Arızalı harddiskimi nasıl ayağa kaldırırım ?

Başlatan yılmaz_34, 25 Mart 2019, 12:08:43

polleme

Benzer bir durum benim başıma da gelince piyasadan diskin aynısını satın alıp benzer denemeleri evde ben de yapmıştım. Önce elektronik kartı değiştirdim, olmayınca son derece dikkatli şekilde diski söktüm, kafanın zarar gördüğünü görünce yine dikkatli şekilde arızalı diskteki disk plakalarını çıkarıp sağlam diske taktım, sağlam diskte kafa sağlam olduğundan çalışacağını düşündüm. Sonuç olarak bir yerine iki adet arızalı diskim oldu, ikisini de çöpe attım. :)

Andromeda

..kafa ile disk arasında çok hassas bir mesafe var..dokunuyormu dokunmuyor mu göremiyorsun..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: polleme - 27 Mart 2019, 08:45:43Benzer bir durum benim başıma da gelince piyasadan diskin aynısını satın alıp benzer denemeleri evde ben de yapmıştım. Önce elektronik kartı değiştirdim, olmayınca son derece dikkatli şekilde diski söktüm, kafanın zarar gördüğünü görünce yine dikkatli şekilde arızalı diskteki disk plakalarını çıkarıp sağlam diske taktım, sağlam diskte kafa sağlam olduğundan çalışacağını düşündüm. Sonuç olarak bir yerine iki adet arızalı diskim oldu, ikisini de çöpe attım. :)

;D  ;D
Çok hoşsun dostum

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: elek - 27 Mart 2019, 09:00:57..kafa ile disk arasında çok hassas bir mesafe var..dokunuyormu dokunmuyor mu göremiyorsun..
Seegate ilk zamanlarında 84 lerde şöyle tarif ediyordu..
ses hızının üzerinde uçan bir jet düşünün..
yere yarm metre mesafeden uçtuğunu farzedin..
Hard diskimizdeki teknoloji bu kadar hassas..

Oysa sonradan öğrendikki hardisk max hıza çıktığında zaten yüzeye temas edemiyormuş.
Yüksek hız sebebiyle aradaki hava daha yoğun baskı yapıp kafayla disk arasına giriyormuş.

power20

Artık şu devirde, dönen disklerin satın alınmaması gerekir.  plak, müzik kasedi almak gibi

z

Simdi yazacaklarimi, zamaninda camasir makinesi buyuklugunde 50Mbyt kapasitedeki disk uniteleri ile calisirken/tamir ederken dokumanlarindan ogrenmistim;

Hard diskte kafa ile diskler arasindaki mesafe mikrometreler boyutundadir. Eger sigara dumani uflenirse duman bu araliktan gecemez. Eger ortama toz vs girerse disk kesinlikle crash olur.

Kelimelerin Turkcesini kullanmiyorum cunku oyle ogrendik.

Kafalar ucak kanadi gibi tasarlanmistir. Disk belli bir devire ulastiginda icerideki hava ruzgar yapmaya baslar ve kafalar havalanir ve havada yuzmeye baslar. En ufak darbede kafa yuksek devirde donmekte olan disk yuzeyine surterse gene crash olur.

Diskleri ve kafalari hasarsiz sokup geri taksaniz da diski calistiramazsiniz. Disklerden birisinde servo bilgisi kayitlidir. Bir bakima encoder gibi de dusunebilirsiniz. Eger diski gelisiguzel bir acida takarsaniz servo bilgisi ise yarar olmaktan cikar.

Emin olmamakla birlikte HDD motorlari sensorsuz calisiyormus gibi gorunseler de aslinda disklerden gelen servo bilgisi ile calisiyor olabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 27 Mart 2019, 10:12:53Artık şu devirde, dönen disklerin satın alınmaması gerekir.  plak, müzik kasedi almak gibi

Bu konuya söyle katılabilirim. Eğer verilerinizi cloud da saklayacaksanız haklisiniz. One drive , dropbox gibi.

Eğer cloud kullanmayacaksanız ssd de önemli veri saklamak daha büyük tehlikedir. Ssd arızası durumunda verilere artık ulaşmanız nerede ise mümkün değilken diskler de en azından bir çok veriyi kurtarma şansınız vardır.

Ssd yi 1nci hdd yi 2ncil yapmak daha mantıklı.

1992 den bu yana bilgisayar teknisyenliği yapmış ve nerede ise hayatımın her günü 15 saat pc başında geçmiş biri olarak şunu söyleye bilirim;
- Çalışmayan harddiskler daha çabuk bozuluyor.
- 3.5 inch diskler çok daha çabuk bozuluyor.
- isletim sistemi normal diskleri çabuk bozuyor.
- usb diskler çok daha hızlı bozuluyor.

power20

SSD günün birinde aniden komple çöp olur. Kurtarmak neredeyse imkansızdır. Bunu kabul ederek,  1. Yedeği aynı ssdye başka bir bölüme, 2.Yedeği harici SSDye alıyorum. Harici SSD seyrek kullanıldığı için ömrü de uzun olur sanırım. Haftada bir komple yedek alınsa SSD hücreleri toplam ömrü yanında  önemsiz. 100 bin kere yazma ömrü varsa yılda 52 tane harcanır.

