Seviye ölçümü ve ph ölçümü aynı anda sorun yaratabilir mi ?

Başlatan mustafa_cmbz, 14 Nisan 2019, 19:47:39

mustafa_cmbz

Merhabalar..

Ufak bir su tankı içerisinde entes'in seviye elektrodları ile hem tanksın sıvı seviyesini ölçeceğim hemde tank içerisindeki sıvının PH ve EC 'sini ölçeceğim ( ds18b20 ile de sıcaklık ölçümü olacak )

seviye ölçümü için suyun en dibinde 12v 1khz sinyal veriyorum diğer problar ile de algılama yapıyorum.

Merak ettiğim;

bu seviye ölçümünü bu  yöntem ile yaparken motordan basılan suyu,su borularından dolaştırıyorum bu borular üzerinde EC ve PH sensörleri hatta bağlanıyor yani direk tankın içerisinde değil sensörlerim.

Tesisatım bu şekilde çalışmakta iken seviye sensöründen verilen akım PH ve EC sensörlerini etkiler mi ?

Etkiler ise seviye probunun enerjisini sadece ölçüm yapılacağı sıraca açıp kapatmak ile işi kurtarabilirmiyim yani seviye sensörüne akım verdiğimde ph ve ec ölçümü yapmasam mesela ?

yada ortak gnd olmasından dolayı sorun yaratacağı için ölçüm kısmının gnd hattını izoleli dc dc çeviriciler kullanırak bu sorunu aşabilirmiyim ?

son olarak seviye probunun enerjisini kesmek için röle mi kullanmak gerekli yoksa transistörü yalıtıma geçirsek yeterli olurmu ? yani suya gnd vermek te ölçüm sistemini etkiler mi onu merak ediyorum ( kafamdaki düşünce röle ile bu hattı su ile olan bağını tamamen kesmek ama yinede soruyorum )

Kabil ATICI

Beslemelerini birbirinden ayır ve haberleşmelerini yalıt. Böylece her biri kendi işi ile uğraşır. Ölçüm sistemleri birbirine yakın olmasın.
ambar7