Nodemcu ile server kurmak için alan adı almak gerekir mi?

Başlatan kudretuzuner, 31 Mart 2019, 14:12:27

kudretuzuner

Merhaba,
Nodemcu ile tamamen bağımsız olarak Kart+nodemcu to nodemcu+PC data alış verişi yapmak istiyorum.Bunun için kendime özel bir alan adı almam gerekir mi?Bu konuyu internette oldukça araştırdım ama hep bir ağa bağlanın diyor.Ben ise bağımsız olarak (IP) ile bağlanmak istiyorum.Teşekkürler.
Amatör

Yuunus

Sadece sabit ip yeterli, alan adi sizin ip nizin internet ortamindaki global karsiligi gibi bisi.

muhendisbey

Alan adı gerekmez. Elinizde ip'niz olsun kafi. Mümkünse statik.
İnternette tüm adresler ip'lerden oluşur. Ancak birşeyi ip olarak aramak zordur.
Mesela internette www.google.com.tr olarak girmek mi yoksa 172.217.15.67 ip'sini girmek mi daha kolay?

Bir de host olayı vardır. Aslında bir çeşit server kiralama denebilir. Sizin web sitenizi barındırması ve talep olduğunda erişim sağlatması için server'ı olan adamlara para ödersiniz. Belki bu bir yerde sizin için mantıklı olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

devrecii

Eğer aşırı hızlı veri iletimi olmayacaksa  en kolay,ucuz yöntem php/asp özellikli bir web sitesi kurmak free
hosting de olur. Bu site üzerinden php/asp aracılığı ile iletişim kurmak server kurmaya gerek yok internet olan heryerden ulaşmak mümkün. Statik ip server vs pahalı şeyler bunlar.

kudretuzuner

Merhaba,
Yanıtlar için teşekkür ederim.Benim yapmak istediğim şey şudur.Bir kartım var PC ile data alış verişi yapabiliyorum.Bu alış verişleri teamweaver ile uzaktaki PC ile de gözlemleyebildiğim gibi kontrol da edebiliyorum.Ben kartı kontrol eden PC'yi(tablet PC)devreden çıkarıp nodemcu ile uzaktaki PC ile haberleştirmek.PC'den nodemcu ile yolladığım datayı Kartın nodemcusu alsın kartı kontrol etsin.Kartın da vereceği Yanıtı yine kartın nodemcusu uzaktaki PC'ye aktarsın.Bu aktarma işi galiba gsm data ile olabilir zannediyorum.Veya direk internet yayını yapıp bağlantı kurmaktır.Google da bu konuda pek bilgi bulamadım veya anahtar kelime bilmiyorum.Teşekkürler.
Amatör

devrecii

Hocam burada önemli olan ip adresinin değişmemesi , karşı tarafın ip adresini bilmesi gerekiyor, hattan düşünce , modemi açıp kapatınca vsvs. ip değişir ,  şimdi baktım sabit ip aylık ttnet +24 lira imiş , cep telefonunda 12lira çok da pahalı değilmiş.

Daha sonra port açıyorsunuz (esp8266 at komutu var) vs. internette bolca bulabileceğiniz bağlantı prosedürleri.

Kısaca karşı taraf ip adresinizi ve port numarasını bilmesi gerekiyor bunu ulaştırabiliyorsanız statik ip almaya gerek yoktur. Mesela esp32 adresinin bir web sitesine aktarabilir , alıcı ise o web sitesine uğrayıp adresi alıp direk bağlanabilir.

muhendisbey

24TL aylık derseniz pahalı demeniz gerekli. Hosting daha ucuz üstelik istediğiniz kadar cihazı bant genişliğini aşmadan bağlayabilirsiniz.
Yani şu şekilde çalışır. Cihazlarınız veriyi server'a gönderir. Server ip'si statik olduğu için siz oradan çekersiniz. Statik ip kullanmanıza da gerek kalmaz. Nodemcu'nun ip'sinin değişmesi sıkıntı oluşturmaz bu şekilde.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.