Windowsun çalıştığı ssd komple ömrü bitse, yedeği tahminen en az 10 yıl sonra ölür.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: Kılıç - 27 Mart 2019, 10:12:53Artık şu devirde, dönen disklerin satın alınmaması gerekir.  plak, müzik kasedi almak gibi

kesinlikle  çok doğru yıl olmuş 2019 hala bu diskler kullanılıyor gelişen teknoloji hardiskelre yansımadı anlaşılan ? 
bunun yerine daha sağlam kolay kolay bozulmayan birşey olsa keşke veya bu ssd ve harici hdd ler bu mantıkla mı çalışıyor merak ediyorum ??
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 27 Mart 2019, 12:15:48kesinlikle  çok doğru yıl olmuş 2019 hala bu diskler kullanılıyor gelişen teknoloji hardiskelre yansımadı anlaşılan ? 
bunun yerine daha sağlam kolay kolay bozulmayan birşey olsa keşke veya bu ssd ve harici hdd ler bu mantıkla mı çalışıyor merak ediyorum ??
SSD ler (Solid State Disk) Aslında mekanik değil elektronik donanım. Büyük kapasiteli Statik RAM lardan oluşur. Kapasitesi sınırlı olmakla beraber oldukça yüksek fiyatları wardır.
Ama harici diskler bildiğimiz 2.5 inç mekanik Laptop diskleri kullanmaktadır.

engerex

Merhaba,
Diskiniz daha önce sağlam mıydı?

Eğer denemelerinizde;
-SATA USB çeviricinizin harici güç beslemesi yoksa
-tek USB port ile bağlantı sağlıyorsanız
-düşük enerjili USB portları denediyseniz
-USB kablonuz uzunsa,
-masaüstü PC de kasa önündeki USB bağlantı noktalarını kullandıysanız
-disk eski model ve biraz fazla güç ihtiyacı var ise
HDD'nin diski dahi dönmeyebilir. Kimi zaman 2-3 saniye çalışıp kendi kendine reset atabilir.

Önce çeviriciyi tüm USB portlarında ayrı ayrı deneyin. (Muhtemelen çalışmayacaktır.)
Masaüstü bilgisayara takıp kullanmayı deneyin. Böylece başarısız bir sata usb denemesi olup olmadığını görmüş oluruz.

muhendisbey

HDD teknolojisi gelişmiyor gibi görünse de bundan 10 sene önceki manyetik diski kullanmıyor. Kutuplama şekillerinde çok köklü değişiklikler meydana geldi. Yoksa birkaç yüz Mb'lık HDD'lerden Tb'lık HDD'lere çıkamazdık.
HDD ile SSD kıyaslanmamalı. Birisi performans ürünü iken diğeri kapasite depolama ürünü. Birim başına (Gb) depolama ücretine baktığınızda arada çok büyük uçurumlar olduğunu görmek mümkün. Hibrit (SSHD) diskler çok daha makul bir çözümdür aslında.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: engerex - 27 Mart 2019, 14:04:36Merhaba,
Diskiniz daha önce sağlam mıydı?

Eğer denemelerinizde;
-SATA USB çeviricinizin harici güç beslemesi yoksa
-tek USB port ile bağlantı sağlıyorsanız
-düşük enerjili USB portları denediyseniz
-USB kablonuz uzunsa,
-masaüstü PC de kasa önündeki USB bağlantı noktalarını kullandıysanız
-disk eski model ve biraz fazla güç ihtiyacı var ise
HDD'nin diski dahi dönmeyebilir. Kimi zaman 2-3 saniye çalışıp kendi kendine reset atabilir.

Önce çeviriciyi tüm USB portlarında ayrı ayrı deneyin. (Muhtemelen çalışmayacaktır.)
Masaüstü bilgisayara takıp kullanmayı deneyin. Böylece başarısız bir sata usb denemesi olup olmadığını görmüş oluruz.

harddiski kardeşimin laptoundan söktüm enson bildiğim kadarı ile sağlamdı sonra 1 sene kadar atıl durumda bekledi çalıştıracak imkanım yoktu internette harici beslemeli sata usb çevirici aldım oda biraz sıkıntılı çıktı sata dvd raytımı bir çalıştırdı bir duman çıakrttı felan iade ettim arkdaşın benzer ürünü ile test ettim olmadı. artık son çare üzerindeki elektronik kartı değiştirmek geliyor aklıma ama şu sıra durumum müsait değil.. :( :( onuda nasıl yaparım bilmiyorum.. :(
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

engerex

Alıntı yapılan: yılmaz_34 - 27 Mart 2019, 19:16:53harddiski kardeşimin laptoundan söktüm enson bildiğim kadarı ile sağlamdı sonra 1 sene kadar atıl durumda bekledi çalıştıracak imkanım yoktu internette harici beslemeli sata usb çevirici aldım oda biraz sıkıntılı çıktı sata dvd raytımı bir çalıştırdı bir duman çıakrttı felan iade ettim arkdaşın benzer ürünü ile test ettim olmadı. artık son çare üzerindeki elektronik kartı değiştirmek geliyor aklıma ama şu sıra durumum müsait değil.. :( :( onuda nasıl yaparım bilmiyorum.. :(

Önce kesinlikle masaüstü bilgisayarın direk sata girişine bağlayıp deneyin.

polleme

Ben yukarıda bahsettiğim disk problem sırasında diski PC'ye bağladığımda 300GB datanın bir kısmını kurtarabilmiştim. Ondan sonra aklım başıma geldi, bir yedekleme seferberliği başlattım. Şu anda kritik veriler masaüstü PC içindeki 4TB disk, dolaptaki 4TB external disk, diğer odadaki RAID1 bağlı iki 4TB disk takılı QNAP, çantamdaki 1TB Samsung T1 SSD ve ofisteki 2TB Samsung SSD T5 üzerinde bulunuyor, ayrıca bu da yetmedi, 3TB Dropbox ve 1TB Onedrive kullanıyorum.