3d Printer Smoother

Başlatan sezgin05, 19 Nisan 2019, 12:04:40

sezgin05

3d printer eksen motorlarındaki keskin hareketleri önlemek ve daha düzgün yüzeyler elde etmek için resimdeki devreyi kullanan var mı? Birkaç video izledim ve olumlu sonuçlar alındığını gördüm. Anladığım kadarıyla diyotlar 0.7 volta kadar motorun hareketine izin vermiyor. Bu devrenin 8 diyotlu olanı da var. O devre de 1.4 volta kadar geçirmiyordur. Aliexpressde hazır kartlar da var ama 1n5404 ile ev yapımı olan devreler var.

sezgin05

overlok

Selamlar, tesadüf bugün 4 diyotlu olanı yapıp deneme şansı buldum. Çok az bir düzelme var gibi ama şimdilik x ve y ekseninde deneyebildim. Z'ye ne zaman eklerim Allah kerim. 2x2 cm kalibrasyon küpü bastım. Belirgin bir ses azalması olmadı. Yazıcıyı kendim topladım. X ve Y eksenler DRV8825 sürücülü. Belki A4988'de fark yaratıyordur. Ramps 1.4 ve Arduino mega var. Repetier yüklü. Fotoğraf çektim ama hiç anlaşılmıyor fotodan.  Bu arada unutmadan diyotlar hafif ısınıyor. Uzun süreli baskılarda ne olur bilemem.
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

muhendisbey

Bu devre sadece DRV8825'te işe yarar, sürücü tasarımındaki hatadan dolayı adım atlama problemini çözmek için oluşturuldu. A4988 ya da diğer sürücülerde işe yaramaz hatta negatif etki yapar. Diyotlar 0.7V değil 1.2V'luk rectifier diyot (1N5404) cinsinde olması gerekli.

Bu devrenin çıkış noktası:
http://cabristor.blogspot.com/2015/02/drv8825-missing-steps.html
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.