Et Parçama Makinesi

Başlatan rayman, 08 Nisan 2019, 20:40:54

muhendisbey

Alıntı yapılan: MB_77 - 08 Nisan 2019, 21:46:04Eti havada parçalama konusunu samuraylara danışmak gerek, ancak evde yapılabilir bişey şöyle olabilir; şarküterilerde bulunan küçük pastırma dilimleme makinası alınarak eti birkaç kez farklı yönlerde kıyabilirsiniz. Parmaklara dikkat.
Bir Kayserili olarak şunu söyleyebilirim ki bu makinelerde doğranmış pastırmanın tadı daha kötüdür. Nedenini siz bulun :)
İyi bir pastırma, onu doğrayan kişinin elinde lezzet bulur, satırla dilimlenir.

Aslında bıçak kıyması yapmak için İtalya'da mezzaluna adı verilen ay şeklinde bıçaklar kullanılır. Bunu bizim üretmemiş olmamız da kullanmayışımız da garip geliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

rayman

Mantıken doğrudur dediğin ama , eti presleyerek sıkmasından en azından çok lezzetli olacağı kesin.. Satır kıyması kg. lık iş için akıl karı değil

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 09 Nisan 2019, 13:06:19Yazmassan engellemeye gerek kalmayacak. İnci olsak sirke gibi geliyorsun bana ..
Bana doğruda olda yanlışta olsa birşey demeni istemiyorum..Zira bana hiç bir konuda katabileceğin birşey yok olamazda..

Sana yazmadığım halde üzerine alınıyorsun.
Sana bişey katmak gibi bir derdimde yok...
Bi dahada beni muhatap alarak yazma..
İstediğim başlığa istediğim mesajıda yazarım..
Böyle biline..

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 09 Nisan 2019, 13:37:10Sana yazmadığım halde üzerine alınıyorsun.
Sana bişey katmak gibi bir derdimde yok...
Bi dahada beni muhatap alarak yazma..
İstediğim başlığa istediğim mesajıda yazarım..
Böyle biline..
Benin kurduğum başlığa ve paya yazamassın.. Sana yazmam gibi amaç olamaz.. '' Senin bana yazma demem gibi amaç doğuyor bana yazdığın için ''.

power20

@rayman, içinde bulunduğun sıkıntı nedeniyle forumda sıkıntı üretiyorsun. Çözüm burada değil. Üyeler ile zıtlaşmak işini çözmez, enerjini alır. 1 kişi değil 5 kişi değil. Sana cevap yazan veya yazmayan herkes suçlu. Akıl işi mi bu. illa ki buna yazacak bir cevabın da olacak. Fakat her ne yazarsan gerçeği değiştirmeyecek. İşini hayatını düzene koymak için bu yazılar sana fayda sağlamaz. laklak yapıyoruz burada. Kahve misali. Şimdi beni de eleştirmek istersin fakat elinde hiç bir bilgi yok. bütün bilgi burada okuduklarından ibaret. Bu durumda eleştirmek çok zor olsa gerek. bu gibi vakalarda eleştirmeye nikten başlanır. noktalama işaretleri imla kuralları filan.. devam edilir. boş iş bunlar. vaktini iş geliştirmeye ayır. gül geç eleştirilere.

sarmışsın arkadaş. işin aslı bu. gerçeği görmek için  genelde uzaktan bakmak gerekir.

Benim yazdığım konuya  şu üyeler hariç kimse cevap yazamasın :)  var mı böyle ayar? 

rayman

Alıntı yapılan: Kılıç - 09 Nisan 2019, 13:57:47@rayman, içinde bulunduğun sıkıntı nedeniyle forumda sıkıntı üretiyorsun. Çözüm burada değil. Üyeler ile zıtlaşmak işini çözmez, enerjini alır. 1 kişi değil 5 kişi değil. Sana cevap yazan veya yazmayan herkes suçlu. Akıl işi mi bu. illa ki buna yazacak bir cevabın da olacak. Fakat her ne yazarsan gerçeği değiştirmeyecek. İşini hayatını düzene koymak için bu yazılar sana fayda sağlamaz. laklak yapıyoruz burada. Kahve misali. Şimdi beni de eleştirmek istersin fakat elinde hiç bir bilgi yok. bütün bilgi burada okuduklarından ibaret. Bu durumda eleştirmek çok zor olsa gerek. bu gibi vakalarda eleştirmeye nikten başlanır. noktalama işaretleri imla kuralları filan.. devam edilir. boş iş bunlar. vaktini iş geliştirmeye ayır. gül geç eleştirilere.

sarmışsın arkadaş. işin aslı bu. gerçeği görmek için  genelde uzaktan bakmak gerekir.

