Gözlükler hakkında

Başlatan z, 03 Nisan 2019, 02:27:25

z

Yeni bir gözlük alacağım;

İnce işlerle uğraşırken yakın gözlüğü kullanmak zorundayım. Bugüne kadar doktor muayenesi sonucunda cam gözlük alırken hep antireflekte özellikte camlar takdırdım. Ancak cam kaplaması zamanla yer yer zedelenip gözlüğe bakınca lekeler görülüyor. Bu da beni psikolojik olarak rahatsız ediyor.

İnce işlerde antireflekte özellik bana hiç şart değil gibime geliyor. Her defasında satıcının oyununa gelip kaplamalı cam gözlük aldığımı düşünüyorum.

Cam gözlüklerime ilave olarak bolca Çin malı okuma gözlüğüm var. Fakat bunların mercekleri plastik ve bir süre sonra berraklığını kaybediyor. Ucuz oldukları için yeni bir tane daha alıyorum.

Kolay kirlenmeyen, kirlenirse kolayca tertemiz silinebilen, kolay kolay çizilmeyen gözlük konusunda neler konuşabiliriz?

Bir arkadaşım Zeiss camlara 1-2 bin Euro para verdiğinde delimi bu diye içimden geçirmiştim. Yoksa çözüm böyle pahalı camlarmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferit06

En kesim çözüm yaş ta ilerlediğinde göz içi lens diyorlar.

power20

Andromeda

...reçete ile optikçiden alınacak gözlük yeterli..binlerce lira vermeye gerek yok.
Seyyarda veya dükkanlarda  10 liraya satılan gözlüğü denemek için almıştım bende..kullanmak için değil sadece denemek için seyyardan almıştım  5 liraya..takar takmaz etkisini gösteriyor insanın beyninde..kendi gözlüğümün camları aynı eksende ..bu ise yayvan bir şekilde duruyor..orta bağlantıyı ısıtıp aynı eksene getirince düzelme oldu ama zayıfladığı için kırıldı..belki iki cam arasındaki açı gözden göze farklılık göstermeli.. bilmiyorum..neticede bu tür gözlükler sağlıksız..camları farkedilmese bile gözü olumsuz etkileyebilir..
gözlük taktıkça numara ilerliyormuş..
doğru mu bu bilgi?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

miyago

Uzun yıllardır gözlük kullanıyorum.

Bende gözlüğü çizilmesine çok takıntılıyım.

Mutlaka gözlüğümü özel bezi ile silerim. Bu çok önemli. Fiber bez tavsiyemdir.

Eğer göz kusurunuz çok büyük değil ise camları ucuz oluyor. Örneğin en son cama 49 TL verdim.

Sık sık değiştiriyorum.

Atasun optikde bir kampanya var ilave 10 yada 15 TL gibi bir ücretle camı çizilmeye karşı sigortalıyorlar.

Bir sene içinde çizildikçe ücretsiz değiştirebiliyorsun. Çizik seviyesini ikan etmek zorunda da değilsin. Ben öyle yaptım en son. Hem de hızlılar. Yeni cam en fazla 2 gün içinde geliyor.

iyi günler

ipek

gözlük ile 3 yıl evvel tanıştım ,Zeiss tavsiye ettiler hakikaten diğer markalardan farklı görebiliyordum,2500TL gibi bir rakam ödemiştim, gözün biri sağlam kaldı,diğeri ilerledi tekrar muayene ve gözlük şart oldu,Zeiss 5000TL'nin üzerine fırlamış,yerli cam en kaliteli dedikleri camı 1000TL'ye aldım,birkaç ay Alice harikalar diyarı,sonradan farkettimki camı önü çizile çizile tabakanın bir kısmı zedelenmiş.artık bakar bakmaz gözüm oraya takılıyor...

quarko

Gözlük camlarının çizilmemesini istiyorsanız en etkili yöntem öncesinde suyla yıkamak. Yada temizlik losyonu kullanmak. Camlar tozlu iken sildiğinizde, kılcal çizikler oluşuyor zamanla.

Benim gözler de doğuştan bozuk. Hipermetrop ve astigmat var. Ayrıca göz tembelliği durumu da var. Küçük yaştan beri gözlük kullanıyorum. Sürekli antireflekte cam kullanıyorum. En son 4.5 sene önce almıştım gözlüğü ve camları. Askerde gözlüğümün üstüne pencere düşmesine rağmen gayet iyi durumda :)
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

