HP Model PS-3381-1C1 Server Guc kaynagi semasi

Başlatan z, 20 Nisan 2019, 15:53:43

z

HP Model PS-3381-1C1 Server Guc kaynaginin semasini ariyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Guc kaynaginin SMPS cipi ML4800.

Bu cipin 13 nolu besleme bacagindaki voltaj 7.5v ve bu gerilim cipin calismaya baslamasi icin yeterli degil.

O kadar sikis tepis bir devre ki bazi parcalari yerinden sokmeden ardindakileri gorunur yapip sema cikartmak da mumkun degil. Zaten o buyuklukteki malzemelerin bacaklarini isitacak gucte havyam da yok.

O parcalari sokup sogutucu blogu cikartmak hic pratik degil. Sogutucu uzerine bagli en az 8 guc elemanini sokmek hic isime gelmiyor.

Komple sema olmasa bile en azindan cipin besleme kisminin semasi da isimi gorur.

Bir digger sorum da iki adet opto var. Birincisi geribesleme icin. Digerini anlayamadim.

Bu guc kaynagi ile ugrasan bilgisi olan var mi?

asma

z

Guc kaynaginin anahtarlamali trafosunun seconder tarafindaki devreleri barindiran PCB kismini testere ile kesip attim. Biraz da sikintim bundan.

SMPS cipinin GND si sebekeden izolesiz, yardimci guc kaynaginin cikislari sebeke tarafindan izoleli. SMPS cipini beslemek icin kullanilmiyor. Modifikasyiondan dolayi su anda 12v cikisi bende bosta.

Yardimci guc kaynaginin 5V cikisida tamam. Fakat bu gerilimler dedigim gibi ana devrenin seconder tarafindaki devreleri beslemek icin kullaniliyor ve su anda bende artik boyle bir devre yok.

Derdim 60V DC gerilim uretmek. Bunun icin guc katini %50 Duty ile calistirsam yeterli olacak.

z

Linkini verdigin semayi dunden beri inceliyordum ve avometrenin dudugu ile bu devrenin SMPS cipi ile baglantisini bulamamistim. Simdi tekrar kontrol ettim ve minik bir via ile baglantili oldugunu gordum.

SMPS cipinin beslemesi A071 cipinin 3 nolu bacagina bagli 4K02 ile baglantili.

A071 in 3 nolu bacagindaki 4K02 deki gerilim ile SMPS cipini besledigi nokta oldugu icin, bu nokta gucunu 800K uzerinden 340v dan mi yoksa 1N4148 den mi yoksa bambaska bir noktadan mi aliyor hala belli degil.

A071 in 3 nolu bacagindaki gerilim 8.4v, 1 nolu bacagindaki gerilim ise 1.5v. C4 uclarindaki gerilim ise 13v.

PFC ve SMPS ayni cip ile kontrol edildigi icin su anda PFC de calismiyor.

asma

Alıntı yapılan: z - 21 Nisan 2019, 07:10:31SMPS cipinin beslemesi A071 cipinin 3 nolu bacagina bagli 4K02 ile baglantili.

A071 in 3 nolu bacagindaki 4K02 deki gerilim ile SMPS cipini besledigi nokta oldugu icin, bu nokta gucunu 800K uzerinden 340v dan mi yoksa 1N4148 den mi yoksa bambaska bir noktadan mi aliyor hala belli degil.

A071 in 3 nolu bacagindaki gerilim 8.4v, 1 nolu bacagindaki gerilim ise 1.5v. C4 uclarindaki gerilim ise 13v.

800k üzerinden besleyemez , A071 de seri regülatör değil. Yani ilk start bu noktadan gelmiyor. Düşük ve/veya yüksek gerilim algılamak için gerilim bölücüler kullanılmış olabilir.
top223 ün kontrol ucunda 9V olması normal , 4148 den 8,4V okunması kafa karıştırıyor. Ama besleme bu bölümden olmamalı.
Garip durum , şebeke düşükse (veya azalırsa) Q600 iletime geçecek. Vc4 ü düşürecek.
şebeke yüksekse A071 in pin 3 voltajı düşecek. (kontrol voltajını çökertecek)
Sanki bu durumlarda auxlary ps duracak gibi. (aslında ters mantık var)
Kesin olarak besleme bu iki yerden değil , başka yerden geliyor.