Benim yazdığım konuya  şu üyeler hariç kimse cevap yazamasın :)  var mı böyle ayar? 
Bak benimle muhatap olmak zorunda değilsin sen vede bir iki kişi. Sizler bana cevap yada birşey yazmassanız zerre kadar sıkıntı olmaz. Ben biraz entelektüel düşünen yapıya sahibim.. Sizin düşünceleriniz bana aykırı.. Bilimden bahsetmiyorum yaşam felsefesi olarak , sizin yaşamanız hayata bakışınız daha fakrlı .. Bu bana ve sana olumsuz dönecektir..
Aksine sende sayfadaki et parçalama muhabbeti yerine '' yıllar önce reel hayatta '' görüştüğüm sonra , görüşmemek konusunda bana yazmasın diyen birinin '' cevabını görüp kendini onun yerine koyarak yazıyorsun.. Sen değilde nedne sayfanın genelinde bir kaç kişi ile bu durumda değilim ?
Burada 3-5 kişi var. Muhatap olmak istemeğim gerek kültür , gerek kişilik olarak asla uyuşamayacağımız onlar bana yazmasın sende yazma Kılıç

@Kılıç :
Senin elinde ne bilgin var ? Ne tecrüben var? İlk okul çocukları gibi saçma sapan bilgi yarıştıracak değilim benim neler yaptıklarım vburada çoğu yerde bulabilirsin.. Asıl sen ne ürettin , ne yaptın nerede ilgi görüyor ... EN MANTIKLISI BİLİM İNSANLARI , AKILLI İNSANLAR BİRBİRLERİ İLE SAÇMA SAPAN TARTIŞMA İÇİNDE OLMAZLAR.. BİRBİRİLERİNİN FİKİRLERİ İLE NELER ÜRETİRLER KONUYU NERELERE TAŞIRLAR ONA BAKARLAR.. BU sayfadan önce 20 yıllık tecrübem var sanamı ısbat edeceğim ? Millette cep telefonu yokken uzaktan kumandayla benzinli uçak uçurmuş birine söylediğin şeyler küçüksetiyor seni iyice ..

Yuunus

Yoksayilacak kisiler diye bir bolum var, sevmediginiz kisileri oraya ekleyin olsun bitsin ;)

rayman

Alıntı yapılan: digiman - 09 Nisan 2019, 14:30:06Yoksayilacak kisiler diye bir bolum var, sevmediginiz kisileri oraya ekleyin olsun bitsin ;)

Denedim ama sadece yazmış yorumları kalıyor. Acaba beni görebilirlermi ?

devrecii

Eti kıyma mı yapalım zırhlıyalım mı tartışması dönüyor, refaha bak  ;D Ekranın görüntüsünü aldım saraya yollayacağım  ;D

rayman

Alıntı yapılan: iboibo - 09 Nisan 2019, 14:52:18Eti kıyma mı yapalım zırhlıyalım mı tartışması dönüyor, refaha bak  ;D Ekranın görüntüsünü aldım saraya yollayacağım  ;D
Kendin götür elden var ciddiye alırlar belki seni .Nede olsa sorunlarımıza çözüm yok ama onlara sorun olan herşeye çare buluyorlar

ankyra

Bu ne ya. Ergen forumu gibi oldu.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 09 Nisan 2019, 13:50:48Benin kurduğum başlığa ve paya yazamassın.. Sana yazmam gibi amaç olamaz.. '' Senin bana yazma demem gibi amaç doğuyor bana yazdığın için ''.
Bu yazamazsın kanunu nu tartışmaya açmak lazım forumda.
Eyy Pic.Proje ahalisi...
Bir Referanduma gidip onaylayalım bu kanunu...
Acilen bir anket açılsın ve sonuçları forumda kanun olarak yürürlüğe girsin...

