Arızalı harddiskimi nasıl ayağa kaldırırım ?

Başlatan yılmaz_34, 25 Mart 2019, 12:08:43

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: polleme - 28 Mart 2019, 08:43:16Ben yukarıda bahsettiğim disk problem sırasında diski PC'ye bağladığımda 300GB datanın bir kısmını kurtarabilmiştim. Ondan sonra aklım başıma geldi, bir yedekleme seferberliği başlattım. Şu anda kritik veriler masaüstü PC içindeki 4TB disk, dolaptaki 4TB external disk, diğer odadaki RAID1 bağlı iki 4TB disk takılı QNAP, çantamdaki 1TB Samsung T1 SSD ve ofisteki 2TB Samsung SSD T5 üzerinde bulunuyor, ayrıca bu da yetmedi, 3TB Dropbox ve 1TB Onedrive kullanıyorum.
Datacenter mi isletiyon mübarek  :)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: polleme - 28 Mart 2019, 08:43:16Ben yukarıda bahsettiğim disk problem sırasında diski PC'ye bağladığımda 300GB datanın bir kısmını kurtarabilmiştim. Ondan sonra aklım başıma geldi, bir yedekleme seferberliği başlattım. Şu anda kritik veriler masaüstü PC içindeki 4TB disk, dolaptaki 4TB external disk, diğer odadaki RAID1 bağlı iki 4TB disk takılı QNAP, çantamdaki 1TB Samsung T1 SSD ve ofisteki 2TB Samsung SSD T5 üzerinde bulunuyor, ayrıca bu da yetmedi, 3TB Dropbox ve 1TB Onedrive kullanıyorum.
Azizim veri kayıpları paranoyası war sanki..
Tedbir illaki gerekli ve iyidir...
Ama bu kadar fazla kopya biraz fazla değilmi sencede ? :du:

polleme

Çocukların bütün bebeklik fotoları ve video çekimleri gidince aklım da başımdan gitti.  :)

Bu arada Dropbox'u son bir yıldır kullanıyorum, her yerden erişim avantajı nedeniyle gittikçe favorim haline gelmeye başladı. Böyle giderse Dropbox ile birlikte içeride iki disk üzerinden devam edebilirim.

engerex

Yalnız evinize meteor düşerse ve ülke internetinin dış dünya ile bağlantısı kesilirse verilerine ulaşamazsın. Bir QNAP'ta iş yerine kurabilirsin. Diğer taşınabilirlere pek gerek yok gibi.

QNAP diskinize Dropbox gibi internet üzerinden erişebileceğinizi hatırlatayım. İster polleme.myqnapcloud.com adresinden ister IP ister başka yönetmlerle.

QNAP ve Dropbox, Google Cloud, OneDrive senkronize olabildiğini hatırlatayım. Umarım ayrı ayrı yüklemelerle uğraşmıyorsunuzdur.

yılmaz_34

sizin eviniz  kumanda merkezi gibidir herhalde server lar harddiskler..
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

polleme

Dropbox'ı sevdim, son noktada evdeki PC, işyerindeki QNAP ve Dropbox ile devam edeceğim sanırım. QNAP Dropbox üzerinden senkronize, ama sürekli açık değil.

muhendisbey

Google drive'ı kullanıyorum. Bilgisayara indirdiğimizde bir klasörüm tüm bilgisayarlarımda ortak içeriğe sahip olmuş oluyor. Sürekli kullandığım dosyalarımı bu klasörde taşıyorum, projeleri bu klasörde düzenliyorum. Böylece iş yerindeki iki bilgisayara ve evimdeki bilgisayarıma, hem de buluta yedeklenmiş oluyor. Herhangi bir bilgisayardan projeye erişebilmek de cabası oluyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

Alıntı yapılan: muhendisbey - 29 Mart 2019, 03:14:15Google drive'ı kullanıyorum. Bilgisayara indirdiğimizde bir klasörüm tüm bilgisayarlarımda ortak içeriğe sahip olmuş oluyor. Sürekli kullandığım dosyalarımı bu klasörde taşıyorum, projeleri bu klasörde düzenliyorum. Böylece iş yerindeki iki bilgisayara ve evimdeki bilgisayarıma, hem de buluta yedeklenmiş oluyor. Herhangi bir bilgisayardan projeye erişebilmek de cabası oluyor.

Projeleriniz için Github, Gitlab, BitBucket niye kullanmıyorsunuz?

muhendisbey

Alıntı yapılan: engerex - 29 Mart 2019, 22:51:56Projeleriniz için Github, Gitlab, BitBucket niye kullanmıyorsunuz?
Eski kafalılıktan kullanmıyorum, başka birşey değil. Güzel bir platform olduğunu bilmeme rağmen daha önce kullanmadığım için ürkütüyor.
Google drive'da yapılan değişiklikler neredeyse anında otomatik yapılıyor. Dökümanlarda geçmiş döküman verilerine ulaşmak da mümkün. Aynı zamanda silinen veriler geri dönüşüm kutusunda. Yani: fiziksel+cloud benim ihtiyacımı karşılıyor.
17Gb ücretsiz olduğu için eski verileri de Hdd'de saklıyorum, rahatlıkla yetiyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.