31 Mayıs 2020, 06:37:46

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


Shaft Encoder Diski yapmak

Başlatan z, 06 Nisan 2019, 11:37:16

Endorfin35+

Alıntı yapılan: z - 06 Nisan 2019, 18:08:36Konu acilmisken sorayim.

Windows da paint vs ile yapilan bmp cizimler yanlis hatirlamiyorsam 96 DPI kullaniyor. Halbuki yazicilarin DPI degeri bu degerin cok cok ustunde.

Ornegin 1200 DPI degerinde pixel pixel cizim nasil yaparim?

Cizim islermini elle degil de programa yaptiracagimdan 1200 DPI degerinde BMP ureten Delphi yada C ornek cok isime yarar.


Hocam nadiren ugrassamda inkspace kullaniyorum. Programdan dogrudan yazdiriyorum. Yazidrma ekraninda cozunurlugu ayarlayarak o cozunurlukte cikti aldigimi dusunuyorum. Ama dediginiz gibi herhangi bir formatta kaydedip sonra baski alinirsa isler degisecektir.

Program ile olusturacaksaniz cizimi neden bmp kullaniyorsunuz? Kesin dogru yolmudur bilmem ama ben olsam oncelikle vektor tabanli formatlara bakardim. Ornegiln plt veya dxf uzantili bir dosyayi notepad ile acarsaniz dogrudan cizimi iceren komut setlerini gore bilirsiniz. Mesala 30 birim capinda cember ciz gibi... herhangi bir dilde boyle komut setlerini stringler ile olusturarak ile istediniz gibi bir cizim olusturabilirsiniz. Plt ye bakin derim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

plt ya da dxf olarak hazirlayacagim cizimi laser yaziciya nasil yollayacagim?

Endorfin35+

Herhangi viewer isgorebilir?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

yas

06 Nisan 2019, 22:01:24 #18 Son düzenlenme: 06 Nisan 2019, 22:02:38 yas
Ben tam olarak anlayamadım. Dosya o bilgisayarda açılabiliyorsa direk yazdırılabiliyor zaten, eğer başka bilgisayar var ama açacak program yoksa o zamanda çizim dosyası programı olan bir bilgisayarda açılır dosya yazdırma ekranı açıkken kullanılmak istenilen yazıcı seçili iken prn uzantılı olarak yazdırılır. Sonra bu dosya command propt copy komutuyla yada hazır programlarla yazdırılır.
Örnek cmd komutu; "COPY cizim.prn LPT1" gibi
@z hocam daha önceki mesajınızda yüksek çözünürlüklü bmp dosyası oluşturmak için corel draw da kullanılabilir. Çizimi corel de yapıp bmp formatta export edilmesi yeterli. (Not: dosya boyutu hatırı sayılır oranda büyük oluyor.)

Endorfin35+

Ben sanki baska bir yerde yazdirilmak isteniyor gibi algiladim.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

sezgin05

Linkteki programı denemenizi öneririm. Delphi de yapılmış. Çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz. Bir zamanlar acil bir işimi çözmüştü sağolsun.
https://code.google.com/archive/p/wheel-encoder-generator/