Elektroerozyon cihazlarinda kullanilan guc kaynaginin elektriksel ozellikleri

Başlatan z, 14 Nisan 2019, 06:22:56

z

@ozduyu

Selam hocam.  Silisli sac kesmek icin tel erezyon calismasi yapmak istiyorum.

EDM konusunu sayenizde cozmustum bu kez de tel erozyone konusunda yonlendirmenize ihtiyacim var.

Evde basit bir duzenek yapmak istiyorum.

1) EDM icin kullandigim guc kaynagini tel erozyonda da kullanabilirmiyim?
2) Tel surekli hareket etmek zorunda mi?
3) Kac mm capinda tel kullanmam gerekiyor?
4) Telden karsi taraftaki kesilecek isparcasina akacak akim miktari nedir?
5) Teli surekli sarmak yerine kisa bir tel parcasini, kil testere makinesinde testerenin asagi yukari hareketine benzer bir hareketi yapsam testere yerine de gerili incecik tel kullansam bu duzenegi de sivi icinde calistirsam duzenek is gorur mu?
vs vs...
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

5) Teli surekli sarmak yerine kisa bir tel parcasini, kil testere makinesinde testerenin asagi yukari hareketine benzer bir hareketi yapsam testere yerine de gerili incecik tel kullansam bu duzenegi de sivi icinde calistirsam duzenek is gorur mu?

ingilizcemizde yokki videolardan görüldüğü kadar artık.
yanlış anlamıyorsam;
düzenek iş görürmü görmezmi tam bilemiyorum ama. görmez yanı ağır basıyor gibi.
böyle bir yöntemle çelik kesilebilse niye tel erozyoncu kalıp imalatçıları bir kesim işinde bir sürü tel kullanıp bir sürü hurda tel yumağı ortaya çıkarıyor olsunlar. akan teli bir daha kullanmıyorlar. düşük kalite istenirse tekrardan aynı tel ikincibirkezde geçirilebiliyor diye bir şeyde söyleniyor ama ben kalıp imalatçılarında bunu hiç görmedim. akan tel geri gelmiyor aynı zaman gibi gittimi gider. artık hurdadır o tel. yeterki üzerinden akım akarak bir kez yüzeyden kesim yapsın sonra kullanılmıyor. kaliteli iş çıkaranlarda durum böyle.
silisli sac ince olacağında akan tel miktarıyla çok daha fazla kesim yapılacaktır. kesim alını / giden tel gibi bir durum var. tabiki kesim hızı ile çeliğin sertlik cinside işe giriyordur. ama silisli sac ile imalat çeliği 1040-1050 yada soğuk çekme arasındaki fark ne kadardır acaba. tel erozyon kesimi açısından bu fark çok büyük olmayabilir belki. bu işte kullanılan tel miktarı büyük bir maliyet girdisi oluyor. kesilen akan tel azda olsa bir incelmeda yapabiliyor olabilir buna bakmak lazım. bu tel kalınlığına göre parça üzerinde kesim ofsetlemesi yapılıyor yoksa kalıpda nasıl % de 1 le kesim toleransı sözü verilebilsinki.
birde şöyle bir durum olabilir mi;
normalde tel erozyonda tel belirli bir yönde sürekli iki kafası sabit olacak şekilde akıtılıp kesilen parça hareket ettiriliyor sizde birde tel sürekli yukarı aşağı oynayacak. o tel sert ama uzun süre çelik kesecek kadar sert değil sanırsam. tel yıpranmıyorsa kesimde olmuyordur gibi bir durum olabilir sanki. elektrik arkıyla yüzeyden parça koparıyor tel ama, kendiside illa yıpranıyordur. tel harcanıp yıpranmayacak ama çelik kesilecek gibi bir dudum olmaz. tel iyi iltkense çelikde az buçuk elektriği telin 10 da biri oranındada olsa iletir. tel daha az oranda yıpransada sonucda yıpranır illaki.