Tarih sıfırlandiktan sonra 1970 olmasi

Başlatan ByTEK, 26 Nisan 2019, 19:09:08

ByTEK

Merhaba,

Bazı cihazlarda tarih sıfırlanınca 1970 li bir tarih alıyor. Bu cihazlar dvr,nvr,yazici,fotokopi,fax gibi cihazlar. Üretimleri genelde 2015 civarı cihazlar.

Bu tarihin 1970li bir tarih olmasının özel bir nedeni var mi ? UNIX çıkış tarihi ? Yada bir o tarihlerdeki bir gelişme/olaya gönderme, anma gibi bir nedeni mi var ?

Tagli

"Unix Time", 1 Ocak 1970'ten beri geçen saniyeler olarak tanımlanmıştır ve 32 bit bir sayıdır. Tarihçesine Wikipedia'dan biraz baktım ama 1970'in özel bir anlamı yok sanırım. 1970'lerin başlarında bu fikir akıllarına geldiği için zamanı 1970'ten başlatıyorlar galiba. 32 bit olan sayaçlar 2038'de taşma yapacak. Artık o zaman nasıl bir düzenleme yaparlar bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

ByTEK

Alıntı yapılan: Tagli - 26 Nisan 2019, 19:26:33"Unix Time", 1 Ocak 1970'ten beri geçen saniyeler olarak tanımlanmıştır ve 32 bit bir sayıdır. Tarihçesine Wikipedia'dan biraz baktım ama 1970'in özel bir anlamı yok sanırım. 1970'lerin başlarında bu fikir akıllarına geldiği için zamanı 1970'ten başlatıyorlar galiba. 32 bit olan sayaçlar 2038'de taşma yapacak. Artık o zaman nasıl bir düzenleme yaparlar bilmiyorum.
.

Hocam çok teşekkürler. O zaman bütün bu cihazlar zaman bilgisini UNIX time formatında tutuyor diyebiliriz.

Tagli

Oldukça fazla yerde bu şekilde kullanılıyor anladığım kadarıyla. Ama her cihazda böyle midir bilmiyorum. GPS cihazlarında daha farklı bir sistem var, geçende internette denk gelmiştim. 10 bitlik bir hafta numarası tutuyorlar, 19 yılda bir taşıp başa dönüyor.
Gökçe Tağlıoğlu