Elektroerozyon cihazlarinda kullanilan guc kaynaginin elektriksel ozellikleri

Başlatan z, 14 Nisan 2019, 09:22:56

MB_77

Hava ile olan uygulama görmedim ama kısa süreliğine yağ akıtmadığınızda çok bir problem olmadığını görürsünüz. Ancak tamamen kuru olduğunda mevcut uygulamanın durumunu gözden geçirerek olası sorunlar hakkında fikir edinilelir.

Bu yöntem temelde iş parçasının üzerine elektron bombardımanı yaparak mikro ölçüde mekanik olarak parça koparmaktır.

Elektron bombardımanını havada gerçekleştirebilir misiniz. İlave enerji vermeniz gerekirse iş parçasında oluşan mikro mekanik koparma işlemi bundan nasıl etkilenir. Şartların sürekliliği nasıl sağlanır. Soğutma etkisini mikro ölçekte yeterince sağlayabilir misiniz. Sıvı içindeki kopan mikro metal parçacıklar olumsuz bir etki gibi görünse de az bir miktar bulunması veya Sıvının iyonik yapıda olması avantajdır. Bu etkiyi hava ile nasıl sağlayabilirsiniz.

Ortaya çıkan metal tozu fiktrelenemeyecek kadar ya da tamamen hapsedilemeyecek kadar küçük olacaktır. Sağlık boyutu en önemlisi


yas

Yağı filtrelemek belki işe yaramayabilir. Kopan parçalar çok küçük hacimde olduğu için filtreden geçebilir yoğun gözenekli filtrelerde yağın dolaşımına direnç oluşturabilir, filtreye ilave olarak devirdaima girmeden önce kuvvetli bir mıknatısla yağ içerisindeki metal kalıntıları tutulabilir.

MB_77

Buradaki metal tozu bahsettiğim mikro mekanik koparma işlemindeki şartların sürekliliğini bozan etkilerden biridir. Bu nedenle tel erezyon tezgahlarında kapsamlı bir filtreleme sistemi ve çökelmesi için sıvı dinlendirmek havuzu bulunur. Bu sayede şartlar optimum seviyede tutulup hassasiyet en iyi yapılmaya çalışılır. Bu durum dalma erezyon için geçerli değildir çünkü bu yöntemde üretilen parçalar tel erezyondaki kadar hassas olması beklenmez.

Ne yapmak istediğinizle ilgili biraz da. Bence bir pcb kazıma makinesi iyi olurdu

MB_77

Alıntı yapılan: yas - 09 Mayıs 2019, 18:50:37Yağı filtrelemek belki işe yaramayabilir. Kopan parçalar çok küçük hacimde olduğu için filtreden geçebilir yoğun gözenekli filtrelerde yağın dolaşımına direnç oluşturabilir, filtreye ilave olarak devirdaima girmeden önce kuvvetli bir mıknatısla yağ içerisindeki metal kalıntıları tutulabilir.

Mıknatıs çok da verimli olmayacaktır çünkü toz küçük olduğundan tutmakta zor. Hele mıknatısın yüzeyi tozla kaplandıkca sonraki tozlar mıknatısa yaklaşamayacak ve tutunamayacak. Sürekli bir mekanik temizleme gerek. Pratik değil bence.

MB_77


z

AlıntıKafam da tek bir soru kaldi.

Hic sivi kullanmadan basincli hava kullanarak EDM yapamazmiyiz?


AlıntıTeknik zorluklar aşılsa bile havaya karışacak mikro metallerin kaç kullanıcı tarafından solunup hakkın rahmetine kavuşmasına sebep olunacağını da değerlendirmek gerek


Sorumu sorarken aklıma gelmemişti,  bu işlemi yapan makine zaten var.  Plasma üretip bunun basınçlı hava daha doğrusu basınçlı gaz ile kullanımına plasma kesim deniyor. Yani oksijen + asetilen ile yapılan kesimin elektronik versiyonu.

Sanayide bolca kullanılıyor ve içiniz rahat olsun, plasma kesim yapılırken kimse hakkın rahmetine kavuşmuyor.

