STM32Cube IDE

Başlatan PROTECH_, 11 Mayıs 2019, 01:08:13

Emin ATEŞ

Güzel bir iş olmuş ama güncelleme gerekli. 4-5 aydır kullanıyorum. ST, Atollic i satın aldıktan sonra elinde hali hazırda bulunan cubemxin entegrasyonunu yapıp güzel bir ide ortaya çıkartmış. Atollic deki kullanışlı bir kaç özellik henüz eklenmemiş umarım yeni versiyonda eklerler.

Yeni olması sebebiyle birçok hata içeriyor ama benim denk geldiklerimin hiçbiri ölümcül değil. Hatalardan benim için en sinir bozucu olanı ise üzerinde çalıştığınız proje, flashta fazla yer kaplıyorsa doğal olarak flasha yazma işlemi uzun sürüyor ama siz compile&debug iconuna bastığınızda debug run iconu aktif olduğundan debug işlemi başlamış gibi gözüküyor ve alışkanlıktan dolayı hemen run iconuna tıklayınca instruction pointer ucuyor ve koca projeyi tekrardan yüklemek zorunda kalıyorsunuz.

Atollic şuan için varsayılan olarak yeni çıkan stm32g serisi mikrokontrolörleri desteklemiyor.(Diğer yeni ürünleri denemedim) CubeIde de bu sorun yok, ek olarak projeyi c++ olarak oluşturduktan sonra daha az hata ile karşılaşıyorsunuz. Atollic ile stlink v2 üzerinden live expressions özelliğini kullanamıyorsunuz(varsayılan olarak desteklemiyor -segger programlayıcıyı ve diğer birkaç alternatifi yok sayıyorum-). CubeIde live expressions özelliğini stlink ile destekliyor, güzel bir artı.

Şuan için aklıma gelenler bunlar. Yanlış aktardığım kısımlar olabilir. Kusura bakmayın.