Yarım sinüs dalgası ile mosfet sürülmesi

Başlatan merve damar, 01 Nisan 2019, 11:30:23

merve damar

Alıntı yapılan: iboibo - 02 Nisan 2019, 17:05:06Ac motor çalıştıracaksanız neden triyakla sürmüyorsunuz ::op

En yukarıda verilen devreye  220v mi veriyorsunuz  :-\ 

Triyak ile istenilen değerleri elde edemiyoruz. Lineer sonuçlar almak istiyoruz. Triyak ile gerilimi kestiğimizde akım değerleride lineer olsun istiyoruz.
Evet R4(2) 220V AC

z

Alıntı yapılan: merve damar - 02 Nisan 2019, 16:50:40Merak ediyorum. Tam dalgaya çevirdiniz köprü diyot ile yani bütün dalgalar pozitif bölgede oldu. Fakat belirttim yukarıda yükümüz tek faz AC motor. Tek yön çalıştıramayız. DC gibi çalışamaz. Bu sebeple negatif dalgaya da ihtiyacımız var. 0-180 ve 180-360 şeklinde bölüp 2 yön AC motoru çalıştırmam lazım.

Semayi iyi incelersen motorun koprunun dogrultulmus tarafina degil AC koluna baglanacagini goreceksin.

Bu durumda koprunun DC cikisinin kisa devre edilip edilmemesi motora o anki alternansin gidip gitmeyecegini belirler. Alternans ister - olsun ister + her durumda mos onu acip kapar.

Optoyu AC sebekeye senkron olarak uyarirsan MOSu ister sadece + alternanslarda ister sadece - alternanslarda istersen de her ikisinde iletime gecirebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

merve damar

Alıntı yapılan: z - 02 Nisan 2019, 17:42:54Semayi iyi incelersen motorun koprunun dogrultulmus tarafina degil AC koluna baglanacagini goreceksin.

Bu durumda koprunun DC cikisinin kisa devre edilip edilmemesi motora o anki alternansin gidip gitmeyecegini belirler. Alternans ister - olsun ister + her durumda mos onu acip kapar.

Optoyu AC sebekeye senkron olarak uyarirsan MOSu ister sadece + alternanslarda ister sadece - alternanslarda istersen de her ikisinde iletime gecirebilirsin.

Evet cevabınızı şimdi anladım gerçekten çok teşekkür ederim. Bunu denediğimizde gerçekte sizce motor yol alana kadar ilk anda mosfet dayanır mı?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 02 Nisan 2019, 16:50:40Merak ediyorum. Tam dalgaya çevirdiniz köprü diyot ile yani bütün dalgalar pozitif bölgede oldu. Fakat belirttim yukarıda yükümüz tek faz AC motor. Tek yön çalıştıramayız. DC gibi çalışamaz. Bu sebeple negatif dalgaya da ihtiyacımız var. 0-180 ve 180-360 şeklinde bölüp 2 yön AC motoru çalıştırmam lazım.
Dikkat edersen Motor (YÜK) AC hattına Köprüden önce konmuş. Aslında AC olarak yükleniyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: merve damar - 02 Nisan 2019, 16:29:41Teşekkürler. Peki serkan bey Q1 çalışmaz diye bir yorum yapmış. Bu konuda bir bilginiz var mı neden çalışmaz acaba?
Q1 in çalışmama nedenini göremedim...
Çalışması gerek...
Mesajı yazan arkadaşın gerekçesini izah etmesi gerek.

Mnemonic

Sanırım arkadaşın o şekilde yazmasının sebebi her iki mosu aynı yönde gördüğü için olabilir.
iki mos birbirine ters yönde takılmış. Q1'de Q2 gibi aynı yönde takılsaydı dediği doğru olurdu

rayman

Pc817 nin çıkışı Power Mosfet i tetikleyecek durumda olmayabilir.. Bunu simulasyonda görsende tam iletime girip çıkamaz.. Bunun çıkışına tekrar bir transistör kullanman gerekebilir.. Power mosfetler 5 volt vede üzeri voltaları geçirebilir.. Sönüm anında mosfet boşta kalırsa yine yanar.. Pull Up , Pull Down direnci eklemen lazım.. En azından ille Pc817 ile çalıştıracaksan Hexfet mosfet kullanman gerekir. Çpk düşük voltajlarda bile iletime girip çıkabilir.

merve damar

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Uygulayacağız.