Magnetic Stirrer Çalışması Yapmak İstiyorum

Başlatan rayman, 20 Mart 2019, 19:44:34

rayman

Elektromanyetik bobinlerle bir karışltırıcı yapmak istiyorum.. Mesela bir kavanozun içersinde sıvı var.. İçersindede bir 6cmx1cm boyutlarında bir mıkntas.. Yanlız motorlı yapmak basitte  , bunu sessiz çalışması için bobinlerle yapmam gerekiyor.. Bobinlere sıra ile faz kaydırmalı bir çalışma yapmak lazım diye düşündüm ilk aklıma gelen o... Manyetik alan yaratan bobinlerle  bir şekilde sessizce çalışma için örnekte bulamadım..

yesilu

4,6 veya 8 tane elektromıknatıs dairesel dizilir, çapı o karıştıran mıknatıs çubuğun uzunluğu kadar olur. bobinlere sırayla akım verilir, her seferde iki tanesine (karşısına denk gelen bobine de ters yönde),  step motor gibi. cd sürücülerde cd yi döndüren motor tam bu işin elemanı da o demir nüveleri yukarı bakacak şekle getirmek lazım...

ek:düşündüm  de 4 kurtarmaz 6, 8,10 a artırıyorum. 8en iyisi.
ek2: son nüve bükücü olmaya gerek yok, herbirinin yanına bir demir direk ekleyerek manyetizmalarını yukarı yöneltebiliriz sanırım

rayman

Düşünmek kolay zaten aklımıza gelende o.. Step motorlardaki gibi bir kontrol ünitesi lazım.. 4 EKSEN OLACAKSA BOBİNLERE SIRA İLE ENERJİ VERİLİPTE KESİLEBİLİR YADA TERS DÜZDE çalıştırılabilir.. Ancak bobinlerin yapısı , nasıl olmalı hiç done yokken baştan uğraşmak çok emek ister.

devrecii

3 fazlı neden olmasın ki, hall sensör kullancaksan hiçbir zorluğu yok , hall sensörsüz yapacaksan sinus verirsen de olur , mesela şebeke ac akımı bir kondansatör ile 3 faz şekline getirp bobinlere verisen hiçbir devreye gerek olmaz , tabi hız ayarı yapamazsın.

apsis

Lise zamanlarımda araştırmıştım. Kimyacıların kullandığı bir sistem. Sıvının üzerine balık dedikleri bir metal parça koyuyorlardı. Cihazın tabanı ise sargılardan oluşuyordu. Yanlış hatırlamıyorsam tübitakın deneyap dergilerinde vardı.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

yesilu

https://www.sinfo-t.jp/eng/stirrer/principle.htm

burda bahsedilen alet mekanik hareket olmadan dönen manyetik alan yaratıyor, erimiş metali karıştırıyor, içine mıknatıs çubuk atmaya da gerek yok.(ben böyle anladım, hayal gücüm de olabilir). tek coil den 3 fazlı ac den bahsediyor. bu sistem manyetik balık ile de sonuç verir bence (ben konuyu laboratuvar tipi karıştırıcı olarak anladım doğru mu?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yesilu - 21 Mart 2019, 09:25:49https://www.sinfo-t.jp/eng/stirrer/principle.htm

burda bahsedilen alet mekanik hareket olmadan dönen manyetik alan yaratıyor, erimiş metali karıştırıyor, içine mıknatıs çubuk atmaya da gerek yok.(ben böyle anladım, hayal gücüm de olabilir). tek coil den 3 fazlı ac den bahsediyor. bu sistem manyetik balık ile de sonuç verir bence (ben konuyu laboratuvar tipi karıştırıcı olarak anladım doğru mu?
Bu konuya uymaz güzelim..
Dinamik Manyetik alanların metaller üzerindeki etkisinden dolayı oluşan erimiş metal harmanlama farklı birşey...
Normal bir kimyasal sıvı karıştırmak sözkonusu olduğunda faydalanabileceğiniz en basit karıştırıcı aşağıdaki resimde görülen Floppy Disk bobinleri ile yapılabilir.. Floppy disk tutucu manyetiğide iyi bir yataklamayla sıvı taşıyan kabın içinde bırakılırsa istediğiniz mükemmel olur.

devrecii

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: iboibo - 21 Mart 2019, 16:19:213 fazlı motor işte o resimdeki   
Ben aksini söylemedimki @iboibo Sadece Floppy disk motoru dedim..

rayman

Floppy disk bar bende. Bundaki yapıyı hadi bir kere yapabildin diğeri nasıl olacak ? Floopy disket sürücüleri de motor sistemi ile çalışıyor.. Ancak , içersindeki bobin dizilimi ayrı mantık uyarıyor bende .. İncelemek lazım

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 21 Mart 2019, 23:32:13Floppy disk bar bende. Bundaki yapıyı hadi bir kere yapabildin diğeri nasıl olacak ? Floopy disket sürücüleri de motor sistemi ile çalışıyor.. Ancak , içersindeki bobin dizilimi ayrı mantık uyarıyor bende .. İncelemek lazım
İBOİBO nun dediği gibi 3 fazlı motor aslında.
Hatta Hard disk motorlarıda öyle.
Yalnız hard disk daha kküçük güç ve yüksek devir üzerine dayalı