Elektroerozyon cihazlarinda kullanilan guc kaynaginin elektriksel ozellikleri

Başlatan z, 14 Nisan 2019, 09:22:56

z

Minik bir elektro-erozyon calismasi yapmak istiyorum.

Guc kaynaginin akim voltaj degerleri hakkinda bilgiye ihtiyacim var.

Is parcasi ile elektrod arasindaki guc kaynaginin ozellikleri nelerdir?

Not: 2x2x10 mm gibi minik celik parcalar uzerinde calisacagim.

z

Soruma cevap olabilecek bir sema buldum. Gene de bu cihazlarla ugrasmis olanlar varsa konu uzerine konusmak isterim.

https://cscott.net/Projects/FabClass/final/Schematic/edm-power.pdf

Epsilon

90 lı yıllarda Ankara Ostim de EDM de imal eden bir firmada çalışmıştım ama benim bölümüm başka bir ürünle ilgili idi o günlerden hatırladığım sıvı olarak gazyağı kullanılıyordu

Şemanın olduğu sitede EDM ilgili detaylarda bu linkte (Belki görmemişsinizdir)
https://cscott.net/Projects/FabClass/final/edesign1.html
Ayrıca "Applied Science " kanalının açıklamalar satırında kullandığı arc generator ün imalatçı firmasının tutorialleride var
Başlangıc Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=ynhMsgCSJ5U

z

Dilektrik sivisi olarak saf su da kullanilabiliyormus.

Motor yagi kullanilabilir mi?

iboibo

İşte bu siteyi bu yüzden seviyorum, böyle bir şeyin varlığından haberim bile yoktu  ;D Teşekkürler.

Tahminimce bir kondansatör sarj edilip boşaltılıyordur , boşalması için bir adet yüksek voltaj piki gerekir (plazma kesici gibi). Adam videoda fpga kullanmış anlayamadım  . Bakır elektrodu iten motor için olabilir , çünkü bakır hızlı itilirse temas olur, yavaş itilirse yanlardan genişletir bunun tam ayarlanması lazım     

Basitçe şöyle düşündüm bende yapıp deneyeceğim.

ozduyu

Merhaba Bülent Bey
 Dielektrik sıvı olarak mazot, gaz yağı,tranformatör yagı ve benzeri hidrokarbon yaglar
kullanabilirsiz.
 Kendi kullandıgımız ve piyasada mevcut edm'ler 80 volt "gap voltage" ile çalışır. Muhtemelen 5 amperlik bir sink akımı size fazlasıyla yetecektir.
 80 volt + baglantısını elektrot tarafına ve aşındırılacak metal 16 ohm"luk direnç üzerinden mosfetle anahtarlandırılarak - tarafına akıtılır.
 Elektrodun aktif aşındırma alanına orantılı akım degerini öndireç degeri ile kademeli olarak degiştirmeniz gerekir.
 Opamplı bir karşılaştırıcı devre ile 80volt+ ile iş parçası arasında gerilim takip edilerek Z ekseninin hareketi takip edilir. İdeal "gap voltage" degeri 40 ile 80 volt arasındadır. Örnegin 70 volt "gap voltage" ile aşındırma yapacaksınız. Servo mekanizmanız Z eksenini elektroda dogru yaklaştırır. Elektrot iş parçasına öyle bir noktaya kadar yaklaşırki 80 volt tepe geriliminden akım akmaya başlar ve voltaj geriler. Opamplı karşılaştırıcı devre Z eksen motorunu durdurur (karşılaşrıcının 0 çıkış anı) veya Z eksenini geri çeker (karşılaştırıcının küçüktür durumu). Dielektrik sıvı akışı ark esnasında koparılan parçacıkları bertaraf eder. Gerilim tekrar yükselir. Z tekrar iş parçasına ilk ark başlayıncaya kadar yaklaşır ve seneryo böyle devam eder.
 Çeşitli firmaların ve kendi uygulamalarımın açık şemalarını birazdan paylaşayım
 Saygılar
Kamil Özduyucu

z

60V DC gerilim kullanip arki baslatmak icin 60 volta 400...500v peak voltaj bindirmeyi dusunuyordum. O zaman aciklamalarinizdan bu voltaj bindirmeye gerek yok anliyorum.

ozduyu

Alıntı yapılan: z - 15 Nisan 2019, 13:49:1960V DC gerilim kullanip arki baslatmak icin 60 volta 400...500v peak voltaj bindirmeyi dusunuyordum. O zaman aciklamalarinizdan bu voltaj bindirmeye gerek yok anliyorum.
İkinci bir ark gerilimine ihtiyaç bulunmuyor. Lakin  Z eksensinin stabilitesi çok önemli. ayrıca eskiden step ve servo motorların maliyetleri yüksek oldugu için coreless dc motor kullanılarak ataletsiz bir mekanizma yapılıyordu. Yani 0,01 mm yaklaşan elektrot gerilim düşümünü fark eden sistem tarafından 0,01mm ileri veya geri hareket ediyor.

z

Peki arkin sonmesi gerekiyor mu?

Demek istedigimi izah edeyim.

Elektrod ile is parcasina 80V gerilimi direnc uzerinden uyguladik ve mekanizmayi hareket ettirerek kritik mesafeye kadar yaklastirdik. Akim artmaya basladi ve direncle belirlenen degerde yaklasik sabitlendi. Bu esnada mekanizmayi cok dusuk ilerleme ve gerilemelerle  elektrodlar arasi voltaj dusumunu belli bir degerde tutarak arki sanileyelerce hatta dakikalarca hic sonmeden akim akisini devam ettirsek bu esnada da siviya hareket vererek plazma sonucu kopan parcaciklari ortamdan uzaklastirsak sorun var mi?

Videlarda olaylar sanki anlattigim gibi degil de kesik kesik gelisiyor gibi. Ark baslasin sonsun, baslasin sonsun....

ozduyu

elektrot iş parçası yüzeyinde aşındırma yaparken geri çekme ihtiyacı bulunmaz. Lakin elektrot derinleştikce etrafa yayılan parçacıkları uzaklaştırmak için dielektrik sıvının derinleşen kaviti içerisine nufus ederek o hacimi temizlemesi gerekir. Oparatör, elektrot derinligi artdıkça geri çekme mesafesini artırır. Erezyonize edilecek alanın yıkama işlemi sonuca direk yansır. Çünki ilk iyanizasyonu da başlatan ortamda dielektrik sıvının içersinde yüzen parçacıklardır. Çok fazla olması elektrot ile iş parçası arasında kısa devrelere sebep olurken hiç parçacık olmaması elektrodun iş parçasına teması ve elektrot aşınmasına sebep olacaktır.
 Ayrıca elektroda uyğulayacınız gerilim pwm sinyali şeklinde olması gerekiyor. Duty degerleri yüzey pürüzlügü ve diger tüm parametrelere etkisi bulunuyor....

iboibo

Ben bugün denedim 300v ile öyle bir patlama oldu ki su tavana fırladı ;D  cam kavanoz içinde yapılsa camı patlatır  ;D

60v ile denedim yüksek voltaj piki olmadan da oluyor ama tel eriyip gidiyor bence amperi yada kapasiteyi biraz düşürüp
yüksek voltaj piki ile yapmak en doğrusu.  Yani 60v da sönümlemeli  yoksa tel eriyor.

z

Uygulanan voltajin kutuplari onemli mi? Cevabi evet ise neden?