dht22 güvenilirliği

Başlatan diot, 21 Mart 2019, 14:59:51

diot

Şu an yapmakta olduğum bir iklimlendirme projesinde dht22 (am2303) nem ve ısı sensörü'nü lm4f120 mcu sunda kullanmaya başladım. okuduğum değerleri başka nem ve ısıs ölçerlerle karşılaştırdığımda farklılıklar var. Şöyleki diğer ölcü aletleri 1. si eczaneden aldığım bir ısı ve nem ölçüm cihazı. 2. si bimden alınma homemax marka alet.

ölçüm sonuçları şöyle:
benim yaptığımda   : Isı =22.1  nem= %50.7 iken
eczaneden alınanda : Isı =22    nem= %56 ,
home maxx cihazda  : Isı =22    nem= %36,

şimdi bunların hangisi doğru. DHT22 (AM2302) sensörün ölçüm değeri ne kadar gerçeği yansıtmaktadır. Bu sensörü  kullanan varsa ölçüm doğruluğunu diğer ölçüm cihazlarıyla karsılaştıran oldumu. BU sensöre ne kadar güvenebiliriz.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: diot - 21 Mart 2019, 14:59:51Şu an yapmakta olduğum bir iklimlendirme projesinde dht22 (am2303) nem ve ısı sensörü'nü lm4f120 mcu sunda kullanmaya başladım. okuduğum değerleri başka nem ve ısıs ölçerlerle karşılaştırdığımda farklılıklar var. Şöyleki diğer ölcü aletleri 1. si eczaneden aldığım bir ısı ve nem ölçüm cihazı. 2. si bimden alınma homemax marka alet.

ölçüm sonuçları şöyle:
benim yaptığımda   : Isı =22.1  nem= %50.7 iken
eczaneden alınanda : Isı =22    nem= %56 ,
home maxx cihazda  : Isı =22    nem= %36,

şimdi bunların hangisi doğru. DHT22 (AM2302) sensörün ölçüm değeri ne kadar gerçeği yansıtmaktadır. Bu sensörü  kullanan varsa ölçüm doğruluğunu diğer ölçüm cihazlarıyla karsılaştıran oldumu. BU sensöre ne kadar güvenebiliriz.

Bülentçiim genelde bilinen bir rutubet ortamına göre ölçmezsen emin olamazsın.
Mesela sıcaklık ölçümümde suyun donma ve kaynaması referans olur.
Nemdede buhara doymuş bir hava ortamı ve soutulup nemi alınmış ve yeniden ısıtılmış hava ortamı referans olur.
Bu şartları sağlayabilirmisin bilmem.

diot

Elimde test yapacak bir sistem olmadığına göre, diğer ölçü aletleri ile karşılaştırmaktan başka şansım yok. şu an elimde profesyonel bir ortam nemi ölçme aletide olmadığından, elimdeki diğer 2 aletle karşılaştırma yapıyorum. 4-5 değişik derece ile sıcaklık ölçümü yaptım sıcaklıkta sorun yok. Nem ölçüm cihazları da aynı anda farklı değerler göstermekte. Açıkcası elimdeki diğer ölçü aletleride pek güvenilir değil. Burada merak ettiğim bu sensörün ölçüm güvenilirliği.

yesilu

bu sensörlerin hepsi rezistif yoldan nem ölçüyor (düzeltme:DHT22 kapasitifmiş), hata payları yüksek ve eskidikçe iyice yanlış ölçmeye başlıyorlar.kapasitif ölçüm yapan si7021 kullanmayı düşünebilirsiniz.linkte karşılaştırmalı inceleme yazısı...

http://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygrometers/calib_many.html

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: diot - 21 Mart 2019, 15:16:01Elimde test yapacak bir sistem olmadığına göre, diğer ölçü aletleri ile karşılaştırmaktan başka şansım yok. şu an elimde profesyonel bir ortam nemi ölçme aletide olmadığından, elimdeki diğer 2 aletle karşılaştırma yapıyorum. 4-5 değişik derece ile sıcaklık ölçümü yaptım sıcaklıkta sorun yok. Nem ölçüm cihazları da aynı anda farklı değerler göstermekte. Açıkcası elimdeki diğer ölçü aletleride pek güvenilir değil. Burada merak ettiğim bu sensörün ölçüm güvenilirliği.

