Punta kaynak icin elektriksel buyuklukler

Başlatan z, 14 Nisan 2019, 16:12:14

z

Motorun kic tarafindaki mili kisa ve rulman icinde kaliyor.

5mm capindaki mili 2mm capinda 5mm kadar derinlikte delip icine 2mm celik tel sokup milleri birbirine sabitlemem gerekiyor.

Sabitleme islemini yapistirici ile degil de punta kaynak ile yapmak istiyorum.

Bunun icin kapasitoru doldurup tristor ile miller uzerinden bosaltmayi dusunuyorum. Ancak isin teknik detaylarinin arastirmasina girmek istemiyorum.

Bu amacla kullanacagim kapasitorun degeri, voltaji ve puntalama akimi hakkinda bilgi verebilecek var mi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cevat1

z

Bunlar ince metaller icin. Bahsettigim uygulamada hatiri sayilir bir voltaj kullanmak gerekir diye dusunuyorum.

cevat1

Kapasitörle işi çözmek isteyince, ufak/tefek iş zannettim. O zaman kondansatör olmaz. Punta kaynak makinesi kullanmanız gerekir

z

Simdi aklima gelen bir yontem ise yarar mi bilmiyorum. Motor milini kitleyip arkadaki delige mili sokup mili matkapla dondurmek cozum olabilir mi?

Motora ve rulmana zarar vermemem lazim.

Melih1802

Bahsettiğiniz iş tel erezyonda 3 işlemde çıkar. Türkiye de saati 80 tl den 3 saat te çıkar.

z

yas

Oluşacak ısı ile ister istemez mil çapında genleşme oluşacaktır bu durum belki rulmanın çatlamasına yol açabilir. Onun yerine eğer dönüş yönü değişmiyorsa iki mil arasına koyacağınız 2 mm çapındaki milin üzerine ters ve düz yönde çalışan diş açılıp birbirine akuple edilebilir. Eğer yön değişecek ise mil içerisine dairesel delik yerine 6 köşeli bir delik açılıp standart bir allen anahtarı uygun ölçüde kesilip iki mil birbirine akuple edilebilir. Mil üzerine altıgen kanal açtırmak problem olacaksa eğer mahsuru yoksa delinen millerin üzerine metrik diş açılıp allen başlı vida sıkılıp kibarca kaynaklanabilir ardından kesilen allen anahtarla birbirine akuple edilebilir. Tabi bu yöntemler kaynak gibi olmaz bir miktar boşluk söz konusu olacaktır.

MC_Skywalker

Youtubede Great scot diye bir eleman var o araba aküsüyle spot welder yapmış. 12V 300A ile nikel parçaları LiPo pillere puntalıyor.