(Nasıl bir kafa bu yaa Polemiğe girmemek için konuyu kapatıyorum Kapa!!  ;D  ;D  ;D )

rayman

Yorum yapma demeyi anlamayan birilerini ciddiye alıp oylama yapmak akla ihanettir bence .. Hem oylar her yerde çalınıyor , her zaman geçersiz oy sayılır sen yinede yazma geçerli olan söz bu.

rayman

Arkadaşlar niye böyle birkaç kişiye davranışta bulundum diye forum adına özür dilerim ancak mesele sizin sandığınız gibi değil.. Malum , bir sebebi olmalı değilmi ? Ama yazma dememe rağmen inatla yazmaya devam eden
@Mehmet Salim GÜLLÜCE  kişisine davranışım sırf şu yönden dolayı :

Zamanında internet yoktu.. Bizler 80-li -90 lı yılların çocuklarıyız haliyle bizi yetiştiren öğretmenler ilerleyen zamanda siz bilgisayar çağı , teknoloji çağı bilim insanları olacaksınız diye yetiştirdi.. Bizlerde bu hayellerle büyüyerek , İzmit te 1997 lerde elektronik meslek lisesini kazandık.
Orada o okulun 3 yıl boyunca bana artısı sadece diploma vermesi oldu. Lisede bile basit devreler yapar atölyede ders bile anlatmışlığım olmuştur hoca yokken.. Böyle diğer derslerin kırık ama elektronik derslerinin çok iyi olduğu bir öğrenciyim..
2000 li yıllara yakın bizler 1999 da deprem felan gördük. Çadırlarda fm verici yapardık.. Ancak etrafta elektronikten anlayan , devre analizi yapan hiç mühendise dahi rastlamadım...Okadar arayışlara girdim.Yıllardır araştırdım gitmediğim memleket kalmadı sırf sohbetini anlatacaklarını dinlemeye. Herşeyden vazgeçmiştim.. Sırf bu işleri kim önemser , kim anlar , kim nerelere taşımış tecrübe yada ilgisi varsa birşeyleri hep beraber yapalım diye büyük ilgiyle büyüdüm. Hep Ancak bulunduğum çevrede elektronik konusunda sadece kitaplar vardı devreyi yap çalıştır vs. deyince konu ilerlemiyordu. Her zaman daha fazlasını isteyip bu mesleği ilerleyen zamanda branş olarak seçmektii..
2002 de üniversiteyi kazandım smps felan trafosu yeni tanışıyoruz zar zor çalıştırdık , üniversitede devreyi götürdüm hoca şaşırdı bu nüve bile yok nerden aldın sardın inanmam felan deyince '' çıkış diyotlarının normalden ısındığını gördük..  3a diyotlar  alev gibi olunca hoca bir devre getirdi yine smps idi oradaki diyotları denemek için söktük taktık sistem normale girdi. Kataloga baktık byt03-200 ultrafast 25ns diyot çıkınca anladıkki bu sistem için malzemeler farklı diye vs. .OKulda bu tecrübe sayesinde güç üniteleri yapıp başka alanlarda kullanmak için piyasayı dolaştığımda kimse smps nedir ya bilmiyordu yada anlamıyordu... Neyseki konuyu uzatmadan Mehmet Salim GÜllüce nin telefon  dükkanı vardı. Git tanış felan elektronik işleri yapar deyince dükkkandan içeri girince , yanımda bir arkadaş vardı dakika bir gol bir '' gülüm sigarayı dışarda yak gel yada girme deyince ''. Arkadaşıma rezil oldum çocuk küstü gitti.. Neyse dedim dinleyelim girdik içeri , geçmişte commodore64 yada en fazla amiga500 de yazılım yapılıyor diye düşünebildim 2000 li yıllaraa kadar Windosw98 , Window2000 daha yeni yeni çıkmaya başladı ama o yıllarda internet Cafe felan yoktu.. Bu konularda ne kadar iyi olsada hangi alanda başarılı olabilir diye düşündüm ? Yani bilgisayar ozamanlarda ya çok resmi yerlerde yada tek başına yurtdışından iyi fiyatlara getirtebilirdiniz.. Asıl mesele kaynak yokki , bilgisayar hakkında yada yazılım hakkında o yıllarda iyi seviyelere gelebilesiniz.. Çok extrem birşey varsa belki bilemem öğrenmek için.
Neyse dükkanında helikopter felan uçurdum benim ufak bir helikopterim vardı ..
Bir kaç kez uçurdum , sonra elektronik konuşmaya başladık kondansatör yapımı çalışması sırmış kimse bilmiyormuş gibi kelimeler duyunca sanırım bizler analiz yapamayacağız yada tasarım yapamayacağız bir yerlere varamayacaz diye haliyle ortam kızıştı. Bilirsiniz ki bildiğiniz birşeyde anlatsanız insanlar birbirine komplex yapabiliyor bu meslekte .. Telefon tamiri yapıyordu Mehmet Salim GÜllüce bir ara 35mhz dual band dual conversion receiver getirdim . Benim uçaklardan biri düşünce bu receiver çok kıymetliydi ozaman 100 dolar civarıydı Salim abi yaparmısın deyince tabiki yaparız dedi , 1 hafta geçti yapamadı....
Şimdi o zamandan sonra pek görüşmek istemedim.. Yıllar geçti yolda denk geldik bir kaç merhaba felan .. Neyse ONDAN SONRA hiç bir ortamda denk gelmedik , muhabbette etmedik hiç bir yerde. Aksine aksilik benim iki sokak aşğı mahallemde oturan biridir. Düşünün yani artık ne kadar birbirimize yakın ama komplex yüzünden uzak biriymişiz düşünün..
Neyse yıllar geçti geçen sene işsiz kaldım , çok işe ihtiyacım vardı gazetede işime yarayan bir ilan buldum tesadüf İZMİT bölgesinde. Telefon ile aradım yine Mehmet Salim GÜllüce çıktı. Ne ben onu telefondan tanıdım ne o beni tanıdı. Sohbet ediyoruz dedim kartları sıfırdan yapar çalıştırız tasarlarız kendim... Yok yok dedi sen gel istediğimiz yerlere gidersin yurt içi , yurtdışı felan deyince ooo süper dedim ama sonradan tanıdım Salim abi ne haber ya beni tanımadın dedim. Benim dedim hani dükkanında helikopter uçuran kişi. Heee dedi. Hatırladım dedi. Bana direk gülüm sen gelme dedi seninle anlaşamayız.. Tamam dedim.. O anda düşündümki birbirimizi ne sevebiliriz , ne empati kurabiliriz nede birbirimizin beynine aklına birşey katabiliriz.. Açıkcası böyle şeyleri dert etmek değil  , oturduğum bölgede bu işlerle uğraşıyorum ki benim ne ustam vardır, ne çırağım vardır. Hayattaki geleceklerimizden vazgeçtik sadece hobi merak , kendi başarılarımı ısbat edeyim diye kimle tanıştıysak kapılar yüzümüzüze kapandı bu meslekte şunu öğrendim '' bilen bütün bilgilerini saklıyor '' kendinden akıllıysan seni eliyor muhatap bile olmuyor. Yada siyasi görüşleriniz bu işi bozuyor. Ama bu işleri çok iyi anladım ki ekipsiz olmuyor. Ama Salim abisiz kesin oluyor :) :)

