0.9999...=1 midir Acaba?

Başlatan quarko, 16 Nisan 2019, 12:10:51

quarko

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

foseydon

ilginç değil. daha ziyade matematiği anlamamak. matematik bir bilim değildir, matematik bir dildir. tıpkı ingilizce gibi, türkçe gibi bir dildir. hatta matematiği iyi olan, matematiği anlayan insanlar daha kolay dil öğrenir ama konu bu değil. dilin kullanıldığı "context" çok önemlidir. normalde hakaret olarak algılanabilecek söz, arkadaşlar arasında söylenince espri olarak algılanabilir. Neyse matematiğe dönelim.

1 = 1 ifadesi doğru mudur? desem herkes doğrudur der. ama, öyle midir gerçekten?
1 elma = 1 armut doğru mudur?

burada yapılan işin özü bu aslında. metamatik birimler olmadan birşey ifade etmez. matematik fizik bilminin doğayı sembolik olarak ifade etmek için kullandığı bir dildir.

ankyra

Alıntı yapılan: foseydon - 16 Nisan 2019, 13:40:37metamatik birimler olmadan birşey ifade etmez.

emin misiniz? videoda hiçbir birimden bahsetmedi...

foseydon

Alıntı yapılan: ankyra - 16 Nisan 2019, 14:02:50emin misiniz? videoda hiçbir birimden bahsetmedi...

hocam video'yu izledim. o kadar lugat parcalamaya gerek yok.

0.999... = x iki tarafi 10 ile carpalim
9.999999... = 10x
9 + 0.9999... = 10x
9 + x = 10x
9 = 9x
x = 1
0.999... = x = 1

ortaokul matematik bilgisi ile bu sonuca olasabilirsiniz. sizce dogru mu? veya dogru nedir?

yas

limit sonsuza giderken (1/10) üzeri n nin sıfır olduğu kabul edildiği için bu sonuç 1 e eşit çıkıyor (aslında sıfıra doğru gider deyip sıfır kabul ediliyor) . Bence limit sonsuza gittikçe sıfıra doğru gidiyor olarak kabul etmek lazım, bu şekilde bakıldığında sonsuza gidişin bir sonu olamayacağından sıfıra doğru gitmesi de hiç bir zaman durmayacak. Zaten bir şeylerin öyle olduğunu kabul etmezsen hiç bir şekilde yol alamazsın  :)

quarko

Alıntı yapılan: foseydon - 16 Nisan 2019, 14:17:00hocam video'yu izledim. o kadar lugat parcalamaya gerek yok.

0.999... = x iki tarafi 10 ile carpalim
9.999999... = 10x
9 + 0.9999... = 10x
9 + x = 10x
9 = 9x
x = 1
0.999... = x = 1

ortaokul matematik bilgisi ile bu sonuca olasabilirsiniz. sizce dogru mu? veya dogru nedir?

Bu işlemleri anlatırken, bu bir ispattır demiyor ki zaten. Başta yaptığı tanım ile ispatını yaptı, ondan sonra da basit şekilde birkaç yöntem gösterdi. Siz videoyu izlemeye ortadan başlamış olmalısınız.
"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

z

0.99999999999... gibi bir sayiya 1 gibi bir sembol ilistirildigi icin

1 uzeri sonsuz belirsizliktir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

Tanım gereği 0.999... = 1 dir,
bir mantık aranmaz.
2 niye 2 dir diye sormakla aynı şey.

Bunun 1 olmadığı bir matematikte tanımlayabilirsiniz,
tabi çıkaracağı bütün sorunları çözmeniz lazım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

foseydon

Alıntı yapılan: quarko - 16 Nisan 2019, 14:33:02Bu işlemleri anlatırken, bu bir ispattır demiyor ki zaten. Başta yaptığı tanım ile ispatını yaptı, ondan sonra da basit şekilde birkaç yöntem gösterdi. Siz videoyu izlemeye ortadan başlamış olmalısınız.

ispatı yaptığı yerin sonuna kadar izledim, sonra sezgisel olarak vs. diye başladığı yerde bıraktım. işin açığı zaman kaybı.

işin özü şu, yukarıda dediğim gibi matematik bir bilim değildir dildir. bir gerçekliği sembolize etmek için kullanılır. eşlik ettiği gerçekliği anlamadan yapılan işlemler birşey ifade etmez. basitçe şöyle diyelim, 2 + 2 = 4 ifadesinin tek başına bir anlamı yoktur.

ben kendi adıma foseydon matematiği diye birşey oluşturup, 1 = 2 kabul edebilirim. bütün hesaplarımı buna göre yapabilirim. size 1=2 dersem mantıksız gelir, çünkü sizin bildiğiniz matematiğin kurallarına aykırıdır bu. ama benim matematiğimin kurallarına uygun olabilir.

Andromeda

0.999=x
9.99=10x
x=0.999
sorun yok gibi gözüküyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

devrecii

Arkadaşın hep yaptığı hata şu , matematiksel işlemler soldan sağa yapılmaz sağdan sola yapılır, eğer gücü yetiyorsa en küçük sayıdan başlayarak toplama vs yapsın.

Yuvarlama yapılabilir ama 0.999..=1 değildir 0.00..1 = 0 değildir çünkü evren bu küçük sonsuz sayılarla çalışıyor.

rree

Aynı konuya benzer matematik öğretmenine sordum. Matematik kesin sonuç üretir limit yaklaşımı ise dokunur.  1/0  Sonsuz değil belirsiz olduğunu söyledi.

quarko

Alıntı yapılan: yas - 16 Nisan 2019, 14:31:33limit sonsuza giderken (1/10) üzeri n nin sıfır olduğu kabul edildiği için bu sonuç 1 e eşit çıkıyor (aslında sıfıra doğru gider deyip sıfır kabul ediliyor) . Bence limit sonsuza gittikçe sıfıra doğru gidiyor olarak kabul etmek lazım, bu şekilde bakıldığında sonsuza gidişin bir sonu olamayacağından sıfıra doğru gitmesi de hiç bir zaman durmayacak. Zaten bir şeylerin öyle olduğunu kabul etmezsen hiç bir şekilde yol alamazsın  :)

Bana göre, en mantıklı açıklama bu gibi görünüyor. Çünkü ortada limitten kaynaklanan bir kabul var. Bu kabul doğrultusunda 0.9999... = 1 ifadesi doğrulanıyor.

z

Alıntı yapılan: rree - 16 Nisan 2019, 22:03:29Aynı konuya benzer matematik öğretmenine sordum. Matematik kesin sonuç üretir limit yaklaşımı ise dokunur.  1/0  Sonsuz değil belirsiz olduğunu söyledi.

Ne sonsuz ne de belirsiz. TANIMSIZ.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com