STM32 Nucleo Kart Reset Problemi

Başlatan sisifalix, 17 Mart 2019, 12:50:38

sisifalix

Merhaba, STM32F411RE model bir kartım var uzun süredir kullanmamıştım, ufak bir proje için geçenlere tekrar bağladım fakat bir sorun ile karşılaştım.

Kartın üzerinde gömülü ST-LINK debugger/programmer var, pc ye usb kablo bağlayınca bir usb bellek gibi görünüyor ve içine online oluşturduğum program dosyasını kopyalarak programı yüklemiş oluyorum. Fakat bu usb bellek kısmı 32kb gözüküyordu ve yer yoktu, normalde 512kb. Sonrasında yazılım güncelledim ve usb depolama içerisinde bir dosyada hata olarak "error reset/halt the target mcu" yazıyordu. Bundan sonra araştırmalarım sonucu yaptıklarım ve sonunda olanlar;
1. Yazılım güncellemesi
Son yazılımda "Reset target mcu" hatası, 32kb depolama alanı.
2. Eski yazılımlardan bulabildiğim birkaç geri sürüme dönme.
16kb gibi farklı ufak depolama alanı, Error dosyasında "swd error"
3. St-link programı üzerinden delete mcu
Bağlantı hatası, yazılım güncellemesi yapıyor.
4. Board üzerinden nrst pinini 0 ve 1 e çekme(ayrı ayrı), ve reset butonunu kullanma.
Mcu kısmı reset oluyor ışığı sönüyor ve tekrar bağlıyorum, sonuç aynı.
5. Board arkasındaki rst-sb11 kısa devresi
Board un bağlantısı kesiliyor, tekrar bağlayınca sorun aynı.

Sorunu st nin kendi forumuna sordum, voltajları ölçmemi istediler, sıkıntı yoktu ve sorun çözülmedi.

Olduğunu düşündüğüm problem, yanlış pinlerin programlanmış olması(arduino programı ile hazır program atmıştım fakat bundan sonra mı bu sorun oldu bilmiyorum) sonucu board un st-link kısmının mcu ile iletişim kuramaması. Ve st-link kısmındaki işlemcinin resetlenmesi, fakat ben bunu yapamadım, sadece mcu reseti ile ilgili bilgiler buldum. Elimde başka st-link programcısı yok.

Aşağıdaki video bana sorunun bu olduğunu düşündürdü, özetle swd pinlerini çıkış olarak programlanmış ve reset atarak sorunu çözmüş, fakat yorumlarda bazıları sorununu çözemediğini yazmış.
https://youtu.be/jEz0C2bT2M0