MB_77

Erezyon tezgahı adı üstünde elektrikle aşındırma yöntemidir mekaniktir. Plazma ile yakından uzaktan ilgisi yok. Bu yöntemde plazma oluşmaz. Gördün mü bilmem ama plazma ile kesilen parçanın yüzey kalitesine bir bak erezyon göre ne kadar kötü olduğunu göreceksin. Buradan bile aynı iş olmadığını çıkarmalısın.

MB_77

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2019, 07:21:03Sanayide bolca kullanılıyor ve içiniz rahat olsun, plasma kesim yapılırken kimse hakkın rahmetine kavuşmuyor.
Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2019, 07:21:03Ne biliyorsun da böyle kesin konuşuyorsun. Meslek hastalıkları ve ilgili ölümler hakkında bilgili misin

MB_77

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2019, 07:21:03Sanayide bolca kullanılıyor ve içiniz rahat olsun, plasma kesim yapılırken kimse hakkın rahmetine kavuşmuyor.Ne biliyorsun da böyle kesin konuşuyorsun. Meslek hastalıkları ve ilgili ölümler hakkında bilgili misin

MB_77

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2019, 07:21:03Yani oksijen + asetilen ile yapılan kesimin elektronik versiyonu.


Evet plazma kesim oksiasetilen kesime bezetilebilir. Temelde ikisi de eritme ile kesimdir. Plazma oksijenden farklı olarak çok daha yüksek sıcaklıklara çıkabilmektedir. Yüzeysel işlemede kullanıldığını gördün mü hiç.

Erezyon ise tam Türkçe olarak aşındırma dır. Zımparalamaya benzetebilirsin.

z

Elektrodlar arasindan dielektrik sivi gecirmek yerine basincli hava gecirilirebilir mi sorumun tam olarak cevabini verdim. EDM cihazini elektroerozyon olarak telefuz etmek yerine elektrik desaj makinesi diye teleafuz edersek ortaya cikan isin adinin erezyon mu yoksa plasma kesim mi olacaginin sorumla hic alakasi kalmaz. Zira her iki cihazin da ortak yaninin plasma oldugu anlasiliyor.

AlıntıNe biliyorsun da böyle kesin konuşuyorsun. Meslek hastalıkları ve ilgili ölümler hakkında bilgili misin

Sanayideki her makine oyle yada boyle mesleki hastaliklara neden olur. Bugune kadar plasma kesim yaptigi icin hastalanmis kisi duymadim. Tabiki ortama zararli gaz ve tozuma yapan her cihaz uzun vadede riskidir. Fakat insanlari patir patir da hakkin rahmetine kavusturacak bir yapisi yok.

Sanayide toz ureten cok daha teklikeli cihazlar var. Onlarin yaninda plasma cihazi cok masum. Bu cihazlarla calisirken maske ile korunmani oneririm. Maske hem nefesini hem de gozunu koruyacaktrir.

Kisacasi maske ile korunabilirsin. Dert etme.


z

Alıntı yapılan: MB_77 - 10 Mayıs 2019, 14:15:11Erezyon tezgahı adı üstünde elektrikle aşındırma yöntemidir mekaniktir. Plazma ile yakından uzaktan ilgisi yok. Bu yöntemde plazma oluşmaz. Gördün mü bilmem ama plazma ile kesilen parçanın yüzey kalitesine bir bak erezyon göre ne kadar kötü olduğunu göreceksin. Buradan bile aynı iş olmadığını çıkarmalısın.

Elektroerozyon makinesinin plasma ile yakinda uzaktan ilgisi yok oyle mi?

En azindan plasma nedir nasil olusur bir arastir. 

Ha bu arada plasma kesim cihazini degil fizikte ki plasma yi arastiracaksin.


z

Erdim mi ne?

Sivi kullanmayan EDM makinesi yapilmis, universite arastirmalari da hala devam ediyormus.

Dry EDM diye geciyor.z

PCB biraz sikinti gibi gorunuyor fakat celik stencil cok rahat ve yuksek kalitede yapilabilir.