Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Xloader sorusu

Başlatan ipek, 03 Mayıs 2019, 21:28:26

ipek

yazar lütfedip ino dosyasını paylaşmayıp,dosyayı hex olarak vermiş,bu onun tercihi ve en doğal hakkı..
Xloader diye bir mini program tavsiye etmiş,hex dosyasının yolunu gösterdim ve çakma nano üzerindeki CH340 port tercihini yaptım,yükle dedim yüklemiş gibi davranışlar sergiledi,sonra fail deyip kaldı,umurumda bile değil şak diye çöpe attım,şimdi asıl öğrenmek istediğim,bu Xloader denilen yardımcı program Arduino'nun bootloaderine ihtiyaç duyuyormu? zira görünmez sigorta ayarları mevcut,ikinciyide infaz etmeyelim...

DaRt

Ben grbl cnc kontrolcüsü için kullanmıştım bir ara. Dediğiniz gibi arduino bootloaderine ihtiyaç duyuyor. Bende hiç sorun çıkmadı. Defalarca sildim yükledim arduino arayüzü ile programladım sorun olmadı.

muhendisbey

Xloader aslında arduino ide'si içerisindeki yükleyici programın görsel arayüzle sunulmuş hali. Arduino bootloader'ı olmayan mikrokontrolöre yükleme yapamaz.

Problemin topu CH340'da. CH340 yerine FTDI, Prolific vs harici usb-seri dönüştürücü kullanın.
Diğer kartta bozulmamıştır muhtemelen. Tekrar arduino isp ile bootloader yükleyin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ipek

arkadaşlar teşekkürler...