%98-99 için khafif tıkır tıkır kaynayan çaydanlığın içinde beklet.
sıfıra yakın olması için saç kurutma makinandan çıkan havayı biriktirdiğin haznede beklet.
Çözüm bulursun sanırım.
86 larda bi hayli uğraştıydım.
Benim kullandığım buydu
http://spiratronics.com/sensors-sound-and-motion/sensors/humidity-sensors/capacitive-humidity-sensor.html

Murat Mert

S.A.
Dht22 yi nem test kabininde test ettik. çok iyi ama heme maruz kalınca kendini hemen toparlayamıyor biraz bekliyor. %99 da takılı kalıyor.
mert07

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Murat Mert - 21 Mart 2019, 17:56:47S.A.
Dht22 yi nem test kabininde test ettik. çok iyi ama heme maruz kalınca kendini hemen toparlayamıyor biraz bekliyor. %99 da takılı kalıyor.
Birçok sensorda aynı problem war.
Hava sirkülasyonuyla normale döner
O yüzden esinti olmayan alanda içindeki nemiş atması epeyce uzun sürer
Arabaların camındaki buhar misali

diot

her 2 nem ölçümü cihazı ve benim yaptığım sistemde, 2 gündür devamlı çalışma sonucunda benim yaptığım ile eczaneden aldığım nem ölçer aynı değerleri göstermeye başladı. ( Nasıl olduysa anlamış değilim) fakat bimden alınan home maxx nem ölçen alet tırt çıktı hala kafasına göre çok düşük değerler gösteriyor. sanırım diğer ölçü aleti 3-4 senedir %77- %96 arası nem olan bir yerde ölçümyapıyordu, acaba üzerindeki nemi 2 günde anca atıp ortama yeni mi intibak edebildi. :)

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 22 Mart 2019, 13:21:09Birçok sensorda aynı problem war.
Hava sirkülasyonuyla normale döner
O yüzden esinti olmayan alanda içindeki nemiş atması epeyce uzun sürer
Arabaların camındaki buhar misali

Hocam sht11 de ısıtıcı varmış bu durum için kullanılıyor sanırım.

Alıntı yapılan: diot - 23 Mart 2019, 19:33:15her 2 nem ölçümü cihazı ve benim yaptığım sistemde, 2 gündür devamlı çalışma sonucunda benim yaptığım ile eczaneden aldığım nem ölçer aynı değerleri göstermeye başladı. ( Nasıl olduysa anlamış değilim) fakat bimden alınan home maxx nem ölçen alet tırt çıktı hala kafasına göre çok düşük değerler gösteriyor. sanırım diğer ölçü aleti 3-4 senedir %77- %96 arası nem olan bir yerde ölçümyapıyordu, acaba üzerindeki nemi 2 günde anca atıp ortama yeni mi intibak edebildi. :)

Bende de çin pazarından alınma ne sıcaklık ölçer var bazen dikkat ediyorum dht22 ile yakın değerlere geliyor ama kartı ilk çalıştırdığımda epey fark görüyorum.

Birde dht22 bu akşam biraz beni ürküttü..devam edemedim yarın bakacağım. Sensörü elle okşayınca nem değeri artıyor nedendir bilemedim.

mehmet

SHTxx ile test yapabilirsiniz. Ancak
çok yüksek nem ortamında arızalanabiliyor.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Mucit23

Meteorolojinin kalibrasyon hizmeti var. Cihazınızı labaratuvar şartlarında test edebilirler

yesilu

okşamana gerek yok, elini yaklaştırınca bile nem yükselir, çünkü terliyoruz. ürkme, sensör sana yükselmiyor :)

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: yesilu - 24 Mart 2019, 10:31:38okşamana gerek yok, elini yaklaştırınca bile nem yükselir, çünkü terliyoruz. ürkme, sensör sana yükselmiyor :)

@ plastiğine dokunuyorum nem fırlıyor..

Murat Mert

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 24 Mart 2019, 20:01:54@ plastiğine dokunuyorum nem fırlıyor..

Sn.Mustafa Vücudumuz da nefes alıyor. Vücut ısımızı terleyerek dengede tutuyoruz. Şimdi soğuk bircama elinizi dayayın elimizden nasıl nem çıktığını camın buğulanması ile görürüz.
mert07