Yarım sinüs dalgası ile mosfet sürülmesi

Başlatan merve damar, 01 Nisan 2019, 11:30:23

merve damar

Öncelikle iyi çalışmalar. Şekildeki devreyi çalıştırmak istiyoruz. Yarım sinüs dalgası elde ediliyor.
Simulasyonda devre çalışıyor. Fakat gerçekte mosfetler yanıyor. Bu konu hakkında fikri olan var mı acaba? Teşekkürler.

naschibo

GATE sinyallerinin osiloskop görüntülerini paylasir misiniz!?

merve damar

z

Moslarin yanmasi cok normal.

Iki sorunun var.

1) Mosun gateini deliyorsun.
2) MOS, peryodun ilk bas kisimlarinda tamamen lineer bolgede calisiyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2019, 12:29:02Moslarin yanmasi cok normal.

Iki sorunun var.

1) Mosun gateini deliyorsun.
2) MOS, peryodun ilk bas kisimlarinda tamamen lineer bolgede calisiyor.

Ne önerirsiniz?

serkan

Beslemen Alternatif akım Q1 çalışmaz D2 negatif voltajı geçirir.
Bu devre ne için kullanılacak?

merve damar

Alıntı yapılan: serkan - 01 Nisan 2019, 14:57:19Beslemen Alternatif akım Q1 çalışmaz D2 negatif voltajı geçirir.
Bu devre ne için kullanılacak?

Daha detaylı açıklar mısınız lütfen? Neden çalışmaz?
Tek faz ac motor için kullanılacak.

z

Surucu kismi komple yenilenmeli. Isleri basitlestirmek adina cift mos yerine de kopru diyod cikisina tek mos kullan. Boylece Mosu surecek devre de basitlesir.

Benim verdigim mos surucu de hos degil aslinda. Oraya IR2104 vs bagla olsun bitsin.

merve damar

Alıntı yapılan: z - 01 Nisan 2019, 15:06:14Surucu kismi komple yenilenmeli. Isleri basitlestirmek adina cift mos yerine de kopru diyod cikisina tek mos kullan. Boylece Mosu surecek devre de basitlesir.

Benim verdigim mos surucu de hos degil aslinda. Oraya IR2104 vs bagla olsun bitsin.

Kusura bakmayın çalışma psensibini anlamadım. Devredeki köprü diyodun görevi nedir?

z

Seni iki mos ve iki surucu kullanmaktan kurtardi. Ustelik iki mos icin iki ayri besleme referansi (sasesi) problemini cozdu.

merve damar

Alıntı yapılan: z - 02 Nisan 2019, 01:06:25Seni iki mos ve iki surucu kullanmaktan kurtardi. Ustelik iki mos icin iki ayri besleme referansi (sasesi) problemini cozdu.

Evet teşekkür ederim. Ama merak ediyorum nasıl oluyor bu durum size bunu soruyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 01 Nisan 2019, 16:40:00Kusura bakmayın çalışma psensibini anlamadım. Devredeki köprü diyodun görevi nedir?
Kısacası sen + ve - yarımdalgaları ayrı ayrı kullanıyordun 2 diyot ile doğrultarak..
Z kardeşimiz 4 diyot kullanarak iki yarım dalgayı birleştirip Tam dalgaya çevirdi ve tek transistörle halletti diyelim.

merve damar

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Nisan 2019, 16:00:27Kısacası sen + ve - yarımdalgaları ayrı ayrı kullanıyordun 2 diyot ile doğrultarak..
Z kardeşimiz 4 diyot kullanarak iki yarım dalgayı birleştirip Tam dalgaya çevirdi ve tek transistörle halletti diyelim.

Teşekkürler. Peki serkan bey Q1 çalışmaz diye bir yorum yapmış. Bu konuda bir bilginiz var mı neden çalışmaz acaba?

merve damar

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Nisan 2019, 16:00:27Kısacası sen + ve - yarımdalgaları ayrı ayrı kullanıyordun 2 diyot ile doğrultarak..

Merak ediyorum. Tam dalgaya çevirdiniz köprü diyot ile yani bütün dalgalar pozitif bölgede oldu. Fakat belirttim yukarıda yükümüz tek faz AC motor. Tek yön çalıştıramayız. DC gibi çalışamaz. Bu sebeple negatif dalgaya da ihtiyacımız var. 0-180 ve 180-360 şeklinde bölüp 2 yön AC motoru çalıştırmam lazım.

devrecii

Ac motor çalıştıracaksanız neden triyakla sürmüyorsunuz ::op

En yukarıda verilen devreye  220v mi veriyorsunuz  :-\