7 PULLUP direncine gerek var mı?...

Evet VAR !

thenorthstar

Onuda denedim hocam 4.7k ekledim ama durum aynı. Dur bakalım 1 tane daha sipariş ettim bide onla deneyim, şimdiki mute, ses kısma ve ses açma yapıyor haberleşmede sıkıntı yok gibi ama bilemedim.

Epsilon

Breadboarddaki küçük adaptör bağlı değil değilmi?
Yani 3,3 voltu Nano nun pininden Radyo modulüne bağlayacaksınız.
o 5 volt ve 3,3 volt veren adaptörle işiniz yok

thenorthstar

Hocam 5 v ile Arduinoyu besliyorum, arduinodaki 3.3v ilede modülü besliyorum.

Andromeda

..deney bordunu değiştir..
bu radyo modülü pratikde ne işimize yarar?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

thenorthstar

Çalıştırabilseydim 128x64 GLCD ile bir radyo yapmaktı planım.

thenorthstar

S.a Arkadaşlar,
Geçenlerde şehir merkezinde denedim hemen hemen tüm frekansları buldu ve yayınları dinleye bildim. Ama anlamadığım nokta bulunduğum yerde kibrit kutusu kadar olan cep radyosu 20 cm lik anteni ile tüm radyoları çekiyor ama ben 55-60 cm lik anten takıyorum ama hışırtıdan başka birşey yok. Acaba aşağıdaki linkte bulunan FM anten güçlendiricisini yapsam iş görür mü?

https://www.eleccircuit.com/wide-band-high-frequency-amplifier/
wide-band-high-frequency-amplifier" border="0

power20

Cep radyosunda 20cm anten var gibi görünse de, radyo içinde antene seri bağlanan bir bobin oluyor. Yani anten biraz daha uzamış oluyor. Yükseltici yapmadan önce daha uzun bir anten bağlamanızı öneririm. 1 metre kablo takalım. Belki de sizin anten kısmında sorun var. Aslında anten hiç işe yaramıyor. Şehir merkezinde yayın kuvvetli olduğu için antensiz de çalışabilir?

yas

aslında sentezörün kitlendiği frekans kayık da olabilir. Clock (32.768 khz) kayıksa kilitlenilen frekansta kayık olacaktır.