mozkan87

Mehaba arkadaşlar, hem ince film kaplama işinin içinde biri olarak hemde gözlük kullanan biri olarak dilim döndüğünce yazayım. Antireflekte kaplamanın da dereceleri mevcut, normal cam %90 civarı geçirgenlik %10 civarı yansıtma özelliğine sahiptir. Ancak anti reflekte kaplanmış camlar %98-99 gibi bir geçirgenliğe ve %0.1-%2 aralığında yansıtma özelliğine sahiptir. Ancak bu durum ışığın dalga boyuna göre değişmektedir ve aynı camın farklı bölgelerinde bile değişiklik göstermektedir. Bu noktada kaplama kalitesi işin içine girmektedir. Yapılan kaplmanın homojen olması, camın öncesinde çok iyi temizlenmiş olması çok önemlidir. Hatta kaplama hızı bile bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak sadece anti reflekte kaplama yeterli değildir. Üzerine bir katman da sert ve saydam kaplamanın yapılması gerekmektedir. Cam tercihini yaparken fiyat performans açısından ben uzun süre kullanırım derseniz sert kaplaması olan camları tercih etmekte fayda var. Ama eninde sonunda o cam da çizilecektir. Eğer çalıştığınız ortamda baş arkanızdan ışık kaynağı yok ise hiçbir kaplaması olmayan camları tercih edebilirsiniz. Ama yansımanın çok olduğu bir ortamda çalışıyorsanız kesinlikle kaplama olmasını öneririm.

z

Goz numarami hatirlamiyorum. 1.5, 2, 2.5 okuma gozluklerinin hepsi is goruyor.

Fakat QFP paket cip lehimlerken gozluk de yetmiyor mercek kullanmam gerekiyor.

Cam uzerindeki kaplamalara gicik oldum. Berrak seffaf cam gibi gozluk almak istiyorum.

Fakat gozluklerimi yuksekten de cok dusururum.

Hem cam olacak hem kirilmayacak hem cizilmeyecek.

Nasil olacak bu is?

Uzak sorunum rahatsiz edici degil.

Mesela milyonlarca km otedeki yildiza bakarken bir gozumu kaparsam yildizi  nokta gibi gorurken diger gozumle bakarsam ayni yildizi * gibi sacakli goruyorum.

Bir kac metre otedeki yazilari okuyup okuyamamayi da dert etmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Tek kullanımlık cam
siliciler var.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 03 Nisan 2019, 13:30:59Goz numarami hatirlamiyorum. 1.5, 2, 2.5 okuma gozluklerinin hepsi is goruyor.

Fakat QFP paket cip lehimlerken gozluk de yetmiyor mercek kullanmam gerekiyor.

Cam uzerindeki kaplamalara gicik oldum. Berrak seffaf cam gibi gozluk almak istiyorum.

Fakat gozluklerimi yuksekten de cok dusururum.

Hem cam olacak hem kirilmayacak hem cizilmeyecek.

Nasil olacak bu is?

Uzak sorunum rahatsiz edici degil.

Mesela milyonlarca km otedeki yildiza bakarken bir gozumu kaparsam yildizi  nokta gibi gorurken diger gozumle bakarsam ayni yildizi * gibi sacakli goruyorum.

Bir kac metre otedeki yazilari okuyup okuyamamayi da dert etmiyorum.

Muhtemele az astigmat olabilir saçaklı gören gözünde.
Az bişey miyopi de olabilir.
Ben 2 gözlük birden taşıyorum. Bir 3. süne ihtiyacım war sanki.. Özelliklede SMD çalışmalarda..

16 yaşından beri uzak problemim war miyopum. 40 ından sonra hipermetrop ta ilave oldu.
Çizilmeyen antireflect gözlük peşinde çok dolaştım. Gözlükçünün birisi özellikle bir cam tavsiye etmişti 15 sene önce. ne çeşit gözlük camıydı tabii hatırlayamıyorum. Aynı gözlükçüye gittiysemde aynı camı bir daha alamadım.
Hakkaten kaplaması kolay kolay çizilmeyen bir cins idi.
Bi araştır bilgili olduğuna inandığın gözlükçüden...

Haa birde ayrıca Ben gözlüklerimi ipli yaptım  ;)
Faydalı bişey.
ama 2 sini birden ipli ve önümde asılı kullanmak epeyce zor..
Sevgilerle..

diot

Ben de senelerdir gözlük kullanırım sol tarafta göz tembelliği ve hem sağ hemde sol tarafta hipermetrop astigmat var. Çizilmesinin esas sebeplerinden biri gözlüğü masa vs. yerlere koyma ve tozlu iken bez vs. ile silmek . Gözlükçü arkadaşım gözlüğü bezle silme, ellerini sabunlarken gözlüğüde sabunla yıka ve iyice durula dedi. Tabiki bu işlemden sonra çizmiycek bir kağıt havlu ile silmeden kurulamak gerekli. Çizilmemesi için gözlüğü yaptırırken cam ve sertleştirme kaplaması yaptırmak daha doğru.

muhittin_kaplan

22yıldır gözlüklüyüm. Bazen uyuyorum bile gözlükle. Denemediğim kalmadı. Son tahlilde, En ucuzundan alıp 6ayda, yılda değiştiriyorum.

power20

Gözlük derdine çözüm.

Ben 20 seneye yakın gözlük kullandım. 2008 yılında lazer yaptırdım. O tarihten beri güneş gözlüğü dışında gözlük gerekmedi.

power20