M.Salim GÜLLÜCE

Madem benden açıldı eksikleri doldurayım..
Ben son çalıştığım firmadan ayrılmışım..
Ancak Patronuyla arkadaş olduğumuzdan halen sıkıntılarımızı paylaşırız. Az da olsa görüşürüz.
Eski çalıştığım alan olması hasebiyle benim telefonuma erişince firmaya bağlamak istedim. Adresi tarif ettim.
Patronlada görüşüp durumu anlattım. Başka firmada çalıştırmak üzere lazım olan elemanı temin ettiklerini belirtince CEM KARDEŞİM e durumu belirttim..
Lakin ne yazıkki yazısında anlattığı gibi husumetim olduğunu düşünüp bana garip mesajlar yazınca olay koptu..
Mesajlar halen mevcutsa yeniden kendisinede gönderebilirim. Ama benim hayatta husumetim hiç kimseyle olmadı ve kinde tutmadım.
Bu forumdada Rayman nikiyle tanıyamadım kendisini...
Lakin sizlerde şahit olduğunuz şekilde gelişen olaylardan sonra özelden bana kendini yeniden tanıttı...
Halende husumetim ve cephe almışlığım yok.

Ama istemsizce kendisini hedef almadan yorum yaptığım alanda bana yaptırım yapmaya kalkınca....
Sadece gülmem gerekir sanırım. Ama koptu..
Aslında Biraz şanssız bir arkadaşımız sanırım. Keşke daha makul olabilseydi.
Bu forumdaki hiç bir arkadaş başkalarını aşağılamak için burada değil.
ilk okul talebeside olsa uzman Akademisyende olsa bilgi ve tecrübeleri seviyesince yardımcı olmaya çalışırlar. Kaba tabirle kimse "SİDİK YARIŞI" yapma niyetinde değildir.

Bundan böyle ondan alıntı yapıp yorum yapmayacağım. Bu da kendisini hedefleyerek yazdığım son mesajdır.
Ama Konuyu kendisi açmış olsa bile başka birine yada ortaya yaptığım yorumlarıda kesinlikle esirgemeyeceğim.
Kişiselliştirmiyim dedim kişiselleşti...
Üzgünüm... Forum halkından özürlerimi kabul diliyorum :-X  :-X  :du:  :'(