Adaptör devresi

Başlatan yılmaz_34, 21 Nisan 2019, 12:16:12

yılmaz_34

s.a   abiler elimde  bol miktarda  ufak trafolar  var projelerde  genelde lazım oluyor bende bununla çıkışta sabit 9 volt veren bir adaptör yapmaya karar verdim bir isis ares çizmeye  çalıştım rca etsem kontrol edermisiniz birde ben köprü diyot koydum ama normal 1N4007 yerleştiremedim yardımcıolrumsuunuz ?

İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

fahri-

Zenerli kaynaklarla akım çekemessin. Google dan 7809 devrelerini incelersen işine yarar bir adaptörün olur.

z

BR1 ve C1 ortusmusler. Yani montajda carpisacaklar ve duzgun yerlestiremeyecek malzemeleri egmek zorunda kalacaksin.

Yollar cok ince olmus. Bu hali ile fazla akim cekemezsin. Yollari kalinlastir. Zener diyod bu sekilde kullanilmaz. Hic olmazsa transistor ilavesi ile regulator yap.

Asagidaki devre olabilir mesela.

https://www.eleccircuit.com/simple-fixed-dc-regulator-using-transistor-zener-diode-with-pcb/
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yılmaz_34

pic host
bu devre doğrumu peki enerji gelince  led yanacak birde led koydum ??

fahri-

Çıkışa bir 220uF bir kondansatör de atarsan 9V bir adaptörün olur. Gerçi böyle de çalışır.

yılmaz_34

Alıntı yapılan: fahri- - 21 Nisan 2019, 18:29:43Çıkışa bir 220uF bir kondansatör de atarsan 9V bir adaptörün olur. Gerçi böyle de çalışır.

220 mf değil de 100 nf koydum ben ama  ????