340Vdc biraz fazla :) , şebeke gerilimini düşürmek mümkün mü?
ML4800 e (4k02 nin diğer ucuna) dışardan besleme vermek mümkün mü?
-ben bozmayı göze alırım , seri lambamı bağlar , 100 ohm + 4148 üzerinden 12Vdc uygularım. (cihaz benim değil ya ondan) Hatta dokunup bırakırım.
İlk satarttan sonra çalışıp çalışmaması bile değerli bilgi.
Kolay gelsin.

z

Aux kaynagin 12v cikisini (16v) 1K uzerinden SMPS cipin beslemesine bagladim. PFC cikis gerilimi 370 volta cikti.
Ancak SMPS katinin calismasi icin optolar uzerinden uyarma yapmam lazim.

Iki opto oldugunu yazmistim. Birisi ya shutdown yada start islemi yapiyordur. Digerisi de feedback.

Cihazi modifiye etmeye calistigimi soylemistim. Bozulmasi dert degil.

Elektroerozyon denemesi icin 60v arayisina cozum olur diye ugrasiyorum.

Bu arada gerek elektroerozyon cihazinda gerek kaynak makinelerinde DC yerine AC 20...40 Khz kullanmanin sakincasi nedir bilen var mi?

z

Alıntı yapılan: z - 21 Nisan 2019, 11:57:49Bu arada gerek elektroerozyon cihazinda gerek kaynak makinelerinde DC yerine AC 20...40 Khz kullanmanin sakincasi nedir bilen var mi?

Bu soruya kafam takildi.

DC akim ile ark basladiginda elektrod ile isparcasi arasindaki kritik mesafenin ustune cikilmadigi surece plasma beslenir ve sonmez.

Fakat AC gerilimle baslatilan arkda olusan plazma AC akimin sifir gecisinde soner. 50 Hz trafolu en uyduruk kaynak makinesinde bile kaynak yapilabiliyor.

AC akimin sifir gecisinde evet ark sonuyor fakat plasma ortamindaki elektronlar henuz havada asili ikenters alternansda plazma kaldigi yerden devam ediyor.

Frekansi cok yukseltirsek gene kaynak yapilabilmesi lazim. Yani hic yuksek akimli diyodlarla falan ugrasmadan da kaynak olmasi lazim.

AC kaynakta ufurme denen bir olay var. Frekans artinca bu etki azalir mi artar mi bilemiyorum.

Belki en buyuk olumsuzluk korkunc seviyede EMI yayilimi olabilir.

Benim kafama AC kaynak vs yatti.

SMPS trafo cikisini dogrudan kaynak amacli kullanmak. Geri besleme devresinde kucuk bir modifikasyon gerekiyor sadece.

AC akim ile elektroerozyonda sonucu merak ediyorum.

devrecii

Niye böyle yapıyorsunuz ki bir diyot kaç para    ;D   

Ac sinyal kablo uzadıkça induktans artacağından çekilecek amper çok düşer , hemen yanında olması lazım .

Erozyon yönteminde delici ince uca + vermek gerekebilir, kaynak makinasında ise - veriliyor elekroda,    neden elektronlar  (-) ucdan artı uca gider , erozyonda ise (+) verilmeli ki delici uc erimesin.

Bendeki güç kaynağı ile (bu siteye eklemiştim) 60v deneme yaptım tam senin verdiğin videodaki cızırtıyı elde ettim yüksek voltaj piki vermeden , aynı videodaki gibi olmuştu.

Fakat elle olmuyor basit bir cnc şart yavaş yavaş aşağı inmesi lazım iğnenin bunun için vidalama tarzı bişey yapmayı düşünüyorum .

z

Soogutucuyu yerinden cikartinca gizlenmis yollar gozonune cikti ve cipin voltajinin nerden geldigini buldum. Besleme hattina seri bagli 2 Ohm smd direnc AUX kaynaga bagli imis. Bu direnc renk degistirmeden bozuldugu icin de goze carpmiyor.

https://www.eevblog.com/forum/repair/smps-ps-3381-1c1-server-power-supply-five-gone-dead-on-power-up/msg2367078